ul. Kościuszki 52 99-300 Kutno Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 18-05-2017
24 388 02 00
www.szpital.kutno.pl
nzoz.kss@szpital.kutno.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Romuald Juchnowicz-Bierbasz (od 2014), neonatologii – Paweł Głowacki (od 1998); położne oddziałowe: położnictwa – Dorota Grabowska (od 2014); neonatologii – Teresa Smoczyńska (od 2013)
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Dorota Grabowska,tel.: 24/38 80 406 e-mail: poloznictwo.piel@szpital.kutno.pl; www.szpital.kutno.pl
Izba Przyjęć
Każda kobieta może obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, wzrostu, ważenie), badanie wewnętrzne, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, osłuchanie tętna płodu, mierzenie miednicy kobiety,
- w zależności od decyzji personelu: badanie KTG, zakładanie wenflonu.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z dwoma łóżkami. Sala podzielona jest na boksy. Dostępne są dla rodzących worek sako, piłka, materac, prysznic.
Poród
Plan porodu omawiany jest z lekarzem oraz położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka jest prowadzony raz na jakiś czas (co 2 godziny przez 30 minut). Badania wewnętrzne wykonywane są co 1,5 godziny przez lekarza i położną. Rodząca może pić wodę niegazowaną oraz może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne tylko ze wskazań medycznych. Można poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu na plecach na łóżku porodowym oraz na boku na łóżku porodowym Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula zarówno rodzącej, jak i partnerowi. Osoba towarzysząca może przebywać z na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę. Osoba towarzysząca może zostać w oddziale położniczym przez 2 godziny po porodzie, w godzinach odwiedzin, może zostać w oddziale położniczym również na noc. W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po określonym czasie od narodzin (15 minut). W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki 5 – 10 minut po porodzie, tak samo po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim badanie odbywa się po 5-10 minutach od porodu.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy i może być “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w drugiej lub kolejnej dobie życia.
Po porodzie
W oddziale położniczym jest łącznie 10 sal: 6 jednoosobowych z łazienkami , 3 dwuosobowe z łazienką, 1 jednoosobowa bez łazienki.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka za każdym razem, kiedy poprosi. Zawsze jest też obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne, doradczynie laktacyjne, personel oddziału neonatologicznego. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym jeśli zauważalne są trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny)
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem. Odwiedziny odbywają się dowolnie o każdej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.
Opłaty
Brak opłat. Oddział liczy na dobrowolne datki (skarbonka) lub prezenty dla oddziału (środki czystości, pieluchy)
| Liczba porodów | 615 | Cesarskie cięcia | 59.00% | |||
| Nacięcia krocza | 67.00% | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Tak | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Właśnie ukończyłam 4-dniowy pobyt na kutnowskim oddziale OCP, będąc w 28 tygodniu ciąży. Chcę powiedzieć, że spotkałam się z mnóstwem życzliwości, uprzejmości i profesjonalizmem. Obserwowałam trudną pracę położnych i lekarzy, którzy (w znacznej większości) potrafili pochylić się po ludzku nad pacjentką. Nie wszystko było wyłącznie różowe, ale pacjentki także miewają humory i nastroje, którym niejednokrotnie dawały upust przy personelu. Z obserwacji wnioskuję, że w 90% okazywana personelowi uprzejmość skutkowała uprzejmością w stronę pacjentki. Owszem, zdarzyła się położna, która przyszła do pracy w gorszym nastroju i dało się to wyczuć od razu, ale z odrobiną uprzejmości udało nam się w końcu porozumieć, a potem już była tylko superpomocna. Był i jeden lekarz tzw. konował, którego więcej nie chciałabym spotkać na swojej drodze, a już na pewno nie poddałabym się więcej badaniu przez niego prowadzonemu... Dwie negatywne sytuacje podczas 4 dni kontaktu z personelem pełnym zaangażowania, starającym się wykonywać swoją pracę po prostu jak należy. Inna sprawa, że ilość cc przeprowadzanych w tym szpitalu nie wynika wyłącznie z lenistwa lekarzy. Większość kobiet na oddziale po prostu boi się naturalnego porodu i szuka możliwości, żeby uzyskać wskazanie do przeprowadzenia zabiegu cc. A lekarze tego nie negują. Wybór więc pozostaje po stronie kobiety - o ile czuje się na siłach i nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego, dostanie tam pełne wsparcie.
Rodziłam 03.2015 i jeśli chodzi o poród w tym szpitalu jestem zadowolona bardzo. Wspaniałe położne które naprawdę super przeprowadziły mnie przez poród i super asekurowały. Urodziłam sliczną zdrowa córeczkę. Dodam że nie skorzyształam z opcji łagodzenia bólu jednak sporo zastrzeżeń mam do opieki po porodowej. Polożne na oddziale położniczym niestety w wiekszości malo sympatyczne i życzliwe, brak zainteresowania pacjentkami nie chętne do odpowiedzi na pytania, jednego dnia mojego pobytu z dzidziusiem na oddzile przez caly dzien nie pojawila sie u mnie zadna polozna nikt nie zaineresowal sie czy w ogole wszystko jest ok a lezalam w sali rodzinnej z ktorej nie wychodzilam wiec jakby nawet mi sie cos stalo nikt by nie wiedzial o tym do obchodu zirytował mnie tez fakt ze gdy wezwalam polozną bo zaniepokoil mnie oddech dziecka ta stwierdzila ze jestem przewrazliwiona a do tego przyszla do dwudniowego noworodka z gilami do pasa i chusteczkami przy nosie. . Jesli chodzi o porod 5/5 i bardzo dziekuje panią położnym szczegolnie pani Elżbiecie H za to ze porod nie stał sie dla mnie traumą ale opieke po porodzie na oddziale polożniczym 1/5
W 2009 roku urodziłam córkę, a w 2011 roku w tym szpitalu rodziłam syna. ogólnie nie narzekam na cały pobyt, salę opłaciłam więc miałam spokój. co pamiętam do tej pory? i zapewne zapamiętam do końca życia? brak pomocy ze strony personelu przy karmieniu piersią, przy pierwszych kłopotach wręcz sugerowanie "a po co to pani?", no i przy drugim porodzie, który także miał być cesarką, przy przyjęciu na izbę, "miła" pani położna, w ogóle nie znudzona pracą i taka "empatyczna" powiedziała "co nie chciało się rodzić naturalnie, leń z pani to poszła sobie pani do prof. M. i załatwił cesareczkę". może kiedyś zdobędę się na odwagę i podziękuję tej pani za to co powiedziała.
Rodziłam w 02.2014r. Ordynator jest lekarzem, który dba o pacjentki, nie tylko o te, które chodzą do niego na wizyty prywatne. Starsza położna- pani Alicja, jest osobą absolutnie bez powołania, wykonuje może swoje obowiązki należycie, ale poza tym potrafi być BARDZO nieuprzejma i WREDNA. Ma pretensje o złą markę podpasek i podkładów po porodzie. A po cc długo zwlekała z podaniem kolejnej dawki leków przeciwbólowych, gdyż sądzi chyba, że kobiety, które w ten sposób właśnie rodzą są wyrodnymi matkami lub idą na łatwiznę. Muszę przyznać, że oprócz tego epizodu pozostała część personelu była w porządku. Osoby pracujące w szpitalach muszą pamiętać o tym,żeby dbać również o dobre samopoczucie pacjenta i nie wprowadzać mu "doła" poprzez swoje nietaktowne uwagi.
rodziłam w 2010. opieka super , fachowość super, warunki dobre i bardzo dobre , ordynator; Anioł.