Gdzie rodzić - placówka - Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej

11 Listopada 78 28-200 Staszów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 07-08-2017
15 864 86 50; 15 864 85 24
www.szpitalstaszow.pl
sekretariat@szpitalstaszow.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Tadeusz Lech (od 2000), neonatologii – Jolanta Borys (od 2000), położne oddziałowe: położnictwa – Małgorzata Nieduziak (od 1990), neonatologii – Małgorzata Nieduziak (od 2015).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szkoła Rodzenia
Szpital nie prowadzi szkoły rodzenia.

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, zaświadczenie od lekarza specjalisty dotyczące wskazań do wykonania cięcia cesarskiego.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał); morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni; antygen HBs - HBsAg  (badanie w kierunku WZW B - w ciąży); OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły; wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptococcus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35. tygodniu ciąży; badanie na nosicielstwo wirusa HIV; przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C); badanie układu krzepnięcia; wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży; zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje (np. od okulisty lub kardiologa).
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u wszystkich pacjentek przyjmowanych do porodu: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, wagi).

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 3 stanowiskami podzielonymi na boksy oraz  3 sale jednoosobowe dostępne bez opłat.
Szpital nie podaje w ankiecie, jakie sprzęty są dostępne do dyspozycji rodzących.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem i  położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 30 minut. Częstotliwość wykonywania badań wewnętrznych ustalana jest indywidualnie. 
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę, lecz nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, zimny okład, kąpiel lub prysznic;
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to na boku na łóżku porodowym lub w kucki na łóżku porodowym.
W szpitalu nie jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. Podczas porodu może być obecna doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi (choć nie zawsze, jest to zależne od sytuacji) i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po określonym czasie od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 10-30 minutach po narodzinach, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim po 5-10 minutach po narodzinach. Po zbadaniu przez lekarza zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego wraca na pierś mamy na 2-3 minuty, a następnie zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli decyduje matka lub opiekun.

Po porodzie
W oddziale położniczym są 2 sale jednoosobowe z łazienką i 5 sal dwuosobowych z łazienką.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym i po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i porodzie zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki lub opiekuna. Jeden lub obydwoje rodziców są uczeni, jak pielęgnować noworodka oraz są zawsze obecni w trakcie szczepień i badania lekarskiego, podczas którego otrzymują informację o stanie zdrowia dziecka.
Personel proponuje kobiecie pomoc w zakresie karmienia piersią w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 9.00-20.00 w sali, w której matka leży lub w miejscu przystosowanym do wizyt, poza salami matek. 

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 4 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
543 Cesarskie cięcia
 
55.00%
Nacięcia krocza
 
41.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

E.
28-07-2016 16:09
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Nie polecam! Mój poród odbył się przez CC. Tuż po wyjęciu dziecka nie pokazano mi go od razu, dopiero po jakimś czasie już wytarte i ubrane. Ojciec dziecka nie był obecny podczas pomiarów. Po przewiezieniu na salę na córkę czekałam ponad 10h! Czym ją w tym czasie karmiono, nie wiem. Dopiero jak doszłam do siebie po wszystkich środkach przeciwbólowych przywieziono jak się upomniałam. Pomoc w przystawianiu do piersi polegała na położeniu dziecka obok i wetknięciu mu wyciągniętego aż do bólu sutka. Zero instruktażu odnośnie opieki nad noworodkiem. Odwiedzający nie mogą wchodzić na salę. Przepłakałam 4 z 5 dni pobytu.

monika*
13-02-2014 17:04
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Nie jestem zadowolona z przebiegu porodu, byłam (mimo braku zagrożenia) ciągle podpięta pod KTG, do tego wywiad przed porodem był prowadzony na odległość i Pani doktor złościła się, że nie wszystko słyszę a ja nie miałam ochoty i siły drzeć się by do tego inna rodząca słyszała. Ponadto zamiast pomóc się skupić na porodzie to byłam upominana za to, że krzyknęłam... poród wspominam bardzo źle.. pobyt w oddziale neonatologii nie był także czymś co zasługiwało na pochwałę, jako młoda matka byłam ciągle pomijana w tym co zauważałam z dzieckiem(żółtaczka w II dobie wg lekarzy zaczęła się w IV)... ogólnie nigdy więcej tam nie urodzę!!!

elifff
17-01-2014 07:53
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Patrząc wstecz, to generalnie jestem zadowolona. Rodziłam w 2011 r, trafiłam na młodą miłą położną. Dostałam jakieś leki przeciwbólowe, potem gaz, była piłka, worek.. Wtedy owszem była możliwość porodu rodzinnego, ale mąż musiałby wcześniej zgłosić i badania przechodzić {!} Opieka poporodowa w porządku. Panie z neonatalogii milsze niż położne. Zdarzały się też takie "zmęczone życiem" ale generalnie da sie przeżyć. Odwiedziny jedynie w pokoju odwiedzin, takie rozwiązanie ma wady i zalety.

MilenaK
04-02-2013 08:52
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2009

Ja oceniam szpital bardzo dobrze. Sale są wyremontowane leży się we 2-3 panie. Położne miłe pomogły mi bardzo. Polecam również opiekę dr.Gorostowicza chodziłam do niego przez cały okres ciąży prywatnie i pojawił się on również przy porodzie. Jedyny mały minus no to rodzenie na sali mało intymnej (podzielonej na bloki). Wiem także że jest możliwy poród rodzinny za zgodą innych rodzących i otrzymałam również lek przeciwbólowy dzięki któremu przespałam się godzinkę. Polecam.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!