Dąbrowskiego 10 38-100 Strzyżów Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 11-01-2018
17 27 61 201; 17 276 11 07
www.zozstrzyzow.pl
sekretariat@zozstrzyzow.pl
oddziałowa położnictwa i neonatologii: Marzena Znamirowska (od 2015).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Barbara Fortuna, tel. 880025785, ginekologia@zozstrzyzow.pl, zozstrzyzow.pl
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, zaświadczenie o uczestnictwie w zajęciach szkoły rodzenia, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego, grupa krwi.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów, jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie USG
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami oddzielonymi parawanem. Szpital nie podał informacji na temat sprzętów dostępnych do dyspozycji rodzących.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem i z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały okres porodu, pacjentka leży na łóżku porodowym. Badania wewnętrzne wykonywane są z ustaloną częstotliwością, ale szpital nie podał informacji jak często to następuje.
Rodząca może pić wodę w trakcie porodu, nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic.
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym lub w poziomym klęku.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko wtedy, gdy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie i w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), ale nie może zostać w oddziale położniczym na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna za zgodą ordynatora.
Kontakt z dzieckiem po porodzie
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 30 minut do 2 godzin. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w innym pomieszczeniu, po 31 minutach do 2 godzin od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie po cięciu cesarskim dobywa się po 11 do 30 minut od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli decyduje matka/opiekun.
Po porodzie
W oddziale położniczym jest 1 sala jednoosobowa, 1 sala dwuosobowa i 2 sale więcej niż trzyosobowe. Sale nie mają łazienek.
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu.
Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 2 dni po porodzie zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim.
Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, zabiegu (np. szczepieniu), jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, jeśli o to poprosi.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.
Opłaty
Brak opłat
| Liczba porodów | 342 | Cesarskie cięcia | 47.00% | |||
| Nacięcia krocza | 65.00% | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Nie | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Serdecznie polecam ten szpital ze względu na bardzo dobrą opiekę, położne bardzo przyjazne, na oddziale panuje duży spokój pacjentek jest niewiele więc personel jest w stanie dobrze zaopiekować się rodzącą. Po porodzie można wypocząć, panie pielęgniarki opiekują się dzieckiem w nocy. Lekarze wspierają chęć porodu vbac, nie zachęcają na siłe do cc. Rodziłam tam dwoje dzieci i polecam.
Mój drugi poród z 3 odbył sie w tym właśnie szpitalu. Sale poporodowe kilkuosobowe, łazienka wspólna na oddział. Rodziłam naszczeście jako jedyna w danej chwili. Sala porodowa niestety wspólna, bez osobnej łazienki, łózka niestety stare. Mały szpital, wiec bez cudów. Za to czysto i schludnie, porządek. Lekarze i położne super. Pełna informacja. Cały czas ktoś czuwał. KTG praktycznie monitorowane przez cały poród. Możliwość poruszania sie (w troche ograniczonym zakresie ale jednak). Obyło sie bez rutynowego nacinania. Oksytocyna podana w celu wywołania akcji. Poród w jakieś niespełna 3 godziny. Po porodzie miałam możliwość poleżenia z dzieckiem (skóra do skóry), pepowina odcieta dopiero po zaprzestaniu pulsowania. Personel ponocny i życzliwy. Uzyskałam odpowiedzi na wszystkie pytania. Opieka po porodzie również bardzo dobra. Trzeci raz rodziłam też w tym szpitalu, warunki mogłyby być lepsze, ale opieka personelu rekompensuje braki, polecam.
Miałam okazje rodzic w tym szpitalu po raz drugi.Poród odbył sie przez CC,samo zakonczenie ciązy jak i pobyt w szpitalu oceniam na 5+. Personel jak i ordynator M.P super. Polecam ten szpital, mały kameralny,spokojny oddział.
Personel bardzo miły (oprócz jednej starszej połoznej ) warunki nie najgorsze , małą liczba rodzących mi udało sie nawet miec do dyspozycji cała sale dla siebie. opieka poporodowa bardzo dobra gorzej w trakcie porodu, o nacięcie krocza nikt nie pyta , monitoring ktg przez caly poród co uniemozliwia dobranie sobie pozycji do porodu , ale genaralnie polecam !!!!