Gdzie rodzić - placówka - Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewenętrznych
Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewenętrznych

ul. ks. R. Markwarta 4-6 85-015 Bydgoszcz Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 13-11-2017
52 58 26 200
www.szpital-msw.bydgoszcz.pl
polgin.oddzialowa@szpitalmsw.bydgoszcz.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Zbigniew Domaracki (od 2017), neonatologii – Małgorzata Barkowska-Czerniak (od 2010), położna oddziałowa położnictwa i neonatologii – Aneta Grabarska (od 2010).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - II

Szkoła Rodzenia
Szpital nie prowadzi własnej szkoły rodzenia, ale współpracuje ze płatną szkołą "Być bliżej". Kontakt do szkoły: Weronika Falgowska  tel.728353758

Izba Przyjęć

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, skierowanie w przypadku planowego cięcia cesarskiego .
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i  temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu,
- na prośbę pacjentki: golenie krocza i lewatywa.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są 3 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich. Każda sala wyposażona jest w piłki do produ, drążki, materace, łóżka do porodów w pozycjach wertykalnych, stołki porodowe, Multitrac - udogodnienie porodowe z liną, różnego rodzaju poduchy i worki sako.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok.30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są przez położną co 120 minut.
Rodząca może pić wodę, soki i herbatę oraz może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: praca z oddechem, kąpiel/prysznic, ciepły/zimny okład,TENS.
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe, paracetamol, ultiva
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne na życzenie pacjentki. Rodząca może się poruszać ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym oraz parcie w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska  może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Z rodzącą nie może przebywać więcej niż jedna osoba bliska, jednak rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula.
Osoba towarzysząca nie może zostać po porodzie w oddziale położniczym, jednak w sekcji opłaty szpital podaje kwotę za nocleg osoby towarzyszącej..
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 30 minut do 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się na sali porodowej, tak szybko jak tylko noworodek manifestuje chęć ssania. W trakcie szycia krocza dziecko nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury, odbywa się najwcześniej po 2 godzinach od narodzin, w kąciku noworodka. Osoba towarzysząca może  być przy tym obecna.
Badanie po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) oraz po cięciu cesarskim odbywa się w od 5 do 10 minut po narodzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia może być “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym są 2 sale jednoosobowe z łazienką oraz 13 dwuosobowych sal z łazienkami.
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na pare godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności rodziców. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Opiekun jest informowany o stanie zdrowia na każdą prośbę. Rodzic może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka jeśli o to poprosi.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych (brak pokarmu u matki, ubytek masy ciała powyżej 10 % mimo nadzoru laktacyjnego,p/wskazania od specjalistów np.:neurolog, onkolog, chirurg, brak zgody matki na karmienie naturalne, noworodek skierowany do adopcji).
Kobieta ma  możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godzinach 14 - 17, w sali, w której matka leży.

Opłaty
Nocleg osoby towarzyszącej: 123 zł/doba

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 81 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
1834 Cesarskie cięcia
 
34.00%
Nacięcia krocza
 
31.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Nie

Komentarze

Dorota
23-04-2019 08:23
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Należy podkreślić, że personel szpitala wspiera poród siłami natury bez znieczulenia oraz karmienie piersią. Jeśli komuś to nie odpowiada, nie powinien rodzić w MSW. Ja trafiłam do szpitala w 41 tc, po podaniu oksytocyny, po 18 godzinach urodziłam syna przez cesarskie cięcie w 42 tc, po porodzie w ogóle nie miałam pokarmu. Dzięki Pani położnej laktacyjnej i jej fachowej pomocy udało się wywołać pokarm. Co do samego porodu, opieki przed i po nie mam żadnych uwag. Podejście do pacjenta w pełni profesjonalne, uzyskiwałam pomoc na każdym kroku, odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości. Byłam w szpitalu tydzień, poznałam w tym czasie wiele mam i wszystkie były jak ja bardzo zadowolone.

asia
01-04-2019 14:50
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Trafiłam do szpitala z 4-5cm rozwarcia. Przyjęcie super, młody Pan doktor który mnie badał robił to najdelikatniej jak tylko mógł. Położna(młoda dziewczyna), która zlekceważyła moją prośbę o znieczulenie, zakazała picia wody, wstawania do toalety (kazała załatwiać się pod siebie bo później się posprząta). Zero empatii, szydzące uwagi w obecności męża.Jako niedoświadczona pierworódka nie otrzymałam żadnych wskazówek co robić, jak oddychać itp.Poród zakończył się nacięciem i kleszczami.Sala super mała, mało miejsca nawet na swoją torbę, gorąco jak w piekarniku, zero klimatyzacji. Opieka po porodzie nic specjalnego. O wszystko trzeba prosić, o informacje na temat szczepień, badania słuchu, wzroku. Zero porad laktacyjnych i zero porad w sprawie pielęgnacji mimo, że przy wypisie wpisują, że takie były.Chyba miałam pecha:(

agems
23-03-2019 08:21
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Bardzo dobra opieka. Polecilabym przyszlym mamom. Jedyny mankament jak dla mnie to dosc duzy nacisk na karmienie piersia i jesli sie nie karmi podejscie pani pediatry od razu zmienia sie na gorsze.

aga0312
06-03-2019 14:34
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2019

Całym sercem polecam ten szpital super położne i lekarze

Gora
19-11-2018 19:54
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Po pełnych zachwytu "ochach" i "achach" koleżanek zdecydowalam o porodzie w tym szpitalu. Niestety podczas porodu nikogo przy nas nie było. Położna przyszła tylko 2 razy w trakcie całego porodu! W tym raz na życzenie męża. Jak to przy porodzie cierpiałam bardzo więc poprosiłam o jakiekolwiek znieczulenie lub gaz rozwesela. Nic nie otrzymałam! Może trzeba było krzyczeć i przeklinać jak pani w pokoju obok która dostała znieczulenie zewnątrzopon. W trakcie krótkiej fazy partej znikły mi skurcze młoda położna pobiegła po koleżanke bo nie wiedziała co robić! Uważam że to skandal. Przeciez dziecko mogło się udusić w kanale! Dzięki tylko i wyłącznie Bogu! Tak się nie stalo. A na końcu tego wszystkiego położna ledwie zdążyła chwycić rodzące sie dziecko, nie wiem dlaczego?!!! Myślała moze że pierworodka rodzi dłużej na partych. Myślę że ogólnie kadra tego szpitala jest kompetentną i odpowiednio postępuje lecz niestety my trafilismy na niekompetentna położna pt "ktoś musi na nią trafic". Ale czy naprawdę musi? I ile razy się uda tak jak u nas..a ile jednak nie i przydarzy się tragedia..brr..Drogie położne więcej empatii, pokory wiedzy..Wasza praca jest bardzo ciężka i jak w każdej pojawia się rutyna..lecz w przeciwieństwie do zwykłych zawodów..Wasza jest/powinna być POWOŁANIEM. Które albo jest..albo go nie ma.

Mama po cc
05-09-2018 07:18
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

W szpitalu rodziłam poprzez CC 12 dni temu. Pojechałam tam z polecenia wielu osób i w wielu kwestiach zawiodłam sie. Higiena, pokoje, położne i opieka laktacyjna OK, ale spotkały mnie naprawdę poważne błędy od str personelu: w moim wypisie dodano „zaburzenia psychiczne” jako jeden z powodów CC podczas gdy jedyny istniejący to dyskopatia w kręgosłupie. Ponadto wpisano mi inny rodzaj znieczulenia podczas gdy spałam pod narkozą. Napisali u corki w wypisie ze ma matkę z niedokrwistością co nie jest prawda. Dodatkowo podczas CC, anestezjolog kazał mi wybierać jakie chce znieczulenie chociaż wcześniej miałam wywiad z anestezjologiem gdzie zdecydowano juz co powinnam dostać. W obliczu takich nerwów leżąc na lozku operacyjnym pytanie mnie zmroziło. Od trzech dni nad blizna mam duże zgrubienia i obrzęki- wróciłam zatem do szpitala zeby to skonsultować. Przyjęła mnie pani doktor w wieku moze 25 lat, wzięła na żywca igle zakończona kulka i weszła w bliznę. Nie umiała postawić diagnozy i wypuściła mnie w tym samym stanie, dzis juz obrzęki mam na całej bliźnie i dowiaduje sie z forum i innych źródeł ze nalezy to rozmasowywać. Obecnie jestem z córka w szpitalu bo MSWiA wypuściło mnie do domu druga dobę po CC. Okazało sie ze córka nie umie ssać piersi i wdała sie żółtaczka co zostałoby zaobserwowane gdybyśmy jak wszędzie zostały cztery doby. W noc po CC wdali mi sie zapalenie nerwu przeponowego co stwierdzono bez żadnego badania. Umierałam z bólu, płakałam i krzyczałam - nie zrobiono nic poza podaniem ketonalu. W wypisie nie ma o tym mowy. Sama wpadłam na pomysł zeby to rozcwiczyc. Nie polecam szpitala mimo kilku plusów.

Izabela
17-08-2018 09:24
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Polecam ten szpital z całego serca. Tak profesjonalnej i życzliwe opieki nie doświadczyłam w żadnej innej placówce. Polecam doktora G. Szymczak wspaniały lekarz ! Wcześniej rodziłam w Miejskim i przeżyłam dramat ! Jeśli rodzic to tylko w MSWIA - godne warunki !

Joanna
27-06-2018 22:28
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Mam za sobą dwa porody w MSWiA w Bydgoszczy. Pierwszy w 2013 roku poprzez cc, drugi w lutym br siłami natury. Szczerze polecam :) Trafiłam na wspaniałe położne, Panią Angelikę oraz Panią Agatę, dzięki ich wsparciu zdecydowanie lepiej wspominam poród siłami natury niż poprzez cesarskie cięcie. Dodatkowym atutem jest nieograniczone wsparcie położnych i pielęgniarek po porodzie przy dziecku. Lekarze w większości również mili, pomocni, konkretni.

martuka
06-04-2018 20:24
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Jestem bardzo zadowolona z opieki, zarówno w czasie porodu jak i po. Na każdym etapie zostałam dokładnie poinformowana i poinstruowana. W każdym momencie mogłam zadać pytanie osobom na dyżurze, zawsze otrzymywałam szybką odpowiedź.

Martama
17-03-2018 16:49
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Zdecydowanie nie polecam. Szpital posiada jedną salę do cesarki. Podczas mojego porodu okazało się że tętno dziecka spada z powodu zbyt krótkiej pepowiny. Zdecydowano o cesarce jednak sala była zajęta. Wyciągnięto więc moje dziecko kleszczami, okrutnie mnie raniąc. Na szczęście z dzieckiem było wszystko dobrze, gorzej ze mną. Ból gojacej się rany byl okropny, w dodatku pani doktor ktora mnie szyla zapomniala wyciagnac opatrunku z pochwy ktory wyciagnela mi polozna srodowiskowa po 4 dniach w domu... Gdy wrocilam do szpitala musialam przejsc bolesne badanie w celu sprawdzenia czy wszystko zostalo wyciagniete. Chcialam uslyszec slowo przepraszam od ordynatora, jednak ten arogancki czlowiek potraktowal mnie skandalicznie. Stwierdzil ze pozostawienie gazikow w pochwie nie jest błędem tylko rzeczą normalną ktora przecież się zdarza. Cala rozmowa byla niezwykle nieprzyjemna, ordynator traktowal mnie z gory, gdy powiedzialam ze przechodze traume po porodzie i zamiast cieszyc sie pierwszymi chwilami macierzynstwa muszę jezdzic do szpitala (sama nie bylam w stanie siedziec wiec podroz wiazala sie z angazowaniem meza oraz zabieraniem kilkudniowego noworodka) pan doktor rozesmial sie i stwierdzil ze przesadzam, przeciez mieszkam w Bydgoszczy.Na moją prosbe o podanie nr polisy szpitala ponownie się rozesmial po czym skwitowal -'I TAK Z NAMI NIE WYGRASZ. Zamiast przezywania najwspanialszych chwil z moim nowo narodzonym synkiem czułam ogromny ból, strach i rozgoryczenie. Zdecydowanie nie polecam, z rozmów ze znajomymi wnioskuję że szpital nagminnie stosuje kleszcze i proznociag ktore to mogą mieć fatalne skutki w zdrowiu dziecka. Poza tym położne byly przemile i niezwykle pomocne.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!