Gdzie rodzić - placówka - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

3 maja 2 87-500 Rypin Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 31-07-2017
54 230 87 90
www.spzozrypin.pl
spzozrypin@interia.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Cezary Fiłyk (od 2014), neonatologii – Anna Suchecka (od 2007), położne oddziałowe: położnictwa – Bożena Wilary (od 2014), neonatologii – Bożena Zurel (od 2000).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia.  Kontakt do szkoły rodzenia: Bożena Wilary, tel. 532247330; e-mail: bozena.wilary@interia.pl; www.spzozrypin.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego.  Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar RR, HR, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, inne czynności (powiadomienie personelu Oddziału Położniczego o przyjęciu, uzyskanie zgody ustnej i pisemnej na hospitalizację, założenie dokumentacji medycznej, założenie opaski identyfikacyjnej, poinformowanie o możliwości skorzystania z depozytu);
- w zależności od decyzji personelu: badanie USG
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Nie podano jakie sprzęty są dostępne do dyspozycji rodzących.

Poród
Plan porodu omawiany jest z lekarzem w sali porodowej, z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 180 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę niegazowaną, ale  nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, inne (piłka, drabinka, worek sako);
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna, znieczulenie zewnątrzoponowe, inne.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to na boku na łóżku porodowym, w kucki z pomocą osoby towarzyszącej. Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko wtedy, gdy  kobieta jest sama.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być zawsze obecna, ale nie przez cały czas.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po kilku minutach od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 5-10 minutach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia może być “kangurowany” przez osobę towarzyszącą, a wraca na pierś mamy dopiero po przewiezieniu na salę pooperacyjną. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka jest w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym są: 1 jednoosobowa sala z łazienką, 1 jednoosobowa sala bez łazienki, 1 dwuosobowa sala z łazienką, 2 dwuosobowe sale z bez łazienek i 1 sala więcej niż 3 osobowa bez łazienki.
Matki po przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym,  4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic zawsze może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, najczęściej jest informowany o stanie zdrowia noworodka po każdym badaniu, zabiegu .
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Nie podano w jakich godzinach personel proponuje pomoc w zakresie porady laktacyjnej.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych (spadek masy ciała powyżej 10%).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 11:00 – 20:00 w sali, w której matka leży, w innym miejscu (pokój ojca). 

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 2 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
334 Cesarskie cięcia
 
38.00%
Nacięcia krocza
 
60.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Anna Murawska
26-12-2015 22:52
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Dwukrotnie rodziłam przez cc w tej placówce - ze wskazań medycznych. Opieka lekarska, położne i cały personel fachowy, sympatyczny i bardzo troskliwy. Świetna atmosfera na oddziale. Polecam każdej mamie.

Sylwia Ż
11-12-2015 17:20
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Rodziłam w marcu (2015r), trafiłam do szpitala w nocy około 3 nad ranem, a urodziłam o 7:10. Położna długo mnie szyła ale bardzo dokładnie (niestety córeczka miała dużą główkę i coś zaczęło pękać, do ostatniej chwili Panie czekały z nacięciem, bo zapowiadało się że obędzie się bez niego), nie mialam problemów z połogiem, wszystko jest w porządku a córka cała i zdrowa. po porodzie długo leżałam w tej sali porodowej. mialam polozoną córeczkę na piersi. Pielęgniarki super, położne tym bardziej. Szpital estetyczny, czysty i zadbany. Jedzenie ponoć bylo zmienione od lutego (katering) bardzo pyszne obiady i duże porcje.. zazwyczaj zjadłam aby 1 danie bo nie potrafiłam więcej. Położne ciągle się kręcą, pomagają, pytają... tak samo z oddziału noworodkowego.. zabierają na noc żeby mama odpoczęła, pomagają we wszystkim. jechałam specjalnie 50km w jedną stronę bo chodzilam na wizyty do Pana Fiłyka i na pewno 2 raz tak zrobię! Mławę i Żuromin ominęłam szerokim łukiem po doświadczeniach znajomych i kuzynek. Jedynie co nie podobało mi się w tym szpitalu to jeden gburowaty gruby lekarz, dość opryskliwy, ale widać że nikt go tam nie lubi... ale i tak oceniam i sprzęt(łóżka, salę porodową) i zmianę opatrunków (często zmieniano podkłady, wkłady w koszach), toaleta czysta(duży prysznic) warunki na 5+ ! Bardzo miło wspominam i jeszcze raz dziękuję za opiekę :)

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!