Batorego 15 41-902 Bytom Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 23-11-2017
32 786 14 00
www.szpital2.bytom.pl
sekretariat@szpital2.bytom.pl
Odynatorzy: Anita Olejek (od 2008) - Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej (zlokalizowany w bloku 5) oraz Kierownik Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu (zlokalizowany w bloku 5 A) – III stopień referencyjności; Tadeusz Urban (od 2005) Ordynator Oddziału Położnictwa
i Ginekologii (zlokalizowany w bloku 3) – II stopień referencyjności; Helena Sławska (od 2008) - Kierownik Oddziału Noworodków bl. 5 A – III stopień referencyjności; Małgorzata Koba (od 2017) r. - Kierownik Oddziału Noworodków bl. 3 – I stopień referencyjności.
Położne Oddziałowe: Barbara Zientarska (od 2017) - p.o. Położnej Oddziałowej Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej (zlokalizowany
w bloku 5) oraz p.o. Położnej Oddziałowej Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu (zlokalizowany w bloku 5 A) – III stopień referencyjności; Urszula Puzyńska (od 1999) - Położna Oddziałowa Oddziału Położnictwa i Ginekologii – II stopień referencyjności; Beata Tobor (od 2002) - p.o. Położnej Oddziałowej Oddziału Noworodków bl. 5 A – III stopień referencyjności; Beata Starostecka (od 2016) - p.o. Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Noworodków bl. 3 – I stopień referencyjności.
Stopień referencyjności oddziału położniczego – III / II
Stopień referencyjności oddziału neonatologicznego – III / I
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatna Szkołę Świadomego Rodzicielstwa, prowadzącą zajęcia teoretyczne oraz praktyczne dla przyszłych rodziców. Zajęcia prowadzą lekarze ginekolodzy, położne, psycholodzy, psychiatra, fizjoterapeuta, seksuolog, muzykoterapeuta, plastyk, pedagog zdrowia i wiele innych specjalistów z różnych dziedzin. Kontakt do szkoły rodzenia: Dorota Siebiata – Tomczyk – Koordynator Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa, Pedagog Zdrowia; tel. (32) 786 15 99 lub 506 488 387, e-mail: sekretariat@szpital2.bytom.pl Więcej informacji na strona internetowej: www.szpital2.bytom.pl oraz facebook: www.facebook.com/Bytomska-Szkoła-Świadomego-Rodzicielstwa-500348030112102/
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem, pod pewnymi warunkami: brak objawów infekcji u kobiety i partnera, dostosowanie czasu wizytacji do natężenia i intensywności pracy w oddziale, zgoda pacjentów przebywających na bloku porodowym.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, zalecenia dotyczące okresu okołoporodowego od specjalisty prowadzącego pacjentkę w zakresie innych schorzeń niż położniczych. Dodatkowo niezbędne są wyniki następujących badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, pomiar miednicy kostnej;
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, pobranie posiewu z pochwy, pobranie wymazu w kierunku GBS w sytuacji braku wyniku;
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.
Warunki i wyposażenie
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzami i położnymi w izbie przyjęć oraz w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały okres porodu, przy użyciu telemetrii. Badania wewnętrzne wykonywane są przez położną co 240 minut, przez lekarza co 120 minut. Rodząca może pić w trakcie porodu wodę mineralną niegazowaną, może też jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły lub zimny okład, kąpiel lub prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna, środki znieczulające.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne tylko ze wskazań medycznych. Pacjentka nie może się poruszać ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym lub w pozycji siedzącej.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, także doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, również w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna za zgodą ordynatora.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury oraz zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, najwcześniej po 2 godzinach po narodzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie po cięciu cesarskim odbywa po 11 do 30 minut po narodzinach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 5 minut a następnie jest “kangurowany” przez osobę bliską. Pierwsze karmienie piersią zdrowego dziecka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się zawsze w pierwszej dobie życia.
Po porodzie
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki może ona być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 5 dni po porodzie zabiegowym, 6 dni po cięciu cesarskim.
Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Opiekun najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki i ze wskazań medycznych. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie, o każdej porze w ciągu dnia, w miejscu przystosowanym do wizyt, poza salami matek.
Opłaty
Dobrowolna cegiełka na rzecz szpitala.
| Liczba porodów | 1459 | Cesarskie cięcia | 65.00% | |||
| Nacięcia krocza | 42.00% | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Tak | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
to najgorszy szpital jaki widziałam - rodziłam w czerwcu 2013r. Większość co piszą w informacji to bzdury - rodziłam przez CC i od razu zabrali mi dziecko - nie było opcji żeby tatuś kangurował! Później na sali dla matek z dzieckiem zostałam kompletnie sama - to moje pierwsze dziecko i nikt w niczym nie pomógł, byłam przerażona kiedy sama miałam pierwszy raz zmienić pampersa lub ubranko. nie było także mowy o tym żeby położne na jakiś czas zaopiekowały się maluchem - ja nie byłam w stanie do niego wstać bo wszystko mnie bolało, płakałam z bólu jak brałam dziecko na ręce ale oczywiście położne miały to daleko w dupie. Poza tym nie prawdą jest że dokarmianie sztucznym mlekiem odbywa się na prośbę matki, musiałam o to błagać ponieważ nie miałam pokarmu i maluch ciągle płakał ale wg położnych tylko domagał się bliskości. Dopiero jak w trzeciej dobie pediatra zwrócił uwagę że dziecko ciągle spada na wadze to dostałam butelkę, a patrzono na mnie jak na wyrodną matkę. Ojciec oczywiście mógł odwiedzać ale tylko w godzinach popołudniowych i to na KORYTARZU! odwiedziny w salach są zabronione, chyba że jest się znajomym ordynatora... No i oczywiście wc i prysznic jeden na 5 osób to kolejny mit... długo by opisywać wszystkie kłamstwa jakie podano w opisie, dodatkowo powiem, że, ceniony lekarz z tego szpitala lubi się powyśmiewać ze swoich pacjentek. Pobyt tam to była najgorsza trauma w moim życiu, modliłam się żeby dziecko wreszcie zaczęło przybierać na wadze i żebym mogła wrócić do domu.
Rodziłam w 2011 i 2013 na oddziale nr.5. Dwa lata temu bylo wszystko oki. W tym roku tylko znajomości odgrywały rolę, jeśli chodziło się prywatnie do lekarza przyjmującego na tym oddziale, to poród odbywał się bez czekania. Normalni obywatele leżeli na patologi i czekali czy na naturalny poród czy na planowana cesarkę długo, a po znajomości w dniu przyjęcia poród się odbywał. Lekarze wywołują poród, potem cofają bo jednak wolą zająć się swoją pacjętką. Położne bardzo fajne, miłe i fachowe. Nie polecam, tego szpitala!!! chyba, że ma się tam swojego lekarza.
Polecam - leżałam na bloku nr 5 Bardzo miło wspominam tam pobyt. Najpierw na patologii - co prawda sale pełne- było nas 7 ale dzieki temu mogłyśmy się zaprzyjaźnić i pogadać. Bo co można robić cały dzień leżąc? WC dwie na cały oddział - dla mnie to nie problem. Gdy niespodziewanie zaczęłam rodzić zajęto się mną rewelacyjnie, CC przeszłam super, Pan który mnie operował to wspaniały człowiek :) Bardzo miło go wspominam :) Oddział poporodowy rewelacja - byłam sama w pokoju, dziecko przy matce, pomoc, środki przeciwbólowe na żądanie. Minusy? Znów jedna toaleta i przewożenie dziecka i kobiety po CC publiczną windą. Reszta cud miód, pielęgniarki służyły wsparciem, gdy zabrano moją córkę do Katowic dopytywały się o nią. Czułam się tam naprawdę dobrze. I pozdrawiam wspaniałą Panią PEDAGOG która służyła mi ciągle radą, wspierała, przygotowywała do CC. Było to dla mnie bezcenne! Proszę pamiętać aby zabrać ze sobą na wszelki wypadek weflon (dają tylko jeden kolejne trzeba mieć swoje), maszynkę do golenia (zapomniałam :D ) Rodziłam w lutym 2013 :)
Rodziłam w grudniu w tym szpitalu - Blok 3 - i z czystym sumieniem polecam tę placówkę. Wspaniała opieka - położne i siostry od noworodków to istne anioły i cudowni lekarze. To prawda, że sale są brzydkie i słabo wyposażone ale najważniejszy jest personel, który zapewnia bardzo dobrą opiekę. Dzięki tym ludziom poród wspominam pozytywnie.
Leżałam w tym szpitalu na obserwacji niespełna miesiąc przed porodem. Trafiłam tam przez przypadek i były to najgorsze 4 dni w moim życiu! Nie wiem jak świadomie można się zdecydować na poród w tej placówce???!!! Ja wolałabym rodzić w taksówce lub na ulicy - ale nie tam. Personel do pracy przychodzi "za karę", ordynator uśmiecha się i jest miły tylko dla Pań które leczą się u niego prywatnie. Sala porodowa rodem z PRLu!!! Panie salowe w trakcie porodu urządzają sobie kino-bambino i przyglądają się rodzącej siedząc na starych pufach na korytarzu (sala nie jest zamykana i idąc do toalety widać i słychać rodzącą). Sale wieloosobowe, z łóżkami typu prycza więzienna! Na cały oddział ginekologiczny tylko 2 łazienki!!! Ja w szpitalu zaraziłam się jelitówką co jest dla mnie nie do pojęcia. Odwiedziny dla tatusiów od 15 do 17 na korytarzu. DLA MNIE DRAMAT!!!!!!!! i oczywiście propozycja nie do odrzucenia - albo płaci się cegiełkę na szpital w kwocie 100zł albo można zapomnieć o porodzie rodzinnym!
Polecam wszystkim! Rodziłam w listopadzie i jestem bardzo zadowolona ! Cała załoga rewelacja! Panuje wspaniała atmosfera . Wszystkie pielęgniarki uśmiechnięte - zawsze. Jestem pod wielkim wrazeniem. ponieważ naczytałam się różnych rzeczy! Pan Ordynator złota rączka !!! Cała załoga ma profesjonalne podejście.Na oddziale jest bardzo czysto - Panie bardzo dbają o porządki ! Położne na porodówce to skarby. Polecam wszystkim ! przy następnym dziecku na 100% ide na blok 3
Rodziłam naturalnie w 2012r na bloku nr 3, więc zacznę od sprostowania informacji, które są powyżej: jest jedna sala porodowa z 2 stanowiskami przedzielonymi ścianką, zapomnieć można o znieczuleniu ZO, poród w wodzie ale chyba pod prysznicem bo wanny tam nie ma. Sale czyste ale łóżka pozostawiają wiele do życzenia to samo dotyczy łazienek. Pielęgniarki, położne - bez zastrzeżeń, ordynator niczym dr. House. Oddział dla noworodków super. Nie było najgorzej, ale to zależy od tego czy ktoś oczekuje królestwa zamiast szpitala.