Marii Curie-Skłodowskiej 2 11-400 Kętrzyn Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 10-08-2017
89 751 28 23
www.szpital-ketrzyn.pl/
ginekologia@szpital-ketrzyn.pl
Ordynatorzy: położnictwa - Waldemar Stawski; (od 2015), neonatologii – Jadwiga Hołowczyk (od 1987), położna oddziałowa położnictwa i neonatologii – Mariola Milenkiewicz (od 2005).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I
Szkoła Rodzenia
Szpital nie prowadzi szkoły rodzenia oraz z żadną nie współpracuje.
Izba Przyjęć
Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wyniki badań (grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, Posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa). Plan porodu jest dołączony do dokumentacji.
W izbie przyjęć wszystkim pacjentkom wykonywane jest badanie ogólne, KTG oraz zakładanie wenflonu. USG oraz golenie krocza po decyzji personelu. Lewatywa na życzenie pacjentki.
Warunki i wyposażenie
Trakt porodowy z 1 stanowiskiem . Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, materac, wanna.
Poród
Plan porodu omawiany w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny przez ok. 20 minut. Jest ustalona częstotliwość badań wewnętrznych ale nie podano jaka. Można pić i jeść w trakcie porodu. Personel zachęca do aktywności.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, kąpiel.prysznic
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna
Wszystkie metody łagodzenia bólu omawiane są z rodzącą.
Parcie:
II okres porodu najczęściej przebiega na plecach lub w kucki na łóżku porodowym. Rodząca jest informowana przez personel o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Możliwy poród z osobą towarzyszącą i/lub z doulą. Osoba towarzysząca może zostać 2 godziny po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.
Kontakt z dzieckiem
Kontakt matki z dzieckiem "skóra do skóry" trwa zwykle powyżej 30 minut do ok.2 godzin. osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana przez położną na brzuchu matki. W czasie szycia krocza noworodek może zostać z mamą. Ważenie i mierzenie odbywa się po ok 30 minutach do 2 godzin od porodu w kąciku niemowlęcia znajdującym się w pobliżu matki.Osoba towarzysząca może być obecna. Pierwsze karmienie nie później niż do 2 godzin od narodzin.
Po cięciu cesarskim noworodek, po zbadaniu jest kładziony matce na pierś na ok 10 minut, później zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Przystawienie dziecka do piersi w ciagu 2 godzin od narodzin.
O czasie pierwszej kąpieli decyduje opiekun.
Po porodzie
W oddziale jest 1 sala dwuosobowa bez łazienki, 2 sale wiecej niz trzyosobowe bez łazienki. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę,dodatkowo po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może z nim przebywać bez ograniczeń. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 5 dni po cesarskim cięciu. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych.
Odwiedziny o dowolnej porze dnia w sali, w której przebywa matka.
Opłaty
Nie ma opłat.
| Liczba porodów | 315 | Cesarskie cięcia | 33.00% | |||
| Nacięcia krocza | - | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Nie | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Nigdy nie przypuszczalabym, że można być tak pozytywnie zaskoczonym. Warunki bardzo dobre, ale opieka przed, w czasie i po porodzie super. Leżałam w kilku szpitalach przed porodem i z czystym sumieniem zdecydowałam, że moje dziecko urodzi się właśnie w Kętrzynie. Panie Polozne to cudowne kobiety, opieka i pomoc przy maluszku także super. Nie warto wierzyć w opinię innych, rodzacych tu przed wieloma laty i podtrzymywać zła etykietkę przyklejona kiedyś szpitalowi. Przekonajcie się na własnej skórze, bo naprawdę warto. Żałuję, że wcześniej się o tym nie przekonałam. Polecam!
Koszmarne miejsce, dalekie od średnich standardów panujących na porodówkach w dużych miastach. Personel niezbyt miły, położna odbierająca mój poród sprawiała wrażenie wściekłej, że ktoś przerywa jej sen w środku nocy, do tego bardzo nie delikatna. W łazience przez cztery dni pobytu nie było ciepłej wody!!!! chociaż miałam kilkanaście szwów (urodziłam duze dziecko a odmówiono mi cesarki) to nikt mnie od porodu nawet nie obejrzał, nie zbadał.. pielęgniarki palą co chwila papierosy w łazience, czasem nie domkną drzwi i cały smród wpada do sal gdzie są noworodki!!! nikt nie jest specjalnie zainteresowany kobietami po porodzie, jedyną odpowiedzią na problemy z laktacją jest podanie dziecku butli ze sztucznym mlekiem tak żeby nie krzyczało a one (położne) miały święty spokój, szczególnie w nocy. Noworodek też ma słabą opiekę, synkowi nie pobrali nawet krwi do badania, nie oglądał go żaden specjalista (ortopeda, kardiolog itp) co jest normą w dużych placówkach, tym bardziej ze moje dziecko urodziło się z wadą wrodzoną (prawdopodobnie przez to że zmuszali mnie do naturalnego porodu przy dużym dziecku). O pobycie tam wolałabym jak najszybciej zapomnieć i radzę trzymać sie z daleka od tego miejsca- dla dobra waszych dzieci.