Warszawska 62A 98-100 Łask Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 18-05-2017
43 675 55 55 wew. 353
www.szpitalwlasku.pl
Ordynatorzy: położnictwa - Piotr Widawski (od 2012), neonatologii – Iwona Grossman - Graczyk (od 1999), położne oddziałowe: położnictwa – Elżbieta Rżanek (od 2013), neonatologii – Elżbieta Rżanek (od 2013)
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I
Szkoła Rodzenia
Szpital nie prowadzi szkoły rodzenia.
Izba Przyjęć
Każda kobieta może obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu - z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. W zależności od potrzeby wymagane są dodatkowe dokumenty w przypadku planowanego cięcia cesarskiego.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważnie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
- w zależności od decyzji personelu: badanie USG, zakładanie wenflonu, lewatywa, golenie krocza.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest 1 sala jednoosobowa oraz trakt porodowy z dwoma łóżkami. Sala podzielona jest na boksy. Sale jednoosobowe dostępne są dla wszystkich bez opłat. Dostępne są dla rodzących w sali jednoosobowej: worek sako, piłka, materac, prysznic. Na trakcie porodowym dodatkowe wyposażenie nie jest dostępne.
Poród
Plan porodu omawiany jest czasami z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka jest prowadzony raz na jakiś czas przez 30 minut. Częstotliwość badań wewnętrznych jest ustalona. Rodząca może pić w trakcie porodu (to, co może pić zależne jest od bieżącej sytuacji porodowej), nie może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic
- farmakologiczne: brak.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to: na plecach lub na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula jeśli rodząca jest sama. Osoba towarzysząca nie może przebywać z na trakcie porodowym. Osoba towarzysząca może zostać w oddziale położniczym przez 2 godziny po porodzie, w godzinach odwiedzin. W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi zawsze na 1-5 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później, niż po dwóch godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki 5 – 10 minut po porodzie, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się 5-10 minut po porodzie, a po cięciu cesarskim po 11-30 minutach od porodu.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się zawsze w pierwszej dobie życia.
Po porodzie
W oddziale położniczym są łącznie 4 sale: 2 jednoosobowe bez łazienki, 2 dwuosobowe bez łazienki.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym, 5 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka, gdy o to poprosi. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka przy każdym badaniu, zabiegu (np. szczepieniu) i jest zawsze obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym jeśli zauważalne są trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) lub na prośbę matki.
Kobieta nie ma możliwości konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie o każdej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.
Opłaty
Brak opłat.
| Liczba porodów | 112 | Cesarskie cięcia | 10.00% | |||
| Nacięcia krocza | - | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Nie | Znieczulenie gazem wziewnym | Nie |
Komentarze
Rodziłam tam dziewczynkę 1 grudnia 2014 roku, najpierw od wielu osób zbierałam opinie bo to jest bardzo ważne decyzja. Zdecydowałam się na Łask, i naprawdę jestem zadowolona że właśnie tam rodziłam:) bardzo dobra opieka, mąż był przy porodzie, po porodzie również położne przychodziły pytać czy mnie coś boli jak się czuję. Urodziłam o godzinie 17:10, na początku przynieśli małą abym ją nakarmiła, potem całą noc mogłam odpocząć a od rana mała była ze mną. Później, mała praktycznie ciągle była ze mną tylko zabierali ją na badania lub na kąpiel. POLECAM ten szpital!!! Jedyne co to warunki i sprzęt, jak to w naszych szpitalach :(