Gdzie rodzić - placówka - Szpital Wojewódzki
Opis placówki
A A A

Szpital Wojewódzki

Wieniecka 49 87-800 Włocławek Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 31-07-2017
54 41 29 257
www.szpital.wloclawek.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Maciej Krajewski (od 2014), neonatologii – Maria Gerwatowska (od 2004), położne oddziałowe: położnictwa – Agata Parłucka (od 2016), neonatologii – Agnieszka Stawicka (2014).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.
 

Szkoła Rodzenia
Szpital współpracuje z bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Michalska Barbara, tel. 571293158, e-mail: michaba@poczta.fm; www: baby.club.wloclawek@mail.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu (ewentualnie ustalany w trakcie), dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta;
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie KTG, badanie USG;
- w ogóle nie wykonuje się: lewatywa, golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są  4 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, drabinki, materace, prysznic; w niektórych salach jest wanna.

Poród
Plan porodu omawiany jest w sali porodowej zawsze z lekarzem  oraz z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 40 minut, trwa ok. 20 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut przez położną i co 240 minut przez lekarza.
Rodząca może jeść i pić  wodę w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic;
- farmakologiczne: gaz  wziewny, petydyna;
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.  Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne w zależności od dyspozycyjności lekarza anestezjologa. Nie podano informacji, czy pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to na boku na łóżku porodowym, w kucki z pomocą osoby towarzyszącej.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
 

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, także doula.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie zawsze przez 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po określonym czasie (30 minut). W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 2 godzinach, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) po 5-10 minutach, po cięciu cesarskim po 5-10 minutach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, może być “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka jest zawsze w pierwszej dobie życia.
 

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 1 jednoosobowa sala bez łazienki, 7 dwuosobowych sal z bez łazienek, 1 trzyosobowa sala bez łazienki.
Matki  przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 5 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic zawsze może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, najczęściej jest informowany o stanie zdrowia noworodka na każdą prośbę .
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) i ze wskazań medycznych (trudności w karmieniu (mało pokarmu u matki).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia w sali, w której matka leży.
 

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 8 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
1113 Cesarskie cięcia
 
39.00%
Nacięcia krocza
 
32.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Ania Ciesielska
02-08-2017 22:07
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Po porodzie podczas kontaltu skóra do skóry dostałam wykład, jak to plan porodu jest niepotrzebny i usłyszałam pretensje, że jakaś inna osoba z mojej szkoły rodzenia nie wyraziła w swoim na nic zgody. Mąż obserwował położne podczas pobierania krwi pępowinowej - nie wiedziały, co robić. Po porodzie poza dwiema położonymi nikt się nami nie interesował, nikt nie raczył się przedstawić. Do tego salowa z wiecznymi pretensjami, że nie sprzątamy. Było tego więcej, ale 2000 znaków to za mało. Stanowczo nie polecam.

PatiSkowronska
18-07-2015 16:34
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Witam postanowilam napisac swoja opinie o szpitalu poniewaz bardzo balam sie tu rodzic po opiniach kolezanek ktore rodzily ok roku temu . Szpital jak szpital gdy zglosilam sie do szpitala skierowano mnie na patologie ciazy bo mialam za.slabe skorcze bylam tam od godz 7 rano do 20 opieka na tym oddziale super przeszlam przez dwie zmiany i obie byly super panie opiekujace sie nami mile i pomocne podlaczaly ktg.czesto sluchaly serduszka dbaly o nas jak mogly a pozatym byly najbardziej normalnymi kobitkami na swiecie jak zaczely sie skurcze pokazywaly co i jak zeby wszystko posunac do przodu a gdy skurcze byly co.7 min badania ginekologiczne masaz szyjki widac ze tez.chcialy zeby czlowiek sie nie.meczy na porodowke zabrala mnie dr tomczewska.super lekarz ok godz 20 na sali ladnie czystofajnewarunkiumiejetne podejscie do pacjetki zebybardzo nie myslala o bólu skorczejaak skorcze usmierzalam je gazem wziewnym nic szczegolnego ale zajmowalo glowe i pomagalo ostatni eteap zaczol sie 23.30 wtedy mobilizacja mnie i wszystkich zeby juz poszlo ciezko bylo ale o 23.58 mialam corke na swiecie i nie narzekam na opieke na porodowce jak i fajnie oceniam dni spedzone z maluszkiem po porodzie

aankaa
15-05-2015 09:08
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Jestem mamą dwutygodniowej córeczki i ponieważ przed porodem nasłuchałam się/naczytałam wielu negatywnych opinii o porodówce we Włocławku, postanowiłam podzielić się ze swoją opinią. Po wyjściu ze szpitala z czystym sercem mogę polecić każdej rodzącej kobiecie porodówkę we Włocławku. Ze względu, ze kilkakrotnie odwiedzałam szpital na tzw. monitoringi, jak również zdarzyło mi się leżeć na patologii ciąży, przewinęłam się przez różne zmiany lekarzy i położnych. Wiadomo, ludzie są różni, mają lepsze i gorsze dni, ale nie mogę złego słowa powiedzieć na nikogo. Lekarze byli bardzo mili i wyjaśniali wszelkie wątpliwości, położne pytały czy czegoś nie potrzeba, a jak byłam już po porodzie, to odpowiadały na wszystkie pytania młodych mam. Przychodziły i sprawdzały, czy nie trzeba pomóc w przebraniu dziecka, czy nie pokazać jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, a może czy nie trzeba go dokarmić, jak również pilnowały, aby świeżo upieczone mamy się wyspały. Ogromne słowa uznania nalezą się Pani Tomczewskiej, która nie tylko prowadziła mój monitoring, ale również była przy porodzie. Dzięki jej spokojowi ja sama się nie denerwowałam i wiedziałam, ze wszystko będzie dobrze. Położne, które towarzyszyły mi przy porodzie, też byłby bardzo fajne i pomocne i dzięki ich wskazówkom udało mi się szybko urodzić. Chciałam również wspomnieć o Pani Basi, która jest panią od laktacji, to dzięki niej i jej radom nauczyłam się prawidłowo przystawiać małą do piersi. Gdyby nie to, ze przychodziła, pokazywała jak przystawiać, czy chociaż patrzyła jak ja to sama robię, pewnie nie udałoby mi się tak szybko tego opanować. Przez cały pobyt w szpitalu nie usłyszałam złego słowa oraz nie zobaczyłam zniecierpliwienia. Panie położne chodziły z uśmiechem na twarzy, a w samym szpitalu wszystko było naprawdę na wysokim poziomie. Zatem drogie przyszłe mamusie nie słuchajcie wszystkich negatywnych opinii o Włocławku, bo jak widać po moim przykładzie można naprawdę porodówkę we Włocławku zachwalać.

Agnieszka
19-08-2014 14:44
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2005

Poród był wywoływany- długo po terminie. Nie podano mi środków przeciwbólowych, w szpitalu nie ma możliwości skorzystania z zzo. Przeprowadzono nacięcie krocza ale i tak popękałam. Poród wspominam jako traumę. Przeżyłam chyba jedynie dzięki pomocy położnej- wspaniałej kobiety. Pani doktor, pojawiała się tylko na chwilę i tylko mnie stresowała wykrzykując niewybredne komentarze. Nie polecam.

Claudia
14-06-2014 11:48
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Spokojnie mogę polecić każdej kobiecie ten szpital. Opieka w czasie porodu rewelacyjna. Położna była bardzo miła i sympatyczna. Wspierała mnie przez cały czas w trakcie porodu, szczególnie w momentach zwątpienia. Lekarz informował mnie o wszystkim na bieżąco. Zostały wykonane wszystkie badania oraz szczepienia. Opieka położnych po porodzie również nie budzi żadnych zastrzeżeń. Nie podobała mi się jedynie opieka położnych zajmujących się dziećmi. Niektóre wychodziły z założenia, że powinnam wszystko wiedzieć i zajmowanie się dzieckiem nie jest przecież takie trudne. Poród rodzinny.

Ania
30-04-2013 09:36
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Nie znalazłam minusów. "Straszono" mnie kiepską opieką poporodową, nic takiego nie miało miejsca, położne były pomocne, na każde zawołanie. Opieka podczas porodu idealna.

Agata
17-11-2012 13:36
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2010

rodzilam córke poprzec c.c. był to pierwszy poród i to chyba oczywiste ze mialam obawy. Jednak niepotrzebnie, Uważam, że opieka byla calkiem odpowiednia nienarzucająca sie ani nie zbywajaca. Poewnie gdyby szpital byl troche wiecekszy nie mialabym zalu za to ze nie widzialam córki przez pierwsza dobe ale przynajmniej moglam poczekać aż rana stanie sie mniej nieprzyjemna. Poza tym wszystko bylo ok.

onlymeee92
16-11-2012 11:08
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Opiekę podczas porodu oceniam na bardzo dobrą. Moja położna była bardzo miłą kobietą. Pomagała mi jak tylko mogła i udzielała odpowiedzi i rad na wszystkie moje pytania. Lekarz odbierający poród również bardzo sympatyczny. Zostały wykonane wszystkie badania, które powinny być wykonane, oraz szczepienia. Kontakt z dzieckiem bezpośrednio po porodzie również się odbył. Natomiast podczas pobytu w szpitalu mam parę zastrzeżeń nie wszystkie położne były pomocne. Niektóre wychodziły z założenia, że powinnam już wszystko umieć odnosząc się przy tym w sposób lekcewarzący co mnie strasznie nie podobało. Wygląd sal- bez zastrzeżeń. Dodam jeszcze że był to poród rodzinny.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!