Witolda 6B 35-302 Rzeszów Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 25-07-2018
17 773 57 40
www.pro-familia.pl
sekretariat@pro-familia.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Jarosław Janeczko (od 2011), neonatologii – Danuta Oczoś (od 2015).
Położne oddziałowe: położnictwa – Janusz Witalis (od 2011), neonatologii – Dorota Sopylak (od 2015).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – III.
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi płatną i współpracuje z płatną szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: mgr Alicja Anna Marszał, tel. 603501107, szpital@pro-familia.pl, www.pro-familia.pl
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), , antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów, jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta;
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie USG, lewatywa, golenie krocza.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 5 stanowiskami podzielonymi na boksy oraz 5 sal jednoosobowych.
Szpital nie podał informacji na temat sprzętów dostępnych do dyspozycji rodzących.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały okres porodu, pacjentka leży na łóżku porodowym.
Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut.
Rodząca może pić wodę niegazowaną , ale nie może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic, piłka, zmiana pozycji;
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe, inne.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym lub w kucki na łóżku porodowym.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula tak, ale tylko wtedy, gdy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), ale nie może zostać w oddziale położniczym na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się do 30 minut od porodu. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, najwcześniej po 2 godzinach po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Badanie po cięciu cesarskim odbywa się po 11 – 30 minutach od narodzin. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia, w zależności o warunków wraca na pierś mamy lub jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli decyduje matka/opiekun.
Po porodzie
Na oddziale położniczym jest 17 sal dwuosobowych i 1 sala trzyosobowa. We wszystkich salach są łazienki.
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu.
Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki czas odwiedzin reguluje personel.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 2 dni po porodzie zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, zabiegu (np. szczepieniu), zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta zawsze otrzymuje poradę laktacyjną. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki/opiekuna lub ze wskazań medycznych (niski cukier, ubytek masy ciała do 10%).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.
Opłaty
Brak opłat
| Liczba porodów | 3474 | Cesarskie cięcia | 53.00% | |||
| Nacięcia krocza | 53.00% | Znieczulenie dolarganem | 0.00% | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Tak | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Polecam PROFAMILIĘ w 100%. Położna która była przy porodzie - istny anioł, dziecko było ze mną 2 godz. na sali porodowej, później opieka po porodzie bardzo dobra - pielęgniarki chodziły i dopytywały się jak się czujemy, panie z OIOMU dla noworodków rewelacyjne. Wszyscy bardzo mili i przyjaźnie nastawieni do pacjenta. Także godziny odwiedzin nie są sztywno podyktowane - mąż lub ktoś inny może cały dzień być z tobą w sali.
Oceniam ten szpital na 5 +, pomijając kilka przypadków osób którym się pracować nie chciało - ale to się zdarza wszędzie więc nie wpływa na moją ocenę. Warunki lokalowe bez zarzutu, sprzątanie 2 razy dziennie, więc czysto i schludnie. Łazienki w każdym pokoju, więc nie trzeba się ustawiać w kolejce do kąpieli o 5 rano, żeby zdążyć przed obchodem. Opieka psychologa dla chętnych, pogadanki o laktacji i o odżywianiu podczas karmienia. W tym szpitalu namawiają wszystkich do karmienia piersią. Polecam położną - Pani Danusia :) chodzący Anioł!
Polecam ten szpital w 100%. Komfortowe warunki, bardzo dobra opieka po porodzie rewelacyjna pani od laktacji, życzliwa, uśmiechnięta i zawsze pomocna, na pewno najlepsza porodówka na Podkarpaciu, oby wszystkie szpitale tak traktowały swoje pacjentki:)
witam, rodzilam w Pro- Familii ponad tydzien temu..i osobiscie jestem mega zadowolona, opieka lekarska i połoznicza profesjonalna.. wszyscy uprzejmi i z kultura do czlowieka..zaczynajac od przyjecia na izbie i koncząc na dniu wypisu.W szczegolnosci jestem wdzieczna dwóm poloznym. Jednej za fachowa pomoc w karmieniu, dzieki ktorej karmienie idzie mi swietnie do dzis dnia, a dzieki wskazowkom nawalu w domu nawet bardzo nie odczulam, a drugiej za zyczliwosc oraz za to ze moglam isc do niej z kazdym problem i zawsze otrzymalam wskazowki czy pomoc jakiej oczekiwalam.Porod skonczyl sie cesarka, synek byl duzy a postep porodu sie zatrzymal,ale mimo to mialam dana tez mozliwosc sprobowania porodu wlasnymi silam..na dzien dzisiejszy ciesze sie ze skonczylo sie w ten sposob, Mały rosnie zdrowiutko ja szybko doszlam do siebie. Serdecznie dziekujemy..
Położna podczas porodu była koszmarna. Coś było nie tak z ułożeniem dziecka, wiedziałam, że coś jest nie tak ale nikt nic mi nie chciał powiedzieć. Położna w drugiej fazie porodu stała nade mną i krzyczała: "Co Ty robisz? Udusisz to dziecko! " to tylko dwa przykłady. Zamiast wytłumaczyć co jest nie tak, jak mam oddychać, jak przeć. To był mój pierwszy poród i wielu rzeczy nie wiedziałam. Po dwóch godzinach parcia przyszedł w końcu lekarz i zdecydował o cesarce bo dziecko miało nikłe szanse na poród naturalny.
Świetna opieka okołoporodowa, pomoc położnej przy porodzie oraz konsultanta laktacyjnego po nim bezcenna.
W 100% polecam Pro Familię. Szpital na bardzo wysokim poziomie. Bardzo dobra opieka medyczna. Aż chce się tam wracać :)
witam. mam pytanie do matek, ktore rodzily w tym szpitalu, czy personel pracujacy w tym szpitalu robi jakies problemy jezeli moim lekarzem prowadzacym nie jest lekarz pracujacy w tym szpitalu?czy jest ryzyko ze moga mnie odeslac z kwitkiem do innego szpitala w trakcie akcji porodowej?niby sie mowi ze mozna wybrac sobie szpital w ktorym chce sie rodzic. czy jest tak rzeczywiscie i nie patrza na czlowieka jak na intruza?prosze o odpowiedz..i z gory dziekuje;d
Ja osobiście byłam zadowolona. Rodziłam naturalnie po cięciu cesarskim. Bardzo cenię sobie, że szpital ten oferuje możliwość opłacenia wybranej położnej do porodu. Atmosfera podczas porodu była intymna (bez zbędnych osób, tylko ja, mąż i położna; dopiero pod koniec II fazy pojawił się lekarz i inne położne). Rodziłam w wybranej przez siebie pozycji. Położna chroniła krocze. Po porodzie dzidziuś był dwie godzinki na mojej piersi. Ogólnie, uważam, że szpital ten oferuje na dzień dzisiejszy najlepsze w Rzeszowie warunki pod względem komfortu i wachlarza opcji do porodu - m.in. prywatna położna, poród do wody, sala o podwyższonym standardzie (opcje płatne) czy możliwość odwiedzin po porodzie od 6 do 22 (bezpłatnie). Jednak opieka nie zawsze jest idealna. Jakkolwiek moje osobiste doświadczenia są dobre, to z doświadczeń koleżanek, wiem, że nie zawsze tak jest. Niektóre położne są naprawdę życzliwe, ale zdarzają się też mniej przyjemne przypadki. Trudno tam o poród w pełni naturalny - jest to możliwe, ale trzeba się samemu o to starać (a nawet walczyć), bo szpital sam z siebie raczej stawia na szybkie tempo (taśmowe) i nie stroni od cięć cesarskich.
Rodziłam w tym szpitalu w X 2012. Opieka w czasie porodu bardzo dobra, ale też poród był szybki:) Położna chroniła krocze, nie było niepotrzebnych osób, tylko położna, na sam koniec lekarz i pediatra z pielęgniarką noworodkową. Dziecko od razu położono mi na brzuchu skóra do skóry (właśnie to było powodem, dla którego wybrałam właśnie ten szpital), po kilku minutach spytano mnie czy mogą zabrać dziecko do zważenia i zmierzenia, gdy powiedziałam, że jeszcze nie, ponownie spytano dopiero po dłuższej chwili, zabrano mi malutką tylko na chwilę do kącika noworodkowego na sali porodowej i zaraz oddano. Była ze mną podczas rodzenia łożyska i szycia małego pęknięcia Córka była ze mną 2 h. Po przewiezieniu na salę bardzo szybko mi ją oddali. Warunki na sali bardzo dobre pomijając przepełnienie. Na sali trzyosobowej leżałyśmy we cztery, a potem przeniesiono mnie na salę dwuosobową jako trzecią. Trochę brak spokoju oraz intymności gdy się np. chce nakarmić dziecko, a u sąsiadek odwiedziny tatusiów. Opieka po porodzie bardzo dobra, położne interesują się, pytają, odpowiadają na pytania. Ogólnie polecam, wybrałabym ten szpital jeszcze raz.