Szpitalna 16 37-200 Przeworsk Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 03-01-2018
16 649 16 35, 16 649 15 51
www.spzoz-przeworsk.pl
pogi@spzoz-przewors.pl
Ordynatorzy: położnictwa - Andrzej Bielówka (od 2003), neonatologii - Teresa Weber-Orzechowska (od 1991), położne oddziałowe: położnictwa - Irena Dybaś (od 2003), neonatologii - Maria Ziemiańska (od 2009).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Irena Dybaś, tel. 16 6491635, pogi@spzoz-przeworsk.pl, www.spzoz-przeworsk.pl
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza
W izbie przyjęć pacjentki są często proszone o podpisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na zabiegi, iniekcje, badanie itp.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy. Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie: worki sako, piłki, prysznic.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 180 minut, trwa ok. 30 minut.
Badania wewnętrzne wykonywane są z ustaloną częstotliwością, ale szpital nie podał informacji jak często to następuje.
Rodząca może pić w trakcie porodu bezbarwne płyny. Rodząca może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic.
- farmakologiczne: gaz wziewny, leki przeciwbólowe (np. Paracetamol).
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym, w kucki z pomocą osoby towarzyszącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, ale w porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 5 – 30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach od porodu. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 31 minutach – 2 godzin od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie po cięciu cesarskim dobywa się po 11 – 30 minutach od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w drugiej lub kolejnej dobie życia.
Po porodzie
W oddziale położniczym są dwie sale dwuosobowe z łazienkami i dwie sale więcej niż trzyosobowe z łazienkami.
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu.
Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 3 dni.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu, zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki/opiekuna, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) lub ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze w ciągu dnia, w miejscu przystosowanym do wizyt.
Opłaty
Brak opłat
| Liczba porodów | 469 | Cesarskie cięcia | 49.00% | |||
| Nacięcia krocza | - | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Nie | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
:)
ordynator chamski, nie liczy się z pacjentkami, niektóre położne są straszne- z mojego tyłka zrobiły sito;gdy szukałam ulgi pod prysznicem zostawiła przy -10* otwarte drzwi i okno, żebym stamtąd wyszła. plan porodu- nie potrzebują, ochrona krocza- po co Ci to?, pomimo tego, ze miał być poród rodzinny nie wpuszczono mojego męża - nie było powodu tego robić, wszystko było ok; kontakt z dzieckiem po porodzie- widzisz dziecko 5 min,potem przez 2 godziny nic a później się nie rozstajesz z maluchem, opieka po porodzie- nienajgorzej
Opieka lekarska dobra, niestety pozostały personel niemiły. Brak odpowiedniego miejsca do odwiedzin (nie wolno wchodzić na salę, tylko stoi się w przeciągu na korytarzu).
Opieka przed i po porodzie fatalna, sam poród ok. Najważniejsze: - niekompetentni lekarze- spędziłam miesiąc przed porodem w szpitalu i w tym czasie nie miałm zrobionej morfologii, - przed porodem dziecko nie zostało zważone, po porodzie siłami natury okazało się, że waży ponad 4 kg - jeśli nie ma się swojego lekarza prowadzącego, nikt nie chce się zająć pacjentką - po porodzie ojciec nie może wejśc na salę, gdzie leży matka z dzieckiem- całkowity zakaz odwiedzin - brak porady latacyjnej - na sali po naturalnym porodzie leżą 4 dziewczyny z dziećmi - notoryczny brak papieru toaletowego i mydła w ubikacji
jeśli miałabym jeszcze raz rodzić, to tylko tam. Byłam zadowolona z opieki w czasie porodu, po porodzie też. polecam!
Przed porodem na oddziale byłam 2 razy bardzo sobie chwale ten szpital, jeśli chodzi o położne są bardzo mile wiele tłumacza i zachęcają do korzystania ze szkoły rodzenia. Polecają poród naturalnym w moim przypadku niestety to się nie udało chociaż do ostatniej chwili walczyłam żeby naturalnie urodzić, a najważniejsze jest to ze mój kochany maż był cały czas zemną i po porodzie. To on widział jako pierwszy naszego maluszka i było to dla niego tak samo wielkie przeżycie jak i dla mnie. Z całego serca mogę polecić ten szpital i jego personel jak i lekarzy krzywdy nikomu nie zrobią tylko zawsze pomogą.
bardzo polecam super personel, położne pomagają dużo w porodzie, wiele tłumaczą, strasznie sobie chwalę