Gdzie rodzić - placówka - Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowej Dębie
Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowej Dębie

Marii Skłodowskiej-Curie 1A 39-460 Nowa Dęba Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 23-11-2017
15 846 26 51 w. 105
www.zoznowadeba.pl
ginekologia@zoznowadeba.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015, pozyskane z Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ordynatorzy: położnictwa – Barbara Grudzień-Furman (od 2010), neonatologii – Teresa Gołąbek (od 2008), położne oddziałowe: położnictwa – Renata Pyra (od 1999), neonatologii – Aleksandra Furtak-Wójcik (2012).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szkoła Rodzenia
Szpital nie prowadzi i nie współpracuje ze szkołą rodzenia.

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, oryginał wyniku badania grupy krwi.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), posiew GBS; zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów, jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta;
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie KTG, badanie USG;
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami oddzielonymi parawanem oraz 1 sala jednoosobowa. Szpital nie podał informacji na temat sprzętów dostępnych do dyspozycji rodzących.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem lub z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 180 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut.
Rodząca może pić wodę w trakcie porodu nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: praca z oddechem, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe, gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to w kucki na łóżku porodowym lub w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko jeśli rodząca jest sama. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), ale nie może zostać w oddziale położniczym na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 5 -30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się 5 – 10 minut od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze)  odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 31 minutach – 2 godzin od narodzin.  Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie po cięciu cesarskim odbywa się po 11 – 31 minutach. od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 2 -3 minuty, a potem zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest jedna jednoosobowa sala z łazienką i cztery trzyosobowe sale bez łazienek.
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu.
Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury 3 dni po porodzie zabiegowym 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę i zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki/opiekuna lub ze wskazań medycznych (przyjmowanie przez matkę niektórych leków lub jej choroba, stan kliniczny noworodka).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży. 

Opłaty:
Brak opłat

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 7 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
393 Cesarskie cięcia
 
49.00%
Nacięcia krocza
 
15.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

moriath
08-10-2018 10:15
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Kochane przyszłe mamy!Minęło już 4 miesiące odkąd zostałam mamą po raz drugi właśnie w tym szpitalu.Obiecałam sobie wtedy,że napiszę tu,aby pomóc wybrać szpital idealny do przywitania na świecie dzieciątka.Tak,to jest szpital idealny.Położne, które tam pracują to anioły.Opieka fantastyczna,troskliwa,podejście indywidualne do każdej pacjentki.Fachowość i kompetentność widać tu na każdym kroku,tutaj naprawdę liczy się dobro i mamy i dziecka.Niesamowicie ludzkie podejście,ciepłe,życzliwe-naprawdę nie czułam,że jestem w szpitalu.Dodam,że wybrałam ten szpital zupełnie nikogo tam nie znając.Będąc po pierwszym traumatycznym porodzie,szukałam miejsca gdzie będę mogła urodzić z mężem,w pozycjach wertykalnych,na sali pojedynczej,bez nacięcia krocza.Tak właśnie było.Poród to najważniejsze wydarzenie w Waszym życiu.Zasługujecie na ludzkie i życzliwe traktowanie,na fachową opiekę.Nie dajcie sobie odebrać tego prawa.Polecam z czystym sercem ten szpital !

kasia
12-05-2017 21:45
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Polecam ten szpital! Podejście personelu wzorowe. Kiedy wieziono mnie na blok operacyjny, bo dziecku zaczęła spadać tetno Położna była przy mnie cały czas i trzymała mnie za rękę. Bardzo się bałam, a siostra Lucynka sprawiła, ze czułam jakby była przy mnie moja mama. Na wsparcie poloznych zawsze można tam liczyć. Porozmawiają, doradza, pociesza, a to jest bardzo ważne dla młodej mamy. Dziękuję za wszystko.

Aga
15-03-2017 13:24
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Oddział ma bardzo profesjonalny personel. Pielęgniarki i położne były bardzo pomocne i były naprawdę wielkim wsparciem. Oddział jest niewielki i bardzo kameralny, a ogólny klimat i opieka dużo lepsze niż w Tarnobrzegu.

Diana1711
14-12-2016 06:41
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Polecam, urodziłam w 2013 roku. Miłe położne, wspierające. Opieka przy porodzie dobra, po porodzie również. Lekarz zareagował bardzo szybko, urodziłam poprzez cc.

millewa
18-03-2014 22:18
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Dwa porody w tym szpitalu, nie mam porównania, ale obsługa i podejście do pacjenta - zwłaszcza położnych - wzorowe!!

Aila
18-05-2013 10:48
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Bardzo chwalę sobie opiekę przed, w trakcie i po porodzie. Położne rewelacyjne, sympatyczne, pomocne. Położne noworodkowe również ok, chociaż były 2, które troszkę traktowały matki olewczo. Bardzo miło wspominam opiekę położnej p. Izy! Szkoda, że szpital ma takie warunki... Ale nadrabia personelem. Polecam :)

Monter
04-02-2013 08:54
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Rodziłam poprzez CC. Szpital oceniam dobrze. Opieka fachowa. Luksusu nie ma, ale położne bardzo miłe i pomocne.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!