Gdzie rodzić - placówka - Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej
Opis placówki
A A A

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej

Radomska 70 27-200 Starachowice Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 07-08-2017
41 274 61 58; 41 273 90 00
www.szpital.starachowice.pl
info@szpital.starachowice.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Jacek Urbaczka (od 2014), neonatologii – Agnieszka Daniszewska (od 2009), położne oddziałowe: położnictwa – Ewa Kwiecień (od 2005), neonatologii – Jadwiga Latała (od 2007).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Joanna Kogut, tel. 504 239 889, e-mail :info@szpital.starachowice.pl, www.szpital.starachowice.pl.

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał); antygen HBs - HBsAg  (badanie w kierunku WZW B - w ciąży); OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły; wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptococcus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35. tygodniu ciąży; badanie na nosicielstwo wirusa HIV; przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C).
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar RR, HR, temperatury, wagi), badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta;
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu;
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest  trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy oraz 1 sala jednoosobowa dostępna dla wszystkich bez opłat.
Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie i w sali jednoosobowej: worki sako, piłki, materace, prysznic lub wanna.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały okres porodu przy użyciu telemetrii. Częstotliwość wykonywania badań wewnętrznych ustalana jest indywidualnie.  Rodząca może pić w trakcie porodu wodę niegazowaną, lecz nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: gaz wziewny, leki rozkurczowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach lub na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. Podczas porodu może być obecna doula, ale tylko wtedy, kiedy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym.
Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie w oddziale położniczym w godzinach odwiedzin i również na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna za zgodą ordynatora.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 30 minut do 2 godzin. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury, po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 5-10 minutach po narodzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy i przekazany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce zawsze w pierwszej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 5 sal jednoosobowych z łazienką i 6 sal dwuosobowych z łazienką.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym i po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 6 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki lub opiekuna. Jeden lub obydwoje rodziców są uczeni, jak pielęgnować noworodka oraz są zawsze obecni w trakcie szczepień i badania lekarskiego, podczas którego otrzymują informację o stanie zdrowia dziecka.
Po porodzie przeprowadzana jest rozmowa dot. wiedzy matki o laktacji. Porady laktacyjne udzielane są przez cały okres pobytu matki. Porad laktacyjnych udzielają położne, doradcy laktacyjni, lekarze neonatolodzy, pielęgniarki neonatologiczne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki lub opiekuna oraz ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia i nocy w sali, w której matka leży. 

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 14 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
781 Cesarskie cięcia
 
33.00%
Nacięcia krocza
 
67.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

mania
10-09-2014 02:35
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Poród rodzinny ciesze się że mąż był przy mnie. Pani polożna niezbyt miła nie pasowalo jej to ze maz interesowal sie jakie leki mi podaja pytal sie o tetno malej i to ze mnie boli tez cyt"nie jedna rodzila , tyle dostala pani srodkow przecibolowych ze wyrwalaby pani 10 zebow ,nasyepna mnie oblala wodami". Rodzilam na lezaco na kucaco a zapomnialam pilka byla wanna z której moze bym byla zadowolona jakbym byla na sali sama z mezem i swoja polozna a tak byla to dla mnie nie kafortowa sytuacja . Mala wcale niebyla przy mnie gdy mnie szyto w tym czasie byla badana. A po pporodzie to zalezy od poloznej ktora ma dyzur

DD
30-04-2014 11:41
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Polecam ten szpital wszystkim przyszłym mamą. Dzięki rewelacyjnej opiece położnej - Pani Julity oraz Pani dr. Wilczyńskiej mój poród był rekordowo krótki. W porę podano mi kroplówki na przyspieszenie 2 fazy porodu, korzystałam z wanny z hydromasażem, co na pewno oszczędziło mi wiele bólu. Po porodzie ja i mój synek byliśmy odwiedzani przez polozne przy każdym karmieniu. Panie położne udzielały cennych wskazówek odnośnie karmienia piersią i opieki nad dzieckiem. Nie można skorzystać z zzo ale pomimo tego, że miałam możliwość skorzystania ze znieczulenia w kieleckim szpitalu na prostej wybrałam poród rodzinny w Starachowicach. Na pewno była to słuszna decyzja. Polecam również szkołę rodzenia prowadzoną przez Panią Krzywonos. Może warunki lokalowe nie zachwycają ale co najważniejsze przekazywane informacje są bardzo praktyczne.

aga2305
21-10-2013 13:51
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Opieka w czacie porodu słaba. Położna często wychodziła z sali. Mąż absolutnie miał zakaz wstępu, dopiero po porodzie na moje żądanie Pani doktor pozwoliła mu wejść do sali. Pielęgniarki raczej pomocne, chętnie podpowiadały jak zajmować się maleństwem. Chociaż są wyjątki. Przez roztargnienie zapominałam spakować pieluszki dla maleństwa, panie pielęgniarki zażądały żeby mąż w środku nocy jeździł po mieście i szukał pieluch. Jak się okazało z resztą po interwencji lekarza neonatologa pieluszek na oddziale był dostatek i mały do ostatniego dnia pobytu w szpitalu dostawał pieluchy.

mama
16-09-2013 16:02
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Poród rodzinny jest możliwy dla wszystkich (tak jest zapisane w regulaminie, który podpisuje się podczas przyjmowania: dokładnie: "rodzącej może towarzyszyć jedna wybrana osoba"). Ograniczeniem jest jedna sala do porodów rodzinnych - jeśli aktualnie jest zajęta, to można próbować w sali "dzielonej". Mój poród był niestety indukowany, ale bardzo dobrze poprowadzony przez p. Krzywonos (i męża ;). Wraz z synem jesteśmy cali i zdrowi, wdzięczni za opiekę na oddziale położnictwa i neonatologii.

edyta
10-10-2012 16:26
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Poród rodzinny wyłącznie dla osób, które uczęszczały do szkoły rodzenia. Inni nie mają takiej możliwości. Opieka podczas porodu dość słaba, małe zainteresowanie rodzącą. W moim przypadku za późne podanie antybiotyku w kroplówce przeciwko bakterii Streptococcus agalactiae, co skutkuje podawaniem tego antybiotyku dziecku dożylnie przez około 10 dni po porodzie.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!