Gdzie rodzić - placówka - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy
Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy

Sienkiewicza 2 12-200 Pisz Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 10-08-2017
87 423 21 50, 87 425 46 24
www.szpitalpisz.pl
sekretariat@szpitalpisz.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Robert Boroń (od 2012), neonatologii – Elżbieta Oszutowska-Strojek (od 1995), położne oddziałowe: położnictwa – Maria Waszkiewicz (od 1998), neonatologii – Teresa Luberska (od 2001)

Stopień referencyjności oddziału położniczego i  neonatologicznego– I

Szkoła Rodzenia
Szpital nie prowadzi i nie współpracuje ze szkołą rodzenia. Ciężarne są przygotowywane do porodu przez położne pracujące w opiece okołoporodowej.

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna i ciśnienia, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie USG

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy. Szpital nie podał informacji o sprzętach ułatwiających poród.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas, trwa ok. 40 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są przez lekarza i położną.  Rodząca może pić wodę i może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS), aromaterapia, psychoterapia, muzykoterapia
- farmakologiczne: gaz wziewny, Scopolan, Busconizyna
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym, w kucki z pomocą osoby towarzyszącej lub w pozycji siedzącej. W szpitalu nie jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody). Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna bliska osoba. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym.
Osoba towarzysząca nie może zostać przez 2 godziny po porodzie, w trakcie planowego cesarskiego cięcia nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie zawsze powyżej 5-30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w innym pomieszczeniu po 31 minutach – 2 godzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie  po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w od 31 minutach do  2 godzin, a po cięciu cesarskim od 11 do  30 minut. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka jest wykonywana w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 5 jednoosobowych sal z łazienkami i 4 dwuosobowe sale z łazienkami. Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym i zdrowe matki po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności jednego z rodziców. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Opiekun najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu i na życzenie. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają pielęgniarki. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę opiekuna  lub ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem. Odwiedziny odbywają się w godz. 10:00-18:00, w sali, w której matka leży.

Opłaty
Brak opłat

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 5 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
423 Cesarskie cięcia
 
35.00%
Nacięcia krocza
 
30.00% Znieczulenie dolarganem
 
5.00%
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Kasia
16-01-2018 06:53
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

atutem porodu w powiatowym szpitalu jest fakt, iż jest tam bardzo mało rodzących i personel może skupić całą uwagę na Tobie. U mnie poród skończył się CC. Jestem bardzo zadowolona z opieki jaką obdarzyły mnie położne po operacji

lillamy
08-03-2016 14:45
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Urodziłam w tym szpitalu swoje pierwsze dziecko. Spędziłam tam 2 tygodnie przed porodem i tydzień po. Opieka położnych wspaniała, nie mogłam sobie wyobrazić lepszej, poród zakończył się cc, ciąża przenoszona. Wszyscy lekarze pod opieką których byłam w czasie ciąży (a było ich wielu) nie dawali mi szans na naturalny poród. Jednak lekarz prowadzący w szpitalu zadecydował inaczej. I o to mam największy żal, gdyż teraz nawet nie chce słyszeć o próbie porodu sn. Dziękuje wszystkim położnym które ze mną były za cierpliwość i wyrozumiałość na moje 12 godzinne wrzaski:), dziękuje za mobilizacje i gorzkie słowa po porodzie abym się ogarneła:), dziękuje za opiekę i pomoc. Dziękuje pielęgniarce z oddziału noworodkowego, która potrafiła uspokoić mojego synka, kiedy ja tego jeszcze nie umiałam, za ciepło i serdeczność dla niego:), dziękuje lekarzom anastezjologom z bloku operacyjnym za to, że dzięki nim zobaczyłam swojego synka pierwszy raz:). A lekarzowi prowadzącemu "dziękuje" za to, że nie słuchał niczego co do niego mówiłam, że dzięki niemu mam traume na całe życie. "dziekuje" również szczególnie pielęgiarce z oddziału noworodkowego która nalała mojemu dziecu mleko do buzi z "gwinta".

Ewelina
16-10-2015 21:48
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Mialam w tym szpitalu 3 cesarki.Lekarze i personel byli bardzo mile:-) Leki przeciwbolowe mialam nawet w srodku nocy.Jesli ktos mial 4 cesarki to prosze napusac:-)

emilka
09-01-2015 11:49
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Rodziłam tu synka, pierwszy poród, który przebiegał bardzo sprawnie, położna bardzo mi pomagała, polecam

Iza
13-10-2012 21:07
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Polecam. Rodziłam w Piszu dwie wspaniałe córeczki. Jestem zadowolona i wdzięczna za okazałą mi pomoc.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!