Młyńska 6 66-200 Świebodzin Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 29-10-2017
68 456 40 26; 68 456 40 06
www.swiebodzin.nowyszpital.pl
swiebodzin@nowyszpital.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Jarosław Cęciel (od 2011), neonatologii – Andrzej Lipski (od 2015), położne oddziałowe: położnictwa i neonatologii– Kazimiera Kawulak (od 1988, 2010).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i noworodkowego – I
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Agnieszka Domagała; tel. 684564008; e-mail: swiebodzin@nowyszpital.pl
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy . Szpital nie udzielił informacji na temat wyposażenia traktu porodowego.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny, trwa ok. 33 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny przez lekarza..
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę niegazowaną lub herbatę, nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, kąpiel/prysznic.
- farmakologiczne: gaz wziewny, nalpain.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym, w kucki z pomocą osoby towarzyszącej.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, także doula. Jednocześnie szpital podaje, że osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym.
Osoba towarzysząca nie może zostać przez 2 godziny po porodzie, ale może przebywać w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez 5- 30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po ok. 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 31 minutach do 2 godzin po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się wtedy, kiedy chcą rodzice dziecka , a po cięciu cesarskim po 31 minutach do 2 godzin po narodzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 40 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli noworodka decyduje matka.
Po porodzie
W oddziale położniczym są 4 dwuosobowe sale z bez łazienek.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym oraz po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym lub po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzice są informowani o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę . Opiekun zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie, o każdej porze w ciągu dnia i nocy, w sali, w której matka leży.
Opłaty
Brak opłat.
| Liczba porodów | 500 | Cesarskie cięcia | 32.00% | |||
| Nacięcia krocza | - | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Nie | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Jestem zachwycona opieką zarówno przed porodem jak i w trakcie oraz po nim. Pełna kontrola samopoczucia i zdrowia mojego jak i dziecka. Bardzo zdolni lekarze. Przemiłe i niezwykle pomocne położne. Dziecko urodziłam 12 dni po terminie. Po dwóch nieudanych próbach wywołania porodu (kroplówka z oksytocyną) miałam cesarkę. Wszyscy życzliwi i uśmiechnięci, zawsze gotowi do pomocy. Przed porodem kontrolowanie przebiegu ciąży poprzez badania ktg, usg i inne robione codziennie, niektóre po kilka razy. Po porodzie ogromna pomoc i bardzo praktyczne porady oraz wspaniałe czuwanie nad moim i dziecka zdrowiem. Pełen profesjonalizm a do tego bardzo pozytywne nastawienie !!! W tych bardzo szczególnych i najważniejszych dla mnie dniach trafiłam na najlepszy szpital i najwspanialszy personel !!! Bardzo polecam :)
Mam nadzieję że nigdy nie trafię do tego szpitala. Może opieka poporodowa jest ok, miłe pielęgniarki, daja środki przeciwbólowe po cc bez proszenia ale sam poród to dramat. Przyszłam na planowane cc w niedziele, przyjmował lekarz jakiś Ukrainiec, nawet nie zrobił usg bo stwierdził " pani do planowanego cięcia to nie robimy usg". i co? przy rozcięciu brzucha okazało się że dziecko było ułożone poprzecznie w dodatku bardzo wysoko, lekarze ledwo ja wydobyli, urodziła się z 2 pkt, niedotleniona, bez jakichkolwiek odruchów. Mała żyje ale teraz jeździmy po neurologach, fizjoterapeutach. Jedno zaniedbanie i lenistwo lekarza doprowadziło do tego.
Moja przygoda ze szpitalem zaczęła się 23.05.2014 Wtedy już było tydzień po terminie podanym przez ginekologa prowadzącego ciąże .. Miałam mieć wywołany poród na 3 dzień pobytu.. miałam dopiero na 5 dzień.. Wywołanie nie pomogło.. Mogłam zjeść normalny obiad:) To już był 42 tydzień ciąży.. ale uuf 30.05 zaczął się poród w nocy odszedł mi czop śluzowy poszłam do położnej powiedziała.." dobrze zaczął się poród ale nic się nie dzieje to odpoczywaj :) potem nie będziesz miała tyle czasu :)" śmiała się Pani Ania-położna cały dzień wszystko było normalnie ,nawet nie odczuwałąm skurczy .. przyjechał do mnie mąż siedzieliśmy, śmieliśmy się. Zjadłam jeszcze pierogi :D Mąż pojechał do domu i się zaczęło :) Wszystko przebiegało spokojnie, miałam dobrą opiękę. Dziekuję jeszcze raz całej załodze Szpitala :)
Mialam obawy co do rodzenia w tym szpitalu, ale okazaly sie zupelnie bezpodstawne. Sala porodowa swietnie wyposazona i zapewniajaca komfort, ale przede wszystkim zaskoczyl mnie rewelacyjny personel. Polozne sa bardzo pomocne, przesympatyczne, wspierajace, trafilam takze na swietna pania doktor. Moj plan porodu zostal dokladnie przeczytany i byl w pelni respektowany. Opieka po porodzie jest bardzo dobra, polozne sluza pomoca przy pielegnacji dziecka i karmieniu piersia, moglam z nimi pogadac o tym co mnie trapilo. Rowniez to, ze szpital zapewnia prawie wszystko co niezbedne sprawia, ze czulam sie bardzo zaopiekowana. Co bylo dla mnie tez wazne to to, ze w zasadzie nie ma ograniczen co do odwiedzin i maz mogl byc z nami do poznego wieczora. Szczerze polecam, na pewno rodzilabym tam drugi raz bez wahania.
opieka przed i po porodzie jest ok to był mój drugi poród w tym szpitalu - ani za pierwszym ani za drugim razem nie wykupywałam położnej ale trafiłam na bardzo miłe i przyjazne panie które mi pomogły przejść przez ten trudny i bolesny czas.Mąż był przez cały czas ze mną i nikomu to nieprzeszkadało a dla mnie było to bardzo ważne polecam tą placówkę tam można rodzić na fundusz i tego nie żałować :)