ul. Kochanowskiego 2 38-600 Lesko Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 23-11-2017
13 469 62 78
www.spzozlesko.pl
ginekologia@spzozlesko.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Mariusz Łapiński; (od 2012), neonatologii – Danuta Ochyra (od 2009),
położna oddziałowa położnictwa i neonatologii: Jolanta Rogalińska (od 2013).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia i współpracuje ze szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Genowefa Łapińska, tel. 605615231, ginekologia@spzozlesko.pl, www.spzozlesko.pl
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem w grupie, w ramach szkoły rodzenia.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, posiew GBS; zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa oraz dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego (zaświadczenie lekarskie od specjalisty kwalifikujący pacjentkę do rozwiązania ciąży drogą cięcia cesarskiego).
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie USG
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza
Na izbie przyjęć często wykonuje się również pomiar obwodu brzucha i pomiar miednicy kostnej.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami oddzielonymi parawanem. Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie: worki sako, piłki, materace, prysznic.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w izbie przyjęć. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 10 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są przez lekarza i położną co ok. 120 minut.
Rodząca może pić wodę w trakcie porodu, nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS).
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne, ale tylko ze wskazań medycznych.
Pacjentka nie może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach lub na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, ale porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 30 minut do 2 godzin. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż 2 godziny po porodzie. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki, przez lekarza ginekologa-położnika.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w innym pomieszczeniu, najwcześniej 2 godziny od narodzin, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) po 11- 30 minut od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie po cięciu cesarskim odbywa się po 5 – 10 minutach. od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 3 minuty, a potem zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w drugiej lub kolejnej dobie życia.
Po porodzie
W oddziale położniczym jest 1 sala jednoosobowa z łazienką i 3 sale trzyosobowe z łazienkami.
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu.
Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka na swoją prośbę, zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki/opiekuna, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) oraz ze wskazań medycznych (np. matka jest nosicielką wirusa HIV lub zażywa leki, które przechodzą do mleka).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze w ciągu dnia w sali, w której matka leży.
Opłaty
Brak opłat
| Liczba porodów | 201 | Cesarskie cięcia | 34.00% | |||
| Nacięcia krocza | - | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Nie | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Mój pierwszy poród, miałam cesarskie cięcie ponieważ dziecko było dla mnie za duże. Ordynator jak i pozostali lekarze bardzo mili. Panie w trakcie porodu bardzo miłe, rozmawiały ze mną na bloku. Pani Doktor Agata zrobiła to pięknie, blizny ma żadnej nie być. Opieka po porodzie zadowalająca, Położne bardzo pomocne przy przystawianiu dziecka do piersi. Chociaż niestety mój synek wyjątkowo nie chciał chwytać, a i mnie mleko si e pojawiło dopiero po kilku dobrych dniach, już w domu. Panie często zaglądały do mnie, oferowały pomoc, Warunki lokalowe całkiem w porządku. Ogólem jestem zadowolona i następnym razem także wybiorę szpital w Lesku.
C. D. Sale poporodowa była dwuosobowa z łazienką. Łazienka w kiepskim stanie, spłuczka z toalety ciągle ciekła, musiałyśmy wodę wyłączać, bo przeszkadzało. Opieka po była różna, zależało od zmiany, dwie niesympatyczne, dwie pomagały. Chciałam karmić piersią, pielęgniarki nie były zbyt pomocne, dawały mleko modyfikowane. Jedna nawet sama wzięła aby nakarmić dziecko i mi powiedziała, że je głodze (cios w serce). W drugi dzień wieczorem zostałyśmy z sąsiadka przeniesione na ginekologie, bo nie było już miejsc dla rodzących. Sala na 4 osoby, było nas 3. Łazienka (prysznic, toaleta) wspólna na korytarzu i dwie toalety po jednej na początku i końcu korytarza. Niezbyt utrzymane w czystości, sprzątaczki raczej czyszczą to co ordynator odwiedza czyli sale i korytarz. Zostałam dzień 3, przez bilirubine. Pozostałe dwie Panie wyszły. Zostałam sama. Pielęgniarki odwiedzały tyle co musiały. W nocy dziecko płakało, nie mogłam sama wykarmić, a mleko modyf. się skończyło, żadna pielęgniarka nie przychodziła, byłam załamana, nie mogłam jej uspokoić, jak mi się udało i poszłam na porodówkę z dzieckiem, (po drodze musiałam otwierać dwie pary drzwi, bo się zamknęły i dlatego nie słyszały) to jeszcze pielęgniarka mnie opieprzyła, że z dzieckiem na rękach, a nie w wózku, nawet nie zapytała co potrzebuje. Wróciłam na sale, bez mleka, dziecko głodne po kilkunastu minutach przyszła pielęgniarka zapytać się co potrzebowałam, powiedziałam, że mleko. To było straszne. Dodatkowo przy naświetlaniu miały różne zalecenia, jedna aby dawać na brzuszek w nocy, a druga, że lepiej nie, bo dziecko może się udusić
Rodziłam naturalnie, pierwsze dziecko. Dostałam TENS, korzystałam z piłki, chwilę miałam gaz ale jeszcze gorzej się czułam. Mój partner był ze mną, robił mi zimne okłady, bardzo pomagały. Sala porodowa z dwoma stanowiskami. Pielęgniarka która mnie prowadziła, komentowała m. In. moje skurcze (niezbyt wierzyła), parcie, że jestem po szkole rodzenia, a nie do końca wiem jak. Po porodzie dali mi córkę, nie wiem ile to trwało ale chyba tyle ile powinno. Nie chciała piersi, najpierw sama się męczyłam, następnie przyszła druga pielęgniarka co była przy porodzie próbowała małą zachęcić. Nic z tego. .
Urodziłam przez cc zdrową córeczkę. Jestem wdzięczna lekarzom i personelowi. Minusem jest brak doradcy laktacyjnego. Nikt nie pomógł w przykładaniu do piersi od razu po cc, nie było kontaktu skóra do skóry (najlepiej niech będzie z Wami ktoś kto wie o co trzeba się upomnieć zwłaszcza po cc), córa bez mojej zgody od razu po wyjęciu z brzucha została nakarmiona z butelki mimo braku jakichkolwiek wskazań. Z plusów raczej nie było tłoku, choć teraz pewnie rodzi więcej, odkąd zamknęli porodówkę w Sanoku. Personel życzliwy.
Warunki na salach nie są idealne, przydało by im się małe odświeżenie. Tak samo w toaletach. Jednak nie to jest najważniejsze na takim oddziale. Najważniejsze są warunki na sali w której na świat przychodzą nasze maleństwa, sprzęt oraz opieka i podejście personelu, które w tym szpitalu są naprawdę na najlepszym poziomie. Jestem bardzo zadowolona że wybrałam właśnie ten szpital. Czułam się bardzo komfortowo i byłam spokojna, ponieważ otaczały mnie same przyjazne i budzące zaufanie osoby. Szczególnie dziękuję Pani doktór Iwonie, która ma niesamowicie ciepłe podejście do swoich pacjentek. Serdecznie pozdrawiam i gorąco polecam :)
Opieka szpitalna jest bardzo dobra Personel bardzo mily sympatyczny dbajacy o pacjenta Szpital godny polecenia