Szpitalna 3 88-200 Radziejów Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 31-07-2017
54 28 56 200
www.szpitalradziejow.pl
szpital@op.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Andrzej Lisiecki (od 2000), neonatologii – Bogdan Zachwieja (od 2002), położne oddziałowe: położnictwa – Marzanna Nowakowska (od 2014), neonatologii – Barbara Kołodziejska (od 2015).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi i współpracuje bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Maria Szczepankiewicz, tel.: 54 2856240
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego - dokumenty potwierdzające wskazania do cięcia cesarskiego.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna, ciśnienia, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu.
- na prośbę pacjentki: lewatywa.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest: trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi niską ścianką i 1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat.
Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie i na sali: worki sako, piłki, materace, prysznic, wanna.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w izbie przyjęć oraz z położną w izbie przyjęć. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas i trwa ok. 30 minut. Szpital nie ustalił częstotliwości badań wewnętrznych. Rodząca w trakcie porodu może jeść i pić wodę.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic.
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym, na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym.
Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna za zgodą ordynatora.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 5-30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po 2 godziny. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 11-30 minut, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i cięciu cesarskim po 5-10 minutach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka zawsze w pierwszej dobie życia.
Po porodzie
W oddziale porodowym jest: 1 jednoosobowa i 1 dwuosobowa sala z łazienką, 6 dwuosobowych sal z bez łazienek.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym i cięciu cesarskim przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, matka nie może być z nim gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni bez względu na rodzaj porodu.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzice najczęściej są informowani o stanie zdrowia dziecka po każdym zabiegu. Jedno z rodziców zawsze jest obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych -hypoglikemia, Choroba matki uniemożliwiająca karmienie, (nieczytelne) obniżona m.c. (> 10%), Zaburzenie koordynacji ssania i połykania u noworodka.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 11-12.00, 17-18.00, w sali, w której leży matka, w miejscu przystosowanym do wizyt oraz poza salami matek.
Opłaty
Brak opłat
| Liczba porodów | 414 | Cesarskie cięcia | 34.00% | |||
| Nacięcia krocza | - | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Nie | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Wsparcie laktacyjne na poziomie zerowym, wiedza położnych na temat karmienia piersią żadna. Zdrowym, donoszonym noworodkom podaje się wodę z glukozą i nagminnie mleko modyfikowane
Polecam ten szpital, położne super, lekarze również,wszyscy pomocni i przyjaznie nastawieni, gdyby nie to porod trwałby na pewno o wiele dłużej. dziękuje
100% zadowolenia z położnych - jesteście wielkie (a przynajmniej większość z Was). Lekarz ,który był przy porodzie był na stażu więc z nim miałam pecha może teraz już potrafi odbierać porody w wodzie bo mi nie pozwolił tak rodzić i po chwili położne tłumaczyły mu na czym polega poród w wodzie, do tego był przestraszony, panikował i wydzwaniał wciąż do ordynatora... niestety jak pech to pech... szkoda, że na niego trafiłam. Reszta lekarzy świetna, opieka po porodzie cudowna. Warunki w szpitalu idealne. Łóżka wygodne dla kobiet po porodzie (elektrycznie przestawiane, podnoszone, barierki więc spokojnie można z dzieckiem zasnąć. Kolejne dziecko na pewno będę rodzić w Radziejowie :)