Gdzie rodzić - placówka - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sanoku
Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sanoku

800-lecia 26 38-500 Sanok Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 28-02-2018
13 465 61 00
www.zozsanok.pl
szpital@zozsanok.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Porodówka w Sanoku została wykreślona z rejestru podmiotów leczniczych z dniem 9 grudnia 2016 r.

Ordynatorzy: położnictwa – dr n. med. Beata Bałon (od 2011), neonatologii – Bogdan Niżnik (od 1995), położne oddziałowe: położnictwa – Agata Dobosz (od 1999), neonatologii - Alina Żywicka (od 2013).

Stopień referencyjności – I.

Szkoła Rodzenia

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Bożena Sperska, tel.: 66 474 64 50, e-mail: bozena.sperska@interia.pl.

Izba Przyjęć

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, wynik grupy krwi. Plan porodu jest załączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie. Wyraża pisemną zgodę przed procedurami związanymi z porodem (golenie, hegar), cesarskim cięciem, znieczuleniem. Golenie tylko do cięcia cesarskiego. Lewatywa za zgodą pacjentki.

Warunki i wyposażenie

Trakt porodowy podzielony na dwa boksy. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, drabinki, materace.

Poród

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny przez 30 minut Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godziny przez położną. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: TENS, masaż, prysznic
- farmakologiczne: gaz wziewny
Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji półsiedzącej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, ale gdy sytuacja na to pozwala.

Poród z osobą towarzyszącą

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. W porodzie może uczestniczyć doula, tylko gdy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ani nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe po godzinie od narodzin.

Kontakt z dzieckiem

Brak jednoznacznej informacji na temat nieprzerwanego kontaktu matki z noworodkiem „skóra do skóry”. Pierwsze karmienie odbywa się po 15 minut od narodzin. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana na brzuchu matki przez położną. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki 5-10 minut po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel po 24 godzinach.

Po porodzie

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 26 łóżek. 1 w.c. przypada na 5 łóżek. 1 prysznic na 8 łóżek Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 4 po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą, jeśli poproszą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem, jeżeli są wskazania medyczne. Nie ma możliwości konsultacji z psychologiem.

Odwiedziny o dowolnej porze, w sali w której leży matka.

Opłaty

Nie ma opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 5 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
620 Cesarskie cięcia
 
29.00%
Nacięcia krocza
 
38.00% Znieczulenie dolarganem
 
0.00%
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Agnieszka
02-01-2016 12:14
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Polecam świetna opieka i przed jak i po porodzie , personel bardzo pomocny i miły. Z czystym sumieniem mogę polecić .

laura
24-01-2014 18:57
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Rodziłam w tym szpitalu swoje pierwsze dziecko. Z powodu możliwości przedwczesnego porodu spędziłam na oddziale 2 tygodnie. Poród zaczynałam siłami natury, lecz mimo skurczy partych poród nie postępował i zakończył się cc. Panie pielęgniarki były bardzo miłe i pomocne, w szczególności tuż po zabiegu.Dzidziuś zaraz po wyciągnięciu z brzucha został mi pokazany, mogłam go ucałować, po czym panie go zabrały do mycia, ubierania i ważenia. Pierwsze karmienie nastąpiło około 2h po porodzie.Bardzo pomocna dla mnie okazała się pomoc doradcy laktacyjnego pani Gosi. Jeżeli chodzi o uwarunkowania lokalowe, to sale dla pacjentek są odnowione, na sali porodowej jest nowoczesne łóżko, są piłki i worki sako. Sala porodowa, łazienki i korytarz wymagają remontu.

Anna79
16-11-2012 14:00
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Rodziłam w tym szpitalu dwukrotnie i właściwie nie mogę narzekać. Opieka jest wystarczająca,panie położne bardzo miłe.Rzeczywiście jest możliwość skorzystania z prysznica,dostępne są worki i piłki.Można rodzić w różnych pozycjach co ułatwia super nowoczesne łóżko z regulacją. Pierwsza ciąża skończyła się porodem naturalnym,byłam znieczulana dolarganem. Druga niestety zakończyła się cc ponieważ mimo rozwarcia na 10 i skurczy partych poród nie postępował.Parłam dwie godziny bez skutku. Myślę że to dlatego na sali podczas cięcia nie było mojego męża.Było to nagłe i niespodziewanie i nie było czasu na zgodę ordynatora (był weekend i nie było go na dyżurze) Nie zgadzam się jedynie z tym co podał o sobie szpital w kwestii że dziecko podawane matce do karmienia od razu na porodówce.Mi nie podano do karmienia ani jednego ani drugiego synka. Ale ogólnie mogę szpital polecić.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!