Gdzie rodzić - placówka - Poddębickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
Opis placówki
A A A

Poddębickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o.

Mickiewicza 16 99-200 Poddębice Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 11-03-2017
43 828 81 21
www.nzozpcz.pl
sekretariat@nzozpcz.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Jakub Welfel (od 2012), neonatologii – Krystyna Kocemba (od 2013), położne oddziałowe: położnictwa – Katarzyna Marciniak (od 2012), neonatologii – Katarzyna Marciniak (2012).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego  – I.

Szkoła Rodzenia
Szpital nie prowadzi i nie współpracuje z żadną szkołą rodzenia.

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu oraz plan porodu. Niezbędne wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. W przypadku planowego cięcia cesarskiego dodatkowe konsultacje, np. okulisty, kardiologa, ortopedy, neurologa, psychiatry). Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie rodzącej z prawami pacjenta;
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu;
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
Na oddziale porodowym znajduje się trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi parawanem na boksy oraz 1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są: worki sako, piłki, stołki porodowe, materace, prysznic, wanna (nie na wszystkich stanowiskach traktu).

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem i położną w izbie przyjęć. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 60 minut, trwa ok. 20 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut przez położną lub lekarza. Rodząca może pić w trakcie porodu wodę niegazowaną, nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły lub zimny okład, kąpiel, prysznic;
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne z powodu zbyt niskiej wyceny przez NFZ.
Nie podano informacji, czy pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym lub w kucki z pomocą osoby towarzyszącej. W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody). 

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko gdy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę. Może ona zostać przez 2 godziny po porodzie, również w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna za zgodą ordynatora.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 5 do 30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po pewnym czasie, do 60 minut. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu mamy przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 5-10 minutach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna.  Badania po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) oraz po cięciu cesarskim odbywają się po 11-30 minutach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na około 30 minut a następnie zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka jest zawsze w pierwszej dobie życia.

Po porodzie
Na oddziale położniczym jest 1 jednoosobowa sala z łazienką i 4 dwuosobowe sale z bez łazienek. Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Matki po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki może ona być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki która jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Opiekun najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu i zabiegu. Rodzic zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) lub ze wskazań medycznych zgodnie ze standardami opieki nad noworodkiem. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 11:00-19:00 w sali, w której matka leży.

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 2 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
150 Cesarskie cięcia
 
65.00%
Nacięcia krocza
 
63.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Lidka
07-03-2016 10:01
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Ogólnie jestem zadowolona ale mam kilka ale. Mój synek był wymęczony porodem skórka była nie taka był wiotki chwilowo i nie podobało mi się to, że personel tak jakby mnie obwiniał. Ciągle mówiono mi, że słabo parłam. To był mój pierwszy poród i nie miło się słucha takich rzeczy a co do czego okazało się, że poprostu gdzieś tam się zaklinowal. Nie jestem zadowolona z szycia krocza cholernie bolało prawie się pokłóciłyśmy z panią doktor :) no i efekt taki, że pewna część tego szycia się paprała i boli do tej pory. Opieka po porodzie super tylko gdyby panie położne troszkę więcej informowały co i jak to by było już w ogóle ekstra. I jeszcze jeśli chodzi o rzeczy jakie wziąć to na stronie wyczytałam, że kobieta rodząca nie musi mieć nic ale jeśli ma życzenie to może mieć to i to, no więc ja w razie czego wzięłam wszystko nawet ponad ta listę a później się okazywało, że mam złe rzeczy i biegiem tatus musiał latać i kupować. Przy kolejnym dziecku też się zdecyduje na ten szpital już teraz wiem co i jak także myślę, że już nie będę miała żadnego ale.

Agunia
11-06-2013 15:51
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2007

Odział położniczy jest mały i dzięki temu bardziej kameralny i nastawiony na pacjenta. Jeżeli chodzi o mój poród to miałam pecha trafić na doktor Migdał. Nie byłam w ogóle informowana o tym co się dzieje, ignorowano tez mnie gdy mówiłam ze jest mi słabo i ze nie mam już siły. W efekcie dziecko zostało ze mnie wypchnięte po tym jak Pani doktor z wielkim impetem walnęła się na mój brzuch ponieważ zaczynałam już tracić przytomność. Dziecko urodziło się sine, nie płakało i miało słabe napięcie mięśniowe. Mąż nie mógł nawet przeciąć pępowiny bo mała od razu trafiła na neonatologię. Szczęście w nieszczęściu że z małą wszystko jest ok. Od Pani doktor na koniec porodu otrzymałam reprymendę że pobrudziłam jej fartuch krwią. A w trakcie zwracała się do mnie dziewczyno, chociaż kilka razu mówiłam jak mam na imię. Po porodzie brakowało mi wsparcia personelu. To było moje pierwsze dziecko, mała nie mogła się wypróżnić, miała wzdęty brzuszek i cały czas płakała.przez 3 dni przespałam może 12h. Byłam załamana.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!