Mickiewicza 26 89-410 Więcbork Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 31-07-2017
52 389 62 03
www.bip.szpital-wiecbork.pl
sekretariat@szpital-wiecbork.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Zbigniew Kazyszka (od 2004), neonatologii – Martyna Mrotek (od 2006), położne oddziałowe: położnictwa – Maria Myszkiewicz (od 2009), neonatologii – Teresa Dobrowolska (2004).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.
Szkoła Rodzenia
Szpital nie prowadzi i nie współpracuje z szkołą rodzenia.
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał). Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, inne czynności (pomiar ciśnienia).
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 13 stanowiskami podzielonymi parawanem oraz 1 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat.
Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie i we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, materace, prysznic.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 240 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 240 minut przez lekarza/położną.
Rodząca może jeść i pić wodę, herbatę, soki w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, zimny okład, kąpiel/prysznic;
- farmakologiczne:gaz wziewny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Nie podano informacji czy znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach i na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, także doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.
Kontakt z dzieckiem po porodzie
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka wtedy, kiedy chcą rodzice; badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) przeprowadzane jest po 31 minutach do 2 godzin, a po cięciu cesarskim po 11-30 minutach od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka w drugiej lub kolejnej dobie życia.
Po porodzie
W oddziale położniczym jest 1 jednoosobowa sala bez łazienki, 1 dwuosobowa sala z bez łazienki, 1 trzyosobowa sala bez łazienki, 2 sale więcej niż trzyosobowe bez łazienki.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym, 6 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic zawsze może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, najczęściej jest informowany o stanie zdrowia noworodka po każdym badaniu, zabiegu .
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają lekarz, pielęgniarka z oddziału noworodkowego. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych (zły stan ogólny dziecka, stan psychiczny matki, wady anatomiczne jamy ustnej u noworodka, niewystarczająca ilość pokarmu u matki mimo prawidłowej techniki karmienia piersią).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze w ciągu dnia w sali, w której matka leży.
Opłaty
Brak opłat.
| Liczba porodów | 365 | Cesarskie cięcia | 35.00% | |||
| Nacięcia krocza | 64.00% | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Nie | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Urodziłam w tym szpitalu, bo z powodu szybko postępującej akcji porodowej nie zdążyłabym dojechać do szpitala, który sobie wybrałam. Zacznę od plusów: przemiła opieka po porodzie. O każdej porze dnia jest z kim porozmawiać, położne zaglądają do sali często, pytają czy czegoś trzeba, mają czas na omówienie ew. wątpliwości (np. związanych z karmieniem piersią). W trakcie porodu - pod koniec pierwszej fazy (bo wtedy dotarłam do szpitala) i na początku drugiej - też całkiem w porządku. Mogłam poruszać się po sali, skakać na piłce, opierać się o męża, spacerować, klęczeć, oddychać po swojemu. Mieliśmy całkiem sporą swobodę. Badania i ktg były robione rzadko, krótko, między skurczami. Przykro mi natomiast z powodu zakazu parcia w pozycji wertykalnej w momencie, kiedy wychodziła główka. Konieczność wysiłkowego parcia na leżąco, wbrew grawitacji, totalnie mnie zdezorientowała. Jeszcze chwilę wcześniej, stojąc z pomocą męża, czułam, że dziecko ładnie osuwa się w dół i wolałabym urodzić w takiej pozycji, na co zresztą nalegałam… Miesiąc wcześniej zaczęłam się szykować do ochrony krocza - robiłam masaż olejkami i zapoznałam się z pomocnymi pozycjami wertykalnymi. Co śmieszne: w szpitalu, po porodzie, dostałam gazetę z artykułem właśnie na ten temat - jak masaż i odpowiednie pozycje pozwalają ochronić krocze przed pęknięciem i nacięciem! Tymczasem kompletnie tego nie wzięto pod uwagę! Oczywiście w efekcie miałam nacięcie, mimo niskiej masy dziecka… Smutne, że w wielu szpitalach wciąż zmusza się do parcia na leżąco, bo to kompletnie rozbija fajny, intuicyjny, naturalny poród.
ogólnie, coraz gorzej. dwa razy tu rodziłam. drugi poród był na życzenie położnej, mała po "wyjściu" wyglądała strasznie: siniaki na twarzy, przekrwione oczy etc... neonatolodzy bardzo fajni, reszta personelu... powiedzmy, że zależy od humoru. jedna przyjdzie i ci odpowie na pytania, druga żeby tylko dziecko się zamknęło każe co 5 min do piersi przystawiać, a maleństwo brzuch boli i ulewa co chwilę... po ostatniej wizycie na sąsiadującej ginekologii stwierdzam, że zmieniam i lekarza (y) i szpital. dodam, że czekam na opinię specjalisty z innej dziedziny i wygląda, że sprawa skończy się conajmniej skargą
Nie polecam tej "porodówki". Chciałam się przekonać czy to co "krąży" jest prawdą czy nie na własnej skórze.... Lekarze rewelacja,salowe również kobietki przyłóż do rany....ale opieka po porodzie tragedia w każdym calu( mam na myśli konkretnych parę osób). W skrócie to był horror. Traktują rodzącą jak dziecko. W każdym innym cywilizowanym kraju osoby z syndromem wypalenia zawodowego dawno musiałby się przekwalifikować. Mam prawo do opinii,bo wypłaty tych kilku osób idą z mojej kieszeni. Nie kwestionuję doświadczenia zawodowego tych osób, a zachowanie...komentarze i traktowanie rodzącej. Osoby chyba są zmęczone wykonywaniem tego zawodu.
PORODÓWKA W WIĘCBORKU REWELACJA. OPIEKA POŁOŻNEJ I LEKARZA PRZEZ CAŁY PORÓD. ZA 4 TYGODNIE RODZĘ KOLEJNE DZIECKO I UBOLEWAM, ŻE NIE MOGĘ RODZIĆ WŁAŚNIE TAM. MAM CUKRZYCĘ I BARDZO ŻAŁUJĘ, ŻE WIĘCBORK ODPADA.