ul. Grunwaldzka 4 36-100 Kolbuszowa Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 13-11-2017
17 227 12 33
www.szpital.kolbuszowa.pl
sekretariat@szpital.kolbuszowa.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Arkadiusz Flis (od 2007), neonatologii – Andrzej Banaszkiewicz (od 2015)
Położne oddziałowe: położnictwa – Elżbieta Wilk (od 2008), neonatologii – Elżbieta Wilk (od 2015).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Elżbieta Wilk, tel. 17 227 12 22 wew. 363, www.szpital.kolbuszowa.pl
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, zaświadczenie o uczestnictwie w zajęciach szkoły rodzenia, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego (zaświadczenie od lekarzy specjalistów).
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, pomiar miednicy,
- w zależności od decyzji personelu: badanie USG, lewatywa, golenie krocza.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami oddzielonymi niską ścianką oraz 1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie i w sali jednoosobowej: worki sako, piłki, drabinki, materace, prysznic.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 30 minut, trwa ok. 20 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są zgodnie z ustaloną częstotliwością, ale szpital nie podał jak często to następuje.
Rodząca może pić wodę w trakcie porodu. Rodząca nie może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic;
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach lub na boku na łóżku porodowym.
W szpitalu nie jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach, jeśli o to zapyta.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, ale w porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym.
Osoba towarzysząca nie może zostać przez 2 godziny po porodzie, ale może zostać w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 1 – 5 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się kilka minut po narodzinach. W trakcie szycia krocza dziecko prawie zawsze jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 5 – 10 minutach od porodu, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) po 11 – 30 minutach od porodu. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie po cięciu cesarskim odbywa się po 11 - 30 minutach od narodzin. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu kilku godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli noworodka decyduje matka/opiekun.
Po porodzie
W oddziale położniczym jest pięć sal dwuosobowych z łazienkami i jedna sala dwuosobowa bez łazienki.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu.
Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 3 dni.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka podczas obchodu, zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Każda kobieta otrzymuje poradę laktacyjną. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia, w sali, w której leży matka.
Opłaty
Brak opłat
| Liczba porodów | 369 | Cesarskie cięcia | 55.00% | |||
| Nacięcia krocza | - | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Nie | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Poród tragiczny, ciężki i bardzo bolesny! Ordynator nie miał najmniejszej ochoty zająć się mną i dzieckiem! Finał mógłby skończyć się śmiercią mojego synka, który po urodzeniu miał tylko 1pkt!;( w dzisiejszych czasach nie eksperymentuje się z rodzącymi drogi personelu! OSTRZEGAM- Kochane kobiety trzymajcie się z daleka od tego oddziału!
Niestety opis szpitala nie jest do końca rzetelny: -wenflon zakładany jest przed porodem zawsze, -plan porodu nie jest omawiany (tylko z niektórymi położnymi jest omawiany, przy czym często zostaje skrytykowany), -zapis ktg prowadzony jest często przez położną, -nie można jeść absolutnie, -personel nie informuje o podawanych środkach (papaweryna, petydyna) ani zabiegach (masaż szyjki z zaskoczenia), generalnie nic z rodzącą nie jest omawiane, -osoba towarzysząca nie może być obecna w trakcie cesarskiego cięcia i nie może kangurować dziecka, -kąpie się jednorazowo noworodki, 2-3 dni po porodzie, -noworodek, jeżeli jest oddany na noc pod opiekę personelu nie jest ani razu w ciągu nocy przynoszony na karmienie (!), zapewne jest dokarmiany sztucznie, wiadomo co to znaczy dla laktacji. Mój poród zakończył się cesarką, bezpośrednio po porodzie widziałam Dzidziusia 5 sekund.
Po porodzie i późniejszym pobycie w tym szpitalu miałam stuprocentowo pozytywne wrażenia. Personel jest baaardzo miły i świetnie odnosi się do pacjentek. Pomoc przy maleństwie jest nieoceniona, a panie na oddziale noworodkowym są do dyspozycji nawet w środku nocy i to życzliwie i z uśmiechem. Sale czyściutkie i przyjemne... Oby tak dalej!
Polecam jak najbardziej! Personel bardzo miły i przyjazny! Położna była przy mnie bez przerwy!
Miałam robione cesarskie cięcie. Mimo tego, że się bałam, miło wspominam swój pobyt w szpitalu. Zajęto się mną bardzo sprawnie i przyjaźnie. panie pielęgniarki potrafią rozładować atmosferę żartem, a przy tym zaopiekować się pacjentem jak należy.
Rodziłam w 2012 w czerwcu, gorąco polecam, opieka jest super położna cały czas była przy mnie i mnie co chwilę badała. mój mąż też był i moja mama również, powiedzieli że im więcej osób przy mnie tym lepiej. teraz standard oddziału jest extra, ja rodziłam jeszczew starym ale i tak piekę miałam fachową. pozdrawiam gorąco panią Zosię, dziękuję!
Polecam ten szpital! Miły personel, dobrzy fachowcy!!!