Gdzie rodzić - placówka - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Szpital Zespolony
Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Szpital Zespolony

Roosevelta 4 47-200 Kędzierzyn-Koźle Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 10-03-2017
77 40 62 512
www.e-szpital.eu
ginekologia@e-szpital.eu


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa –Jarosław Karoń (od 1999), neonatologii – Małgorzata Dylewska-Strzelecka (od 2014), położne oddziałowe: położnictwa – Gabriela Mastalerz (od 2005), neonatologii – Edyta Hampf (od 2004).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Gabriela Mastalerz, tel.: 77 406 25 12 e-mail: gmastalaerz@e-szpital.eu, www.e-szpital.eu

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego (wskazania medyczne do cięcia cesarskiego).
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia i tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelui: zakładanie wenflonu, badanie USG
- na prośbę pacjentki: golenie krocza

Warunki i wyposażenie
Na oddziale porodowym są 3 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach  worki sako, piłki i materace, a w niektórych: drabinka, stołek porodowy i wanna.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem i położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 60 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są przez położną co ok. 120 minut. Rodząca może pić w trakcie porodu wodę i herbatę. Rodząca może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS), imersje wodne, aromaterapia, muzykoterapia
- farmakologiczne: gaz wziewny
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym oraz  w kucki z pomocą osoby towarzyszącej. 

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna za zgodą ordynatora.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 30min do 2 godzin. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż 2 godziny po porodzie. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w pokoju pierwszej pielęgnacji noworodka najwcześniej po 31 minutach do 2 godzin, osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze)  i po cięciu cesarskim badanie odbywa się po 5-10 minutach od narodzin. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji. Szpital nie wyraża zgody na kangurowanie dziecka przez osobę bliską. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest w pierwszej dobie życia.

Po porodzie
Na oddziale położniczym jest 6 dwuosobowych sal z łazienkami  i 1 trzyosobowa sala z łazienką. Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym oraz zdrowe matki po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury.  Szpital nie podał średniego czasu pobytu po porodzie zabiegowym oraz po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności rodzica. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka.Rodzic  najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka na własną prośbę. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na własną prośbę. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) lub ze wskazań medycznych takich jak wcześniactwo lub zlecenie lekarza. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.

Odwiedziny odbywają się w dowolnych godzinach w ciągu dnia, w sali, w której leży matka.

Opłaty
Brak opłat 

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 10 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
685 Cesarskie cięcia
 
44.00%
Nacięcia krocza
 
38.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Katarzyna91
08-06-2016 21:28
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Na stronie jest kilka nieprawdziwych informacji, które nie są dostępne dla rodzących. Są to między innymi brak znieczulenia zewnątrzoponowego, immersja wodna możliwa jest tylko w I fazie porodu, na czas II fazy porodu kobieta musi wyjść z wody, więc poród nie kończy się w wodzie. Przy cięciu cesarskim osoba towarzysząca nie może być obecna obok. Pomimo tych nieprawidłowości pobyt i poród przez cc oceniam na dobry. Położne i panie zajmujące się noworodkami bardzo miłe i pomocne. Najbardziej pomocna była Pani Iza oraz Pani w czarnych włosach do ramion i w okularach. Widać, że Panie pracują z powołaniem. Oczywiście były też osoby, które pracowały jakby za kare. Ordynatorka neonatologii bardzo konkretna, wszystko wyjaśniała. Co do jedzenia to najlepiej przywieżć swoje, ponieważ tego się jeść nie dało. Z rzeczy które były na obiad robiono paste na kanapkę, więc po prostu brak słów.

Anna
26-03-2015 20:37
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

W 100 procentach mogę polecić ten szpital. Rodziłam poraz trzeci (luty 2015r.) przez cięcie cesarskie,i całkowicie szpital oraz personel spełnił moje oczekiwania. Na bierząco informowano mnie o przygotowaniach i przebiegu CC. Samą cesarkę i opiekę w sali pooperacyjnej wspominam bardzo pozytywnie,moje dziecko miało bezpośredni kontakt ze mną tuż po urodzeniu "skóra do skóry" - ten moment wspominamy razem z mężem jako najpiękniejsze doświadczenie. Położne i pielęgniarki z noworodków przemiłe panie służące w każdej chwili, nawet w nocy ! Fachowa pomoc lekarzy położników na najwyższym poziomie.POLECAMY!!!Pozdrawiamy cały zespół lekarzy i pielęgniarek.

Agata
22-01-2015 13:39
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Nigdy więcej. 21 wiek,Unia Europejska a warunki dla kobiety po porodzie to jakaś kpina. Po pierwsze: bród! Jak można pozwolić aby na sali w której przebywają kobiety po porodzie dopuścic do sytuacji gdzie Pani Salowa wpada jak tornado, dwa razy ruszy szmatką i wychodzi zostawiając toaletę w stanie niedopuszczalnym do jakiegokolwiek używania. Po drugie: Zero pomocy! Dla Pań tam pracujących (wszechwiedzące i obrażone Panie z noworodków ) wszystko dla świeżo upieczonych mam powinno być oczywiste, od karmienia piersią po opiekę nad noworodkiem, jak kobieta nie potrafi jest krzyk i wielka obraza, ZERO informacji i pomocy!!A co najważniejsze zero wsparcia!Po trzecie: doradca laktacyjny to jakaś kpina...po co ta informacja? A po czwarte: wstyd, żeby nie było znieczuleń zewnątrzoponowych, gdzie w innych krajach unii jest to standardem!!( ale po co jak lepiej wystraszyć kobiety, ze to szkodliwe ) PARANOJA!NIGDY WIECEJ!Na pewno NIE JEST TO RODZENIE PO LUDZKU!Wstyd!

Gosia
17-11-2014 21:29
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

NIE POLECAM Położna która była była z nami przez całą noc niby sympatyczna, miła, ale zbadać nie potrafiła. Sprawiała mi ogromny ból przy każdym badaniu. Lekarz nie miał z badaniem większego kłopotu. Miałam wrażenie, że położna myślała tylko"żeby to dziecko nie urodziło się na mojej zmianie". Sam poród od odpłynięcia wód trwał 14 godzin. Lekarz który przyszedł na poranną zmianę wprowadził mi na salę hordę studentów nie pytając mnie o zdanie! W pewnym momencie wyprosili mojego męża, kiedy zapytałam co się dzieje usłyszałam "nic,nic". Przyszedł kolejny lekarz nawet nie przedstawiając się wyjął kleszcze położnicze i dopiero wtedy wiedziałam co się dzieje. Nikt o niczym nie raczył mnie informować.Oczywiście nie obyło się bez nacięcia krocza. Za chwilę miałam synka na piersi. Moje dzieciątko było ze mną maksymalnie 5 minut i go zabrali, urodził się zdrowy, a nie mogłam z nim leżeć podczas szycia. W sumie może to dobrze bo zszywała mnie studentka (oczywiście nie zapytali czy się na to zgadzam) niby dała znieczulenie, a miałam wrażenie że to placebo. Czułam każde wkłucie tej cholernej igły. Krzyczałam z bólu bardziej niż podczas nacięcia, a oni nie zwracali na mnie uwagi jakbym była manekinem do nauki. Dopiero kiedy zaczęłam przeklinać zorientowali się że ja tam leże. Położne po porodzie były super, były bardzo pomocne. Jeśli chodzi o noworodkowe większość była w porządku po za jedną która nie nadawała się do pracy z noworodkami. Nie wiem co ona tam w ogóle robiła. Sale są obecnie maksymalnie 3 osobowe, więc nie najgorzej. Łazienka jedna na 2 sale.

bigosiwona
09-06-2014 19:12
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

choć sale mogłyby być mniejsze a łazienki bardziej intymne to w sumie czułam się jak gwiazda tvn-u :)

Obiektywny
16-05-2014 20:16
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Zapalenia płuc u noworodków - to bardzo częste choroby u noworodków po kilku dni pobytu w Kędzierzynie -Koźlu. Zdecydowanie odradzam. Chore dzieci przebywają ze zdrowymi. Przeludnione sale. Tłumy gości ..uniemożliwiają karmienie matce..Żałuje że musieliśmy przez to przechodzić.

ahte
13-03-2014 15:34
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Przebywałam w szpitalu przed porodem bardzo długo, więc zdążyłam poznać cały personel oraz szpital. Położne są świetne- bardzo troskliwe, zadowolone ze swojej pracy, zaangażowane w opiekę nad ciężarnymi. Lekarze różni- niektórzy wykazują zainteresowanie (tak jak ordynator) a niektórzy nie wiedzą nawet z jakiego powodu pacjentka trafiła do szpitala. Wykonywane są różne badania jeśli zachodzi taka potrzeba, choć aby dowiedzieć się czegoś więcej trzeba samemu dopytywać. Warunki są dobre-na salach ok 4 łóżka, łazienka na salę lub dwie. Gorzej z jedzeniem- niedobre niestety/. KTG robione jest 1 raz dziennie i 2 razy z doskoku na chwilę. Jakby ktoś miał pytania chętnie odpowiem mailowo - ahte@o2.pl . Szpital polecam. W razie problemów robią cesarkę, więc nie ma strachu. Ja rodziłam naturalnie i położne były naprawdę wymarzone- instruowały, pomagały, życzliwe- poród mimo bólu wspaniale wspominam. Położne p. Sylwia, Iwona i Marzena są po prostu fantastyczne. Ordynatora się nie bać- rzeczowy lekarz acz chłodny w obejściu, ale nie to jest najważniejsze. Ogólnie polecam.

diabelk
18-11-2013 10:25
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

super , świetna położna i opieka noworodków tez super jestem bardzo zadowolona

mama
01-12-2012 15:17
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2010

Sale przetłoczone,kontakt z lekarzami bardzo nieprzyjemny, tłumy odwiedzających- krępowało mnie to przy karmieniu. NIE POLECAM

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!