Gdzie rodzić - placówka - Szpitale Polskie S.A. Szpital Polski Sztum
Opis placówki
A A A

Szpitale Polskie S.A. Szpital Polski Sztum

Mikołaja Reja 12 82-400 Sztum Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 09-08-2017
55 640 61 78
www.szpitale-polskie.pl/szpital-polski-sztum-nzoz.aspx
sekretariat-sztum@szpitale-polskie.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Jan Kaszubowski (od 1994), neonatologii – Teresa Jaworska (od 1989), położne oddziałowe: położnictwa – Iwona Szroda (od 2003), neonatologii – Regina Śnitko (od 2005).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi oraz współpracuje z bezpłatną szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia:  Wiesława Lewandowska, tel.: 556406114, 504467539, szkolarodzenia-sztum@szpitale-polskie.pl, www.szpitale-polskie.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego: zaświadczenia od lekarza, jeśli są wskazania z przyczyn poza położniczych.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączany do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna, ciśnienia, temperatury, ważenie), badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu,
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza

Warunki i wyposażenie 
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami oddzielonymi niską ścianką i 1 sala jednoosobowa.

Poród 
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w izbie przyjęć. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony  jest przez cały okres porodu, pacjentka leży na łóżku porodowym. Badania wewnętrzne wykonywane są regularnie. Rodząca może pić w trakcie porodu wodę niegazowaną, ale nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, zimny okład, kąpiel/prysznic
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne tylko ze wskazań medycznych. Pacjentka nie może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach lub na boku na łóżku porodowym. Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko jeśli rodząca jest sama. Osoba bliska nie może przebywać na trakcie porodowym. Osoba towarzysząca nie może zostać przez 2 godziny po porodzie, może być w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin) i może także zostać w oddziale położniczym również na noc. W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna za zgodą ordynatora.

Kontakt z dzieckiem 
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie zawsze powyżej 30 minut do 2 godzin. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 11-30 minutach po narodzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie  po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim odbywa się po 5-10 minutach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy i może być “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym są 2 jednoosobowe sale , 1 trzyosobowa sala i 2 sale więcej niż trzyosobowe bez łazienek oraz 1 dwuosobowa sala z łazienką.  Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym i po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym,  4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności rodzica. Każda opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowana o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu i zabiegu,  zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych takich jaki choroba matki, leki przyjmowane przez matkę.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia w sali, w której matka leży.

Opłaty
Brak opłat

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 8 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
447 Cesarskie cięcia
 
32.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Mama Madzi
15-11-2016 13:21
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 1996

Rodziłam w tym szpitalu w 1996 roku. Bardzo dawno temu, ale miło wspominam. Oddział położniczo- ginekologiczny w Kwidzynie był wtedy w remoncie, więc zmuszona byłam rodzić w Sztumie. Opiekę podczas porodu wspominam bardzo dobrze. 2 położne obecne niemal cały czas i lekarz dyżurujący który był w pobliżu. Bardzo fachowa i życzliwa kadra. Opieka po porodzie również nie pozostawiała nic do życzenia. Jedyne, co mi się nie podobało to warunki lokalowe. Ale jestem pewna, że od tego czasu te niedoskonałości zostały naprawione. Szczerze polecam.

KALA
15-11-2016 10:27
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Rodziłam w szpitalu w Sztumie i jak najbardziej mogę polecić ten szpital! Żaden inny! Rodziłam w 2014 roku, i było bardzo dobrze! Położne pomocne i wspierające mnie przez cały poród. Przy porodzie były dwie położne, poród aktywny - panie pokazywały jak mam się poruszać, jakie mam wykonywać ćwiczenia, cały czas ze mną oddychały. Poród przeszedł sprawnie. Też miałam poród w przeogromnych bólach, ale położne robiły wszystko co mogą, abym szybko urodziła. Lekarz na miejscu także wspierał i pomagał. Położne cały czas chwaliły, że bardzo dobrze idzie.... życzliwe, miłe, uprzejme, podawały wodę do picia, cały czas informowały jak przebiega poród. Wszystkim, którzy szukają porodówki - polecam właśnie Szpital w Sztumie. Panie z noworodków, i położne uczą karmić dziecko - nawet w nocy przychodzą i pomagają. W szpitalu są dostępne także laktatory, na wypadek nawału pokarmu..... Poród i opiekę po porodzie wspominam bardzo dobrze, i na pewno przyjdę kolejne dziecko właśnie tu rodzić.

kasia.mo
06-11-2016 12:24
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Szpital oceniam negatywnie. W tym szpitalu rodziłam 3 lata temu i nigdy więcej do tego szpitala nie wrócę. Położne są niemiłe, taki maja wzrok na rodzącą, że od razu chce się wyjść i urodzić na ulicy. Trafiłam na położną M.G. ( i jeszcze na drugą, wysoką, w krótkich włosach, z mocnymi czarnymi kreskami pod oczami) której przy mnie prawie nie było, przychodziła i tylko sprawdzała KTG. Częściej zaglądała salowa. Poród trwał 9 godzin, wyłam i wołałam o pomoc, ale położna nie reagowała, lekarz też nie interesował się, wysoki młody wpadł na sam koniec, nie wiadomo po co... po fakcie? Żadnego znieczulenia, wsparcia, żadnej techniki oddychania, żadnej pomocy, chodzić też nie można - chyba że przy KTG - cały czas - a przewody miały ze 30 albo 40 cm... no to sobie pochodziłam.... Położne otrzymują ode mnie minusa bez końca. Niestety poród w ogromnych bólach. /największy mam żal, do tego że zostałam sama - rodząc pierwsze dziecko nie wiedziałam co mnie czeka - bez pomocy w szpitalu.) Po porodzie mogłam liczyć tylko na pomoc pań z noworodków, (najwięcej przy karmieniu przy opiece pomaga starsza pani w bardzo króciutkich czarnych włosach, niestety nie pamiętam nazwiska), położnych brak, są tylko z rana przy obchodzie. A Pani w szkole rodzenia obiecuje że w Sztumie jest najlepsza opieka, i położne opiekują się mama i dzieciątkami. Drugie dziecko rodziłam niedawno w Malborku. Tam opieka jest o wiele lepsza. Poród też trwał długo, bo 7 godzin, ale położna była przy mnie cały czas, nawet ćwiczyła ze mną, cały czas ze mną oddychała, po porodzie wszystkie położne chodziły, pomagały przy karmieniu, rozmawiały z matkami - jak dobre "matki - anioły, takie empatyczne i dyskretne, godne zaufania, czego niestety nie można powiedzieć o położnych w szpitalu w Sztumie. Większość położnych w Sztumie nadaje się do wymiany, na bardziej sympatyczny model. Warunki lokalowe też są bardzo słabe.

Krychacz
17-02-2016 13:19
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w tym szpitalu dwukrotnie i wspominam to świetnie. Po opowieściach moich koleżanek dotyczących szpitali w Gdańsku, wolałam jechać tam, z racji tego, że kiedyś w Sztumie mieszkałam. Ginekolodzy fajni, sympatyczni i przede wszystkim profesjonalni. Opieka po porodzie, która jest bardzo ważna - rewelacyjna! Położne miłe i pomocne. Pielęgniarki z oddziału noworodków też świetne. Nie mówiąc już o opiece pediatrów - dr Jaworska, dr Cholewińska-Sarwa s i dr Czaja to pediatrzy, którym ufam bezgranicznie.

maja
25-01-2016 16:00
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Wspaniała opieka, doskonałe warunki. Personel zaangażowany, służący pomocą. Położne przemiłe, pomocne, opieka na oddziale noworodków również na wysokim poziomie. Opieka po porodzie wspaniała, stałe porady i instrukcje dla świeżo upieczonej mamy. Bardzo profesjonalne podejście lekarzy, cudowna opieka, monitorowanie przed porodem, badania, ktg na bieżąco. Warunki bardzo dobre, zarówno lokalowe, sanitarne jak i jedzenie. Szczerze polecam.

KaPe
05-11-2015 11:37
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Fantastyczny zespół medyczny. Opieka przed porodem doskonała, informowano mnie o wszystkim, dokładnie przebadano, dobrze przygotowano do porodu. Położne bardzo sympatyczne, pomocne i pracowite. Po porodzie panie z noworodków zawsze służyły pomocą, nawet w nocy gdy tylko usłyszały płacz malucha zaraz zjawiały się, żeby dostawić dziecko do piersi. Cały personel oceniam bardzo wysoko, na czele z Ordynatorem Kaszubowskim, dzięki nim mam dobre wspomnienia z pobytu w szpitalu, dlatego z całego serca polecam.

Magdaa
24-01-2015 10:20
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

rodziłam tam pierwsze dziecko bo jak każda mama nie wiedziałam jak to będzie co i jak. Czułam ze wszystko robią z łaską. Prosiłam czy mogę wstać rozchodzić ból to kazały leżeć plackiem. Gdy po porodzie chciałam się wykapać poprosiłam pielęgniarki czy mogą zaopiekować się dzieckiem , zgodziły się, ale po kąpieli (która trwała max 5 min) ledwo weszłam do sali a w drzwiach pielęgniarka odepchnęła wózek z dzieckiem w moja stronę i komentarz " masz mama swoje płaczące" . Rodząc drugie dziecko na pewno by wybiore tego szpitala bo atmosfera przed w trakcie i po porodze to dla mamy bardzo wazne

kjz
25-03-2014 08:33
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2010

Fatalnie. Położna z lat 70. nacięcie krocza bez pytania. Lekarz bez pytania przebił pęcherz i masował szyjkę. Myślałam że umrę. Największa trauma mojego życia. Niestety, ja nie mogę powiedzieć, że był to cud narodzin mojego dziecka, raczej - cud że przeżyłam. 9 godzin w max.bólach. położna NIC nie zrobiła, żeby pomóc, błagałam i wołałam o pomoc, ale niestety, mówiła, że przesadzam. Twierdziła, że jest sama na oddziale i ma dużo pracy, tak traktują pierwiosnki - rutynowo. Po porodzie mogłam liczyć tylko na pielęgniarkę z noworodków - tylko one pomagały przy karmieniu, czy przy opiece, żadna położna nie pomogła, mimo próśb - mówiły ze przyjdą później - i tak nie przychodziły.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!