Sobieskiego 4 96-100 Skierniewice Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 14-03-2017
46 834 07 50
www.szpitalskierniewice.pl
dyrektor@wsz-skier.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Jacek Florek (od 2015), neonatologii – Elżbieta Jędrzejewska (od 2014), położne oddziałowe: położnictwa – Elżbieta Krokocka (od 2011), neonatologii – Joanna Grotkowska (od 2003).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.
„Szpital Przyjazny Dziecku” –Tak. Rok oceny: 1996, rok reoceny: 2011.
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Elżbieta Krokocka, tel.: 46 834 08 80, sekretariat@wsz-skier.pl, www.wsz-skier.pl.
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem. Przy przyjęciu do szpitala rodząca powinna mieć przy sobie: kartę ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala oraz plan porodu. Niezbędne są również następujące wyniki badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs – HBS Ag (badanie w kierunku WZW B) wykonane w ciąży, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), OWA, WR (odczyn Wassermanna) – badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów, jeśli były przeprowadzane konsultacje (okulista, kardiolog, etc.). Plan porodu dołączany jest do dokumentacji medycznej.
Na Izbie Przyjęć, oprócz zebrania wywiadu kobieta jest poddawana badaniom ogólnym (pomiar ciśnienia, temperatury, ważenie), badaniu wewnętrznemu oraz wykonywany jest zapis KTG i pomiar miednicy. Od decyzji personelu zależy, czy zostanie założony wenflon. Pacjentka może być też skierowana na badanie USG. Wszystkie rodzące zaznajamiane są z prawami pacjenta i mają założony identyfikator. Lewatywa oraz golenie krocza tylko na życzenie.
Warunki i wyposażenie
Na oddziale porodowym jest 1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich kobiet bez opłat. Dodatkowo trzyosobowy trakt porodowy, podzielony na boksy. Do dyspozycji rodzących są worki sako, piłki, drabinki, stołki porodowe, materace oraz prysznice.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położnymi w izbie przyjęć oraz w sali porodowej. Zapis KTG prowadzony jest przez cały okres porodu, przy użyciu telemetrii (pomiar zdalny, bezprzewodowy). Badania wewnętrzne wykonywane są przez lekarza lub przez położną, co 240 minut. Rodząca w trakcie porodu nie może jeść, może natomiast w małych ilościach pić wodę.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, zimny okład, prysznic;
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Na życzenie pacjentki dostępne jest również znieczulenie dolędźwiowe. O ile znieczulenie na to pozwala, pacjentka ze znieczuleniem może się poruszać.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach lub w pozycji siedzącej na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Może nią być także doula. Może ona zostać przez 2 godziny po porodzie, jak również przebywać później na oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin, w nocy krótko). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez co najmniej 2 godziny. Wówczas też inicjowane jest pierwsze karmienie piersią. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka odbywa się w kąciku noworodka znajdującym się w pobliżu matki, osoba bliska może być przy tym obecna.
Po porodzie drogami natury ma to miejsce wtedy, kiedy chcą tego rodzice dziecka. Po porodzie zabiegowym między 30 minut a 2 godziny po urodzeniu a po cięciu cesarskim w ciągu 5 do 10 minut po operacji. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia jest “kangurowany” przez osobę bliską. Pierwsze karmienie piersią odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest w pierwszej dobie życia dziecka.
Po porodzie
Na oddziale położniczym jest 1 sala jednoosobowa z łazienką oraz 10 sal 2 dwuosobowych bez łazienek. Matki przebywają z dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu (dotyczy kobiet po cięciu cesarskim). Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki to może ona być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w szpitalu trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury oraz po porodzie zabiegowym i 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki która jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Informacja o stanie zdrowia dziecka najczęściej jest udzielana w trakcie obchodu. Jeśli o to poprosi, rodzic może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie (przez całą dobę), od położnej, lekarza lub pielęgniarki. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na życzenie rodzica, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu lub z powodu niewystarczającej ilości pokarmu (zdarza się bardzo rzadko). Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem. Odwiedziny odbywają się w ciągu dnia, w sali, w której leży matka.
| Liczba porodów | 639 | Cesarskie cięcia | 40.00% | |||
| Nacięcia krocza | 69.00% | Znieczulenie dolarganem | 0.00% | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Tak | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Nie dbają o pacjentki maja w nosie dane osobowe bo dra się przez pół korytarza po nazwiskach nie umieją zakładać wenflonów bo później wygląda się jak po wojnie takie są siniaki pielęgniarki zachowują się jak by pacjent był nikim i nie potrafią się wo gule zajmować pacjentkami a i lekarze tylko myślą o jednym tasz to masz nie dasz to nie masz nie każdy ale są tacy nie będę pisał który taki ale jeden jest i tylko liczy na jedno wo-gule nie interesuje się swoimi pacjentkami nie polecam ze względu na to ze jak nie chodzisz prywatnie to zapomnijcie o dobra opiekę ze strony lekarzy i pielęgniarek .
Jestem zadowolona z porodu w tym szpitalu. Nie polecam przy ciążach problematycznych (z zaleconym cc), ale tylko na podstawie relacji znajomych, nie moich własnych doświadczeń. Szefowa neonatologii przerażająca ...
Spędziłam w tym szpitalu na oddziale noworodków 11 dni (synek miał zapalenie płuc). Opieka pielęgniarek i położnych super, to te Panie trzymają ten oddział. Była jedna czy dwie nie przyjemne, ale ogólnie większość jest świetnie przygotowana do tej pracy. Rodziłam przez cc (brak postępu porodu). Położne na porodówce prawie cały czas były przy mnie, dużo doradziły i wyjaśniały, Razem ze mną sporządziły plan porodu.
Na sali porodowej położne paliły papierosy, mimo tego że dziecko było owinięte pępowiną wokół szyji lekarz nawet nie przyszedł w ciągu 12 godzin które spędziłam na porodówce. Syn urodził się siny. w trakcie porodu nie można liczyć na żadną pomoc chyba że da się koperte. Ordynator jest zwolennikiem naturalnych porodów i dzieci powyżej 4,5 kg każe rodzić naturalnie. Niemam możliwości dostać jakiekolwiek znieczulenie. Rzeźnia a nie porodówka. Jedynym wyjściem jest zaopatrzyć się w koperty.