ul. Poznańska 97 88-100 Inowrocław Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 31-07-2017
52 35 45 500
www.szpitalino.pl
sekr.nacz@szpitalino.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Marek Styga (od 2006), neonatologii – Grażyna Malinowska (od 2001), położne oddziałowe: położnictwa – Magdalena Błachowiak (od 2002), neonatologii – Renata Sobiechowska (od 2009).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Beata Gezela, tel.:(52) 354 54 12, polozniczy@szpitalino.pl, www.szpitalino.pl
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna, ciśnienia, temperatury, ważenie badanie KTG), zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie USG.
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest 5 sal jednoosobowych, dostępnych dla wszystkich, za opłatami.
Do dyspozycji rodzących w niektórych salach jednoosobowych są: worki sako, piłki, drabinki, materace, prysznic, wanna.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze w sali porodowej z lekarzem i położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 30 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 60 minut. Rodząca w trakcie porodu może jeść i pić wodę.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS).
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna, remi fentanyl.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym lub w pozycji siedzącej.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, także doula.
Osoba bliska może być cały czas, przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym i może zostać w również na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 2 h. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po Każdym typie porodu odbywa się na oddziale neonatologicznym, po 2 h, osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na ok. 5 minut, jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka w drugiej lub kolejnej dobie życia.
Po porodzie
W oddziale porodowym są 3 jednoosobowe i 10 dwuosobowych sal bez łazienek.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym i cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu. Jedno z rodziców jest obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka jeśli o to poprosi.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne, doradcy laktacyjni oraz pielęgniarki.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba rodzica lub ze wskazań medycznych- wcześniactwo, ciężka hipoglikemia, choroby metaboliczne, HIV u matki, leki przyjmowane przez matkę, ciężki stan matki.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w dowolnych godzinach w ciągu dnia, w sali, w której leży matka.
Opłaty
Opłat za nocleg osoby towarzyszącej w wysokości 10,00.
| Liczba porodów | 1105 | Cesarskie cięcia | 28.00% | |||
| Nacięcia krocza | 31.00% | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Nie | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Nie polecam!!! Rodziłam tu pierwsze dziecko i mam porównanie z innym szpitalem, tak się nie traktuje pacjentek, położne beznadziejne, obsypywały mnie zgryźliwymi komentarzami, pani doktor "Niedz-Kuja" potrafila odezwac się bardzo brzydko... być może miałam tylko pecha, ale mam nadzieje ze nigdy nie będę musiała już skorzystać z usług tego szpitala!!!!!!
w tym roku również rodziłam synka, sanitariaty i warunki lokalowe bez zmian, poza tym opieka podczas porodu znakomita, poród 20-minutowy, bez nacięcia, prowadzony z ochrona krocza! poporodowa opieka kobiety bez zarzutu, po cięciu etatów pielęgniarek noworodkowych jest za mało, a najbardziej potrzebna jest pomoc przy karmieniu piersią, by było ono udane! z pewnością poleciłabym ten szpital!
Bardzo polecam ten szpital. Rodziłam dwa razy - 1. dziecko ponad 5 lat temu, drugą córkę- kilka dni temu. Opieka rewelacyjna, zarówno przy porodzie, jak i po. Ogromna pomoc przy karmieniu piersią. Panie od noworodków przesympatyczne. Położne bardzo miłe i pomocne. Jedyne zastrzeżenie to warunki lokalowe. Nie da się ukryć, że oddział wymaga odświeżenia, szczególnie sanitariaty. Ale to jest drobiazg. Ogólnie szpital jest godny polecenia.
Polecam bardzo ten szpital! W tak ważnym dniu dla kobiety ważne jest mieć zapewnioną dobrą opiekę lekarską, takiej tam można się spodziewać. Panie położne bardzo pomagają, co ułatwiło mój poród. Słuchałam wskazówki od pani położnej i poszło dosyć sprawnie. Pomoc przy dziecku na każdym kroku. Na każde moje pytanie, czy wątpliwości dostawałam konkretną odpowiedz :))) Cieszę się że wybrałam ten szpital!
Rok temu rodziłam córeczkę, w tym synka. Polecam szpital. Moje porody przebiegały bardzo szybko, prowadzone były z ochroną krocza, ale dokonano nacięć. Opieka położnych dostateczna, zależy na jaką zmianę się trafi, ogólnie bardzo miłe. Opieka noworodka na dobrym poziomie. warunki w salach - 2-3 osoby. Najgorsza rzecz to zadymione toalety - wiele kobiet w ciąży jak i po porodzie pali... katastrofa! Są dwa prysznice i trzy toalety. Mąż był przy porodach, zadowolony. Kontakt skóra do skóry zapewniony, noworodka dostaje się od razu - to piękne przeżycie!
Zdecydowanie polecam, opieka podczas porodu i po porodzie doskonała.
Rodziłam po raz pierwszy i byłam zaskoczona że poród może przebiegać tak szybko i bezboleśnie.Przez cały czas była przy mnie położna i lekarz który prowadził moją ciążę, jeżeli musieli w tym czasie odbierać inny poród w ich miejsce przybywał ktoś inny. Proponowano mi różne sposoby łagodzenia bólu i słuchano moich propozycji.Po porodzie pielęgniarki zaopiekowały się mną, nawet mogłam liczyć na pomoc przy kąpieli.Dziecko miałam przy sobie od pierwszych chwil po narodzeniu,aż do wyjścia ze szpitala.Wszystkie zabiegi przy dziecku były robione za wcześniejszą zgodą z mojej strony.Rodziłam w Inowrocławiu ze względu na wspaniałych lekarzy,a także dlatego że wcześniej także mi go polecono.
Poród - marzenie. Czułam, że to ja jestem w momencie porodu najważniejsza. Pytano mnie o zgodę na wszelkie zabiegi, takie jak lewatywa. Mogłam swobodnie wziąć prysznic w trakcie porodu. Mąż mógł być cały czas przy mnie. Położna wspierała mnie, w trakcie porodu korzystałam z piłki i drabinek. Mogłam swobodnie załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, nic mnie nie ograniczało. Wspaniała opieka po porodzie, położne i pielęgniarki zawsze uśmiechnięte i chętne do pomocy. Polecam!!