Gdzie rodzić - placówka - NOVUM-MED Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Opis placówki
A A A

NOVUM-MED Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Mickiewicza 26 89-410 Więcbork Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 31-07-2017
52 389 62 03
www.bip.szpital-wiecbork.pl
sekretariat@szpital-wiecbork.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa – Zbigniew Kazyszka (od 2004), neonatologii – Martyna Mrotek (od 2006), położne oddziałowe: położnictwa – Maria Myszkiewicz (od 2009), neonatologii – Teresa Dobrowolska (2004).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szkoła Rodzenia
Szpital nie prowadzi i nie współpracuje z szkołą rodzenia.

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał). Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i  temperatury, ważenie), zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, inne czynności (pomiar ciśnienia).

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 13 stanowiskami podzielonymi parawanem oraz 1 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat.
Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie i we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, materace, prysznic.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.  Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 240 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 240 minut przez lekarza/położną.
Rodząca może  jeść i  pić wodę, herbatę, soki w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, zimny okład, kąpiel/prysznic;
- farmakologiczne:gaz wziewny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Nie podano informacji czy znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach i na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
 

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, także doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.
 

Kontakt z dzieckiem po porodzie
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka wtedy, kiedy chcą rodzice; badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze)  przeprowadzane jest po 31 minutach do 2 godzin, a po cięciu cesarskim po 11-30 minutach od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka w drugiej lub kolejnej dobie życia.
 

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 1 jednoosobowa sala bez łazienki, 1 dwuosobowa sala z bez łazienki, 1 trzyosobowa sala bez łazienki, 2 sale więcej niż trzyosobowe bez łazienki.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym, 6 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic zawsze może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, najczęściej jest informowany o stanie zdrowia noworodka po każdym badaniu, zabiegu .
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają lekarz, pielęgniarka z oddziału noworodkowego. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych (zły stan ogólny dziecka, stan psychiczny matki, wady anatomiczne jamy ustnej u noworodka, niewystarczająca ilość pokarmu u matki mimo prawidłowej techniki karmienia piersią).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze w ciągu dnia w sali, w której matka leży.
 

Opłaty 
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 4 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
365 Cesarskie cięcia
 
35.00%
Nacięcia krocza
 
64.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

ewaluli
18-08-2016 14:39
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Urodziłam w tym szpitalu, bo z powodu szybko postępującej akcji porodowej nie zdążyłabym dojechać do szpitala, który sobie wybrałam. Zacznę od plusów: przemiła opieka po porodzie. O każdej porze dnia jest z kim porozmawiać, położne zaglądają do sali często, pytają czy czegoś trzeba, mają czas na omówienie ew. wątpliwości (np. związanych z karmieniem piersią). W trakcie porodu - pod koniec pierwszej fazy (bo wtedy dotarłam do szpitala) i na początku drugiej - też całkiem w porządku. Mogłam poruszać się po sali, skakać na piłce, opierać się o męża, spacerować, klęczeć, oddychać po swojemu. Mieliśmy całkiem sporą swobodę. Badania i ktg były robione rzadko, krótko, między skurczami. Przykro mi natomiast z powodu zakazu parcia w pozycji wertykalnej w momencie, kiedy wychodziła główka. Konieczność wysiłkowego parcia na leżąco, wbrew grawitacji, totalnie mnie zdezorientowała. Jeszcze chwilę wcześniej, stojąc z pomocą męża, czułam, że dziecko ładnie osuwa się w dół i wolałabym urodzić w takiej pozycji, na co zresztą nalegałam… Miesiąc wcześniej zaczęłam się szykować do ochrony krocza - robiłam masaż olejkami i zapoznałam się z pomocnymi pozycjami wertykalnymi. Co śmieszne: w szpitalu, po porodzie, dostałam gazetę z artykułem właśnie na ten temat - jak masaż i odpowiednie pozycje pozwalają ochronić krocze przed pęknięciem i nacięciem! Tymczasem kompletnie tego nie wzięto pod uwagę! Oczywiście w efekcie miałam nacięcie, mimo niskiej masy dziecka… Smutne, że w wielu szpitalach wciąż zmusza się do parcia na leżąco, bo to kompletnie rozbija fajny, intuicyjny, naturalny poród.

kropka
21-04-2016 16:12
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

ogólnie, coraz gorzej. dwa razy tu rodziłam. drugi poród był na życzenie położnej, mała po "wyjściu" wyglądała strasznie: siniaki na twarzy, przekrwione oczy etc... neonatolodzy bardzo fajni, reszta personelu... powiedzmy, że zależy od humoru. jedna przyjdzie i ci odpowie na pytania, druga żeby tylko dziecko się zamknęło każe co 5 min do piersi przystawiać, a maleństwo brzuch boli i ulewa co chwilę... po ostatniej wizycie na sąsiadującej ginekologii stwierdzam, że zmieniam i lekarza (y) i szpital. dodam, że czekam na opinię specjalisty z innej dziedziny i wygląda, że sprawa skończy się conajmniej skargą

Mini119
08-12-2014 13:40
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Nie polecam tej "porodówki". Chciałam się przekonać czy to co "krąży" jest prawdą czy nie na własnej skórze.... Lekarze rewelacja,salowe również kobietki przyłóż do rany....ale opieka po porodzie tragedia w każdym calu( mam na myśli konkretnych parę osób). W skrócie to był horror. Traktują rodzącą jak dziecko. W każdym innym cywilizowanym kraju osoby z syndromem wypalenia zawodowego dawno musiałby się przekwalifikować. Mam prawo do opinii,bo wypłaty tych kilku osób idą z mojej kieszeni. Nie kwestionuję doświadczenia zawodowego tych osób, a zachowanie...komentarze i traktowanie rodzącej. Osoby chyba są zmęczone wykonywaniem tego zawodu.

KAMILA
16-01-2014 11:23
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2008

PORODÓWKA W WIĘCBORKU REWELACJA. OPIEKA POŁOŻNEJ I LEKARZA PRZEZ CAŁY PORÓD. ZA 4 TYGODNIE RODZĘ KOLEJNE DZIECKO I UBOLEWAM, ŻE NIE MOGĘ RODZIĆ WŁAŚNIE TAM. MAM CUKRZYCĘ I BARDZO ŻAŁUJĘ, ŻE WIĘCBORK ODPADA.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!