Gdzie rodzić - placówka - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Ustrzykach Dolnych. Szpital Ogólny
Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Ustrzykach Dolnych. Szpital Ogólny

29 Listopada 57 38-700 Ustrzyki Dolne Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 25-07-2018
13 461 10 68
www.spzoz-ustrzyki.pl
sekretariat@spzoz-ustrzyki.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2016.

Ordynatorzy: położnictwa – Marek Kęska (od 1997), neonatologii – Anetta Cieszyńska- Lepak (od 2007); położne oddziałowe: położnictwa – Anna Orłowska (od 2015), neonatologii – Maria Chojnacka- Dmitrzak (2011).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Anna Orłowska, tel. 663848954, e-mail: pol.gin@spzoz-ustrzyki.pl, www.spzoz-ustrzyki.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, skierowanie do szpitala, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), posiew GBS; zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów, jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

Warunki i wyposażenie 
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy.
Szpital nie podał informacji na temat sprzętów ułatwiających poród.

Poród 
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka nie jest prowadzony, ocena stanu płodu dokonywana jest przez osłuchiwanie.
Badania wewnętrzne wykonywane są zgodnie z ustaloną częstotliwością, ale szpital nie podał informacji jak często to następuje. 
Rodząca może pić w trakcie porodu niegazowaną wodę mineralną. Rodząca nie może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym lub w pozycji siedzącej.
W szpitalu nie jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, także doula.  Jednocześnie szpital podaje, że osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), ale nie może zostać w oddziale położniczym na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem 
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż 2 godziny po narodzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury lub po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 31 minutach – 2 godzin od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Badanie po cięciu cesarskim odbywa się po 11 – 30 minutach od narodzin. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 1 sala dwuosobowa bez łazienki i 2 sale trzyosobowe z łazienkami. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu.
Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 3 dni.
Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, zabiegu (np. szczepieniu) i może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, jeśli o to poprosi.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze w ciągu dnia w miejscu przystosowanym do wizyt. 

Opłaty
Brak opłat

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 4 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
133 Cesarskie cięcia
 
47.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Magdalena
16-05-2019 15:26
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2019

Jestem bardzo zadowolona, poród zaczął się od odejścia wód, brak akcji, musiał być indukowany. Pomimo tego wspominam go dobrze, to moja pierwsza ciąża i poród, rodziłam z dwoma wspaniałymi położnymi i oczywiście moim partnerem, czułam się zaopiekowana i bezpieczna. Niestety nie mogłam skorzystać ze znieczulenia, bo obawiano się ze akcja się wyhamuje, nie mogłam również skorzystać z gazu wziewnego. Jedyną ulgę w bólu do pewnego momentu dawał mi TENS. Mimo to poród wspominam bardzo dobrze, urodziłam w niespełna 3h. Opieka po porodzie super, miałam własną salę. Polecam z całego serca.

Ewelina
14-10-2018 20:01
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Pomimo odstraszającego wyglądu zewnętrznego budynku bardzo polecam. Swój poród wspominam bardzo dobrze, byłam traktowana z życzliwością i szacunkiem. Na szczególną pochwalę zasługuje personel - dzięki wiedzy i zaangażowaniu położnych udało mi się urodzić siłami natury, choć wszystko wskazywało na to że poprzez powolną i przedłużającą się akcję porodową nie będzie to możliwe. Motywowały, pomagały i wspierały. Były dla mnie jak rodzina. Nie mam traumy, dziękuję ! :)

Anna
08-01-2013 14:33
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Oddział po remoncie - ok,sala porodowa i wc dla rodzących proszą o unowocześnienie! brak piłek,materacy etc, w czasie skurczu klęka się na podłodze:/ ale najważniejsze: opieka przy porodzie i na noworodkach super - dziękuje! Drugi raz na pewno w Ustrzykach! Zacisznie i spokojnie jak w domu,to nie kombinat porodowy. Na sali byłam sama!

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!