Gdzie rodzić - placówka - Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku
Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku

Kościuszki 1 37-400 Nisko Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 23-11-2017
15 841 67 03; 15 8416 749
www.szpital-nisko.pl
info@szpital-nisko.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Krzysztof Polski (od 2013), neonatologii – Dorota Ryńska (od 2015),  położne oddziałowe: położnictwa – Renata Wiercigrach (od 2012), neonatologii – Jolanta Koluch (od 2008).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szkoła Rodzenia
Szpital współpracuje ze szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Monika Kańska, tel. 015 8416 806

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, , wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,
- w zależności od decyzji personelu: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie USG, lewatywa, golenie krocza.
Na ogół badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu i badanie KTG nie są wykonywane.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy oraz 1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat.
Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie i we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, materace. Dodatkowo w sali jednoosobowej dostępny jest prysznic. 

Poród
Plan porodu omawiany jest często z lekarzem lub położną w sali porodowej.  Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 20 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są z ustaloną częstotliwością, ale szpital nie podał informacji jak często się to odbywa.
Rodząca może pić czyste płyny w trakcie porodu, nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach lub na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko jeśli rodząca jest sama. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem 
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i prawie zawsze pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez 5 - 30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż 2 godziny od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko prawie zawsze jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może/nie może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury, porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 11 – 30 minutach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli noworodka decyduje matka / opiekun.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest jedna sala jednoosobowa z łazienką, cztery sale dwuosobowe bez łazienek i jedna sala trzyosobowa bez łazienki.
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu.
Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 5 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka na swoją prośbę i jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, jeśli o to poprosi.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze w ciągu dnia, w miejscu przystosowanym do wizyt.

Opłaty
Brak opłat

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 5 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
563 Cesarskie cięcia
 
37.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Patrycja.k
16-12-2018 22:13
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Nie polecam rodzić w tym szpitalu. Opieka taka sobie. Po cc brak kontaktu dziecka z matką pokażą na pół minuty i już zabierają. Brak pomocy przy karmieniu lepiej im dać butelkę niż pomóc. Po tej cesarce lezalam jak kłoda bez jedzenia półtorej doby. Nie wiem jak jest z tym lezeniem po cc w innych szpitalach po ilu godzinach wstajesz Ale tu jest masakra. Lewatywe robią bez uzgodnienia z pacjentką.

malza86
25-02-2015 13:01
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Rodzilam w Szpitalu w Nisku w styczniu 2015-planowane cc ze wzgledu na polozenie posladkowe.Musze przyznac, ze bylam bardzo pozytywnie zaskoczona zarowno warunkami jakni poziomem opieki-nie przypuszczalam ze mozna trafic tak dobrze!Od momentu przyjecia na oddzial bylam bardzo cieplo traktowana przez caly personel-swietnie przygotowane polozne,profesjonalnie wykonywaly swoja prace z usmiechem na ustach!Bardzo wiele empatii i zrozumienia plus atmosfera zyczliwosci i intymnosci-kazdemu zycze takiego porodu!Dodam,ze porod przebiegal bez komlikacji,wszystko bylo ok i ze mna i,co najwazniejsze, z dzieckiem.W czasie zabiegu atmosfera na sali byla bardzo przyjazna-personel nie tylko udzielal informacji o postepach operccji ale takze dbal o moj poziom stresu-byly zarty i usmiechy:))Rana po cieciu bardzo niewielka i dobrze sie goi. Oprocz swietnej opieki na oddziale polozniczym(polozne wlasciwie stale monitorowaly moj stan jak i samopoczucie,pomagaly przy czynnosciach toaletowych i udzielaly fachowych porad)na uwage zasluguje takze opieka nad noworodkami ze wspaniala Pania Ordynator,ktora z zaangazowaniem i zyczliwoscia monitorowala stan maluszkow.Polecam kazdemu!!

zeta jones
21-07-2014 19:11
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Na szkole rodzenia zapewnia się o możliwości zastosowania gazu rozweselającego który jest na wyposażeniu sali porodowej-niestety położna asystująca przy porodzie odmówiła mi jego użycia twierdząc iż "gaz jest dla pacjentek które chodzą po ścianach z bólu, a poza tym to zleca lekarz"...Bez komentarza.......Dużo do życzenia pozostawia również zachowanie niektórych położnych z kilkudziesięcioletnim stażem - opryskliwość i niestosowne teksty w stosunku do pacjentek; natomiast młody personel jest naprawdę świetny i widać iż do każdej rodzącej podchodzi indywidualnie. Przy 1-szej fazie porodu można korzystać z piłek. Oddział położniczo-neonatologiczny jest wyremontowany, opieka na nim jest bardzo dobra,położne życzliwe i chętne do pomocy.Lekarze bardzo mili, doradzają odnośnie karmienia i praktycznych aspektów dotyczących połogu Pominąwszy zachowanie wspomnianej położnej , zdecydowałabym się na kolejny poród w tym szpitalu.

anku333
23-02-2013 17:26
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w październiku 2012 r pierwszy raz. Na wstępie zostałam niemiło potraktowana przez położną przyjmującą wydawała mi niekonkretne polecenia po czy marudziła, że nierobie tego co ona sobie myśli. Żartowała, że wody płodowe pomyliły mi się z moczem, (co nie było prawdą, a mi nie było wcale do śmiechu) miałam wrażenie, że się gdzieś spieszy więc w popłochu się przebierałam w pidżamę i za nią chodziłam zamotana trochę.Pomijając to felerne przyjęcie po zbadaniu przez lekarza znalazłam się na sali bo skurcz były łagodne i nieregularne, rozwarcie przy przyjęciu było jakieś 2 .Po 12 h udało mi się urodzić z powodu komplikacji przez cięcie cesarskie. Jeśli chodzi o podejście pielęgniarek i położnych do noworodków to jest bardzo przestarzałe ( i pewnie od moich narodzin niewiele się zmieniło). Małe dzieciaczki owijane są dość szczelnie w pieluchy tetrowe, żeby nie mogły ruszać rączkami. Bardzo chciałam karmić piersią i mimo kilku prób żadna z położnych nie była w stanie mi pomóc w przystawianiu dziecka (z powodu cesarki było trochę trudniej), miętoliły mi tylko chwile sutki i uciekały, za to często proponowały sztuczne mieszanki, jedna nawet powiedziała, że całe pokolenie wychowało się na mleku sztucznym. Nie mam nic do karminie mlekiem sztucznym to wybór każdej kobiety, jednak karmienie piersią powinno być promowane przez personel medyczny. Zostałam też wyśmiana przez jedną z położnych jak ktoś z rodziny przyniósł mi 6 butelek wody (karmiącym zaleca się ok 2- 3 l dziennie),a pobyt w szpitalu trwał 6 dni. C.d.n.

anku333
23-02-2013 17:24
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

d.c. Nie chciałam żeby moje dziecko ssało od pierwszych dni życia z butelki, bo i tak miałam problemy z poprawnym przystawianiem więc starałam się karmić odciągnietym mlekiem przez strzykawkę , jak to robią w innych noramlnych szpitalach na poziomie, a położne widząć co robie podśmiechiwały się tylko głupioi patrzyły na mnie jak na kosmitkę. Co do porodu rodzinnego, to miałam zapłacony pokój myśląc (głupia), że będę sobie czekać tam spokojnie na poród. Nic bardziej mylnego. Siedziałam na sali na oddziale czekając na szersze rozwarcie i częstsze skurcze, dopiero gdy rozwarcie wynosiło 10, a poród był tuż tuż zaproponowano mi, żeby zadzwonić po męża i przejść na salę porodów rodzinnych. Ostatecznie miałam już dość czekania i było mi wszystko jedno, gdzie urodzę, a i tak skończyło się cesarką. Nie wspomne już o takich rzeczach jak odcinanie pępowiny po ustaniu jej tętnienia nie wiem jak jest, bo nie widziałam, ale nie sądze, że w Nisku słyszeli o czymś takim, korzystniej dla dziecka jest również nie zmywać od razu z niego mazi płodowej. Moja siostra rodziła w Warszawie 7 lat temu, a dziecko pierwszy raz kąpała po powrocie do domu. W niżańskim szpitalu co wieczór myto maluszki. Chodziłam do szkoły rodzenia i tak pięknie chwalono się na jakim to wysokim poziomie rodzi się w Nisku ale to wszystko ŚCIEMA. Ostatecznie jakoś przeżyłam z dzidziusiem, szkoda tylko, że personel niżańskiego szpitala nie odświeża swoich wiadomości odnośnie pielegnacji noworodków chociażby co kilka lat.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!