Gdzie rodzić - placówka - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka
Opis placówki
A A A

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka

Mickiewicza 12 76-270 Ustka Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 09-08-2017
59 814 52 20
www.szpital.slupsk.pl
o.ginekologiczny@szpital.slupsk.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Janusz Antypiuk;(od 2015),  neonatologii – Katarzyna Antypiuk (od 2013 ), pielęgniarki oddziałowe: położnictwa – Elżbieta Pągowska (od 2010),  neonatologii – Wioletta Oświecińska  (od 2010).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - II

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Elżbieta Pągowska, tel.: 602 301 599, 598 145 220, e-mail: elust4@wp.pl

Izba Przyjęć
Dokumenty potrzebne przy przyjęciu do szpitala: dokument tożsamości, karta ciąży, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalach, wyniki badań (grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, Posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży, zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa). Plan porodu jest dołączony do dokumentacji.
Czynności wykonywane u wszystkich pacjentek to: ogólne badanie, badanie wewnętrzne, KTG. Golenie i lewatywa nie są wykonywane.

Warunki i wyposażenie 
Trakt porodowy z 4 stanowiskami podzielonymi na boksy. Szpital nie podał informacji o sprzętach ułatwiających poród.

Poród 
Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny przez okres ok.40 minut. Nie ma ustalonej częstotliwości badania wewnętrznego.
Można pić ale nie można jeść. 
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: immersja wodna, pozycje wertykalne, TENS, ciepłe/zimne okłady, masaż , praca oddechem, kąpiel, prysznic
- farmakologiczne: gaz wziewny, leki przeciwbólowe, znieczulenie dolędźwiowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.

Parcie:
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji na plecach lub na boku na łóżku porodowym. 

Poród z osobą towarzyszącą
Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba bliska może zostać do 2h po porodzie oraz na oddziale w godzinach odwiedzin.W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ale może kangurować dziecka po porodzie.

Kontakt z dzieckiem 
Po porodzie siłami natury zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w kontakcie „skóra do skóry” przez minimum 30 minut do 2 godzin.  Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej po ok.5 minutach. W trakcie szycia krocza dziecko może zostać zabrane na prośbę matki
Ojciec dziecka może przeciąć pępowinę.
Badanie noworodka i ocena APGAR odbywają się na brzuchu matki. Badania dokonuje lekarz neonatolog.
Mierzenie i ważenie dziecka odbywa się w kąciku noworodka po upływie 11 do 30 minut a osoba towarzysząca może być przy tym obecna. 
Po porodzie przez cesarskie cięcie zdrowy noworodek kładziony jest na piersi mamy. Następnie może być “kangurowany” przez osobę towarzyszącą, jest jej przekazywany w wózeczku szpitalnym lub przewieziony zostaje na oddział noworodkowy. Mierzenie i ważenie noworodka odbywa się po upływie 5 do 10 minut.
Pierwsza kąpiel zawsze w pierwszej dobie życia dziecka.

Po porodzie
W oddziale jest 20 łóżek dla matek z dziećmi. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel trakcie obchodu informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych. W oddziale można skorzystać z porady doradcy laktacyjnego. Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem. Odwiedziny w godzinach od 11-21, w sali w której leży matka.

Opłaty
Nie ma opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 24 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
1130 Cesarskie cięcia
 
34.00%
Nacięcia krocza
 
73.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Justyna
21-10-2018 18:35
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Ja również polecam Słupską Porodówkę. Połóżne, personel, neonatolog złota kobietki ???????????????? Można prosić o pomoc, o poradę zawsze pomogą. Urodziłam tydzień temu, wiedziałam co się dzieję, informowali mnie, mąż był przy mnie, wychodził tylko na chwilkę na badanie. Obchodów też było dużo, często przychodzili rano do dzieciaczka lekarz oglądał, później wieczorem przy kąpaniu i ważeniu. Do mnie przychodząc zawsze pytali czy coś potrzebuję, jak się czuję, ogladali krocze po szyciu. Jedzenie jak dla mnie nie było złe, tylko dziwne pory posiłków. Polecam wszystkim, nowoczesny sprzęt, wyszkolona kadra nie ma się czego bać. Ja czułam się bezpiecznie pod ich opieką. ????

Magda
31-08-2018 11:05
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Leżałam tydzień na patologii ciąży. Cudowna opieka położnych, bardzo miłe i uczynne Panie. Nie zbagatelizowaly moich dolegliwości, dogladaly co chwilę czy mam się dobrze. Lekarze również mili i kompetentni.

Aleksandra
10-01-2018 23:48
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Jestem bardzo zadowolona z tego szpitala. Po przyjeździe i KTG została bardzo szybko podjęta decyzja o cc, zespół zebrał się w 20min i urodził się mój synek cały o zdrowy.. Tyle w TV mówią o odwlekaniu zabiegu ze szkodą dla dziecka, a tu nawet nie zdążyłam "zarejestrować", że rodzę:) Personel genialny, nawet miła rozmowa w trakcie operacji. Położne i pielęgniarki cały czas zainteresowane, ciągle sprawdzały czy ból nie jest za silny i bez problemu dawały środki znieczulające. Miałam problem z laktacją to kilka razy dziennie położna razem ze mną walczyła o dobre przystawienie małego. O wszystkim cały czas informowali, wszelkie zabiegi i szczepienia robili przy mnie. Przez ranę miałam ograniczone ruchy, więc przy wszystkim pomagały jak nie było mojego partnera. W nocy jak nie mogłam uspokoić synka od razu była reakcja i pomoc. I oczywiście ogromny komfort pojedynczego pokoju z łazienką, partner mógł swobodnie być z nami cały dzień, niestety teraz przenoszą oddział do Słupska i sale już zbiorowe będą.. wszystkim polecam to miejsce, jak rodzić to tylko tam:)

Aniaczu
02-08-2017 22:21
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Rodziłam 20 czerwca 2017 i polecam szczerze. Bywałam w wielu szpitalach i nigdy nie natrafiłam na tak miłych, życzliwych ludzi jak w szpitalu w Ustce. Podczas mojego pobytu byłam na oddziale patologii, trakcie porodowym i położniczym. Wszędzie napotykalam same życzliwe i serdeczne położne, pielęgniarki i lekarzy. Byłam zdumiona rodzinną atmosferą panującą w tym szpitalu!!! Opieka bardzo fachową. Każdy tam liczył się ze mną i z tym co czuję i potrzebuję. W każdym momencie czułam, ze jesteśmy pod dobrą opieką. Empatii tam nie brakuje!!! !!! U nikogo!!!! Poród wspominał bardzo dobrze, nawet humorystycznie !! ???? Chociaż łatwo nie było. Mąż obecny, plan porodu respektowany i brany pod uwagę, moje pragnienia i potrzeby też. Światło przytłumione.. no wszystko tak jak należy ! Jestem zachwycona tym miejscem i drugi raz nawet bym się nie zastanawiała. Pragnę podziękować całemu personelowi za dobrą, fachową opiekę nad nami! Dziękuję :) mam same ciepłe wspomnienia.

Ola
08-06-2016 13:16
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Słyszałam legendy o tym jak jest starsznie rodzić w Ustce, podjełam ryzyko ze względu na świetny oddział noenatologiczny gdyby coś sie miało stać w dzieckiem. Polecam szczrze, lekarze zaangażowani, położna najlepsza na świecie, było cieżko ale otrzymałam na wsparcie przy porodzie. Opieka po też dobra. Trzeba poprostu pytać i prosić o pomoc. Nawet posiłki wege były dla mnie zamawiane. Szkoda tylko że mało otrzymałam informacji na temat karmienia wcześniaka, bo w domu było już o wiele gorzej.

Ola
02-02-2016 19:01
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Rodzilam w Ustce dwa tyg.temu po raz drugi(wczesniej w 2004r.również miło wspominam pobyt i opiekę),pomimo komplikacji u córeczki po porodzie wspominam b.dobrze ten czas.Wczesniej lezalam na patologii-opieka wspaniała,pielęgniarki miłe i życzliwe.Rodzilam z mężem opiekowała się nami Pani położna,wiem,że na imię miała Jola-wspaniała kobieta,położna z powołania,będę Ją wspominać cieplutko,również opieka lekarska bez żadnych zarzutów-mila,rzetelna,taka,jaka być piwinna.Po porodzie również opieka idealna,nie mogę złego słowa powiedzieć,nie mialam małej przy sobie ze wzgledu na jej problemy z oddechem,położna,która była na oddz.zachowala się jak profesjonalny psycholog ,również inne położne miłe i życzliwe.Na oddz.neonatologii opieka profesjonala,bardzo wnikliwie udzielane informacje o dzidziusiu,pani ordynator bardzo miła i wspaniała kobieta,również panie pielęgniarki zawsze gotowe do pomocy i życzliwe.Pomimo tylu kłopotów związanych ze zdrowiem malutkiej szczerze polecam ten szpital,nie można powiedzieć złego słowa.

Kasiaaaa
04-08-2015 15:13
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Polecam jak najbardziej ten szpital. Rodziłam tam swoje pierwsze dziecko pod koniec lipca i nie mogę powiedzieć złego słowa ani o personelu ani o warunkach. Personel bardzo przyjazny, położne zaglądają do pokoju co kilka godzin nawet w nocy. Warunki bardzo dobre, po porodzie każda z pań ma swój własny pokój w którym jest toaleta z prysznicem. Jak będę rodziła kolejne dziecko to na pewno również wybiorę ten szpital. Polecam!!!

Wioleta
28-07-2015 16:05
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Rodziłam w Ustce dwa razy. Pierwszy raz - 2005 rok. Pierwszy raz po 10 godzinach poród zakończył się cesarskim cięciem. Drugi raz w lipcu 2015 poród naturalny. Oba porody wspominam bardzo dobrze. Personel był sympatyczny, profesjonalny i życzliwy. Opieka po cesarce na noworodkowym też bez zastrzeżeń. W tym roku rodziłam naturalnie i nie dam o tym szpitalu złego słowa powiedzieć. Położna przy porodzie bardzo mi pomogła, była konkretna, dawała profesjonalne wskazówki, wspierała. Lekarz przyjmujący i przy porodzie świetny, konkretny, ale z poczuciem humoru, życzliwy, też pomagał przy porodzie. Czułam się "zaopiekowana", bezpieczna pod fachową opieką. Dzięki radom położnej i lekarzowi wszystko poszło sprawnie A należę raczej do słabych i panikujących kobiet. Na oddziale noworodkowym było przesympatycznie. Wszystkie panie położne przychodziły uśmiechnięte, serdeczne, chętnie wyjaśniały jakieś wątpliwości. Nie wiem skąd złe opinie o Ustce, ja chciałam bardzo serdecznie podziękować personelowi, szpital bardzo polecam.

Anna
20-02-2015 17:25
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Rodziłam tam w tym roku- 2015 r. I jestem mile zaskoczona. Opieka na patologii ciąży ok, na sali porodowej mogłam korzystać z czego tylko chciałam. W moim wypadku wystarczyl prysznic i gaz. Mogłam przyjmować też różne pozycje w trakcie porodu. Byl to poród rodzinny. Maż był wypraszany tylko w momencie badania postępu porodu a tak cały czas był ze mną. Sam poród fizjologiczny, zostało wykonane nacięcie krocza. Plan porodu respektowany w miarę możliwości. Opieka na oddziale noworodkowym najlepsza jaka może być. Panie pomocne, z dobrymi radami. Dogladaja pacjentek kilka razy dziennie rowniez w nocy. nie wiem z czego wynikaja negatywne opinie, może z przedawnienia bo trochę się tam zmieniło. Wystarczy być milym a dostaje się dokładnie to samo.

Sisi
22-12-2014 16:43
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

W szpitalu tym rodziłam dwójkę swoich dzieci- jedno w marcu roku 2009 a drugie całkiem niedawno, bo lisopadzie 2014. Oba porody odbyły się siłami natury i oba wspominam dobrze. Położne pracujące na oddziale zarówno porodowym jak i poporodowym są bardzo kompetentne, życzliwe i pracowite. Doglądają swoich pacjentów niemalże co chwilę i są dostępne na każde zawołanie. Lekarze z oddziału Neonatologicznego są również bardzo kompetentni i przyjaźnie nastawieni do pacjenta. Służą radą i z ogromną cierpliwości odpowiadają na każde pytanie mamy o zdrowie swojego maleństwa. Jedyne zastrzeżenia jakie mam to do lekarzy położników. Przy porodzie córki trafiłam na Panią doktor, która nawet nie wykonała mi USG przy przyjęciu i nie oceniła możliwości porodu naturalnego. Mała urodziła się z połamanym obojczykiem, ponieważ utknęła w kanale rodnym ( waga dziecka przy urodzeniu -3900g), a pani doktor po porodzie stwierdziła, że ja bym sobie poradziła nawet z dzieckiem o wadzie grubo ponad 4 kg. Nie wspomnę już o tym, że Pani doktor miała piękne tipsy i stała z założonymi rękami podczas porodu. Ale nie wszyscy lekarze tam pracujący są tacy.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!