Ceynowy 7 83-300 Kartuzy Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 25-07-2018
58 685 49 86
www.pczkartuzy.pl
pcz.kart@wp.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Grzegorz Piskulak (od 2013), neonatologii – Ewa Chwiałkowska (od 2001). Położne oddziałowe: położnictwa – Marta Machola (od 2015), neonatologii – Hanna Baranowska (od 1997).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi i współpracuje z bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Natalia Bir, tel: 58 685 48 89
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta;
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu;
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są 4 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat.
Do dyspozycji rodzących są dostępne są worki sako, piłki, drabinki, materace i prysznice we wszystkich salach oraz stołki porodowe i liny w niektórych salach.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 30 minut, trwa ok. 15 minut. Nie ma określonej częstotliwości wykonywania badań wewnętrznych.
Rodząca może jeść i pić wodę w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: aktywność fizyczna (ruch, pozycje wertykalne), masaż, praca z oddechem, ciepły okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym i parcie w kucki z pomocą osoby towarzyszącej.
W szpitalu nie jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, także doula.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), ale nie może zostać w oddziale położniczym na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej po 2 godzinach po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Badanie po cięciu cesarskim odbywa się po 11 – 30 minutach od narodzin. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 3 – 10 minut, a potem jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą albo zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu kilku godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli noworodka decydują opiekunowie.
Po porodzie
Na oddziale położniczym są 3 sale jednoosobowe i 1 sala dwuosobowa z łazienkami oraz 2 sale jednoosobowe, 3 sale dwuosobowe i 1 sala trzyosobowa bez łazienek.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu.
Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu, zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i lekarze oddziału neonatologicznego.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki/opiekuna lub ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się między 11 a 19 w sali, w której matka leży.
Opłaty
Brak opłat
| Liczba porodów | 1235 | Cesarskie cięcia | 24.00% | |||
| Nacięcia krocza | 28.00% | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Tak | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Szpital godny polecenia :) przebieg porodu bardzo sprawny, możliwość wzięcia prysznica, korzystania z piłki, chodzenia. Jednak to co było dla mnie najważniejsze to opieka na oddziale poporodowym. Panie położne to cudowne kobiety, pełne uśmiechu i ciepła :) pomagały w odpowiednim przystawieniu dziecka do piersi, w każdej chwili można było poprosić je o pomoc. Jednocześnie nie ma tam tzw. "terroru laktacyjnego", jeśli ktoś ma baaaardzo duży problem z przystawieniem noworodka lub brak pokarmu po cc to nie robią problemu z podaniem mm. Warunki szpitalne bardzo dobre, oddział jest po generalnym remoncie, wszystko jest nowe, czyste dzięki czemu i pacjentki nie zostawiają syfu w łazienkach. Polecam!! :D
Spędziłam w szpitalu tydzień i nie polecam na pierwszy poród. Słaby instruktaż karmienia piersią, dopiero po trzech dniach trafiłam na super panią, która znalazła czas, by pokazać co i jak. Ogólnie czułam się jak intruz, na moje pytania panie odpowiadały zdawkowo z ręką na klamce. Oddział nowoczesny, technicznie super wygląda, ale co z tego, gdy młoda mama nie ma praktycznie wsparcia od położnych. Pozdrawiam przemiłe panie położne p. Marikę i p. Lucynę.
Opieka Pań z oddziału poprostu idealna, chetnie udzielaja wyczerpujacych odpowiedzi szczegolnie jak się jest pierwiastka gdzie czlowiek nie zawsze potrafi odnaleźć się w tak nowej roli bycia mama.Panie usmiechniete nawet pozartuja dbaja a mamy jak i o malenstwa.Oddział nowiutki aż milo spedzic tam 3 dni.Dlatego napewno jak rodzić bede kolejny raz to w Kartuzach bo opieka na najwyższym poziomie.
Pobyt oceniam bardzo dobrze. Warunki lokalowe świetne, podobnie jak wyposażenie sal porodowych. Personel profesjonalny, choć położna, która prowadziła mój poród była dość szorstka. Panie położne, które opiekowały się mną po porodzie - anioły nie kobiety. Dzieckiem zajęto się w sposób fachowy. Ogólnie rzecz biorąc czułam się bezpiecznie i czułam, że jestem pod dobrą opieką. Jedyne moje zastrzeżenie to brak znieczulenia. Z niecierpliwością czekam na czasy kiedy szpital ten będzie miał w swojej ofercie jakiekolwiek znieczulenie dla rodzących.
W rym roku bede trzeci raz rodzic w tym szpitalu i nawet jakby mi zaplacono nie pojde gdzie indziej bo wiem z tu sie najlepiej zaopiekuja moim dzieckiem i mna :)
Rodzilam drugi raz i jestem bardzo zadowolona bo bylo wszystko wyremontowane super warunki opieka na najwyzszym poziomie kazdy usmiechniety i bylo cieplutko mimo iz na dworze zawieja. Porod przebiegl szybko w porownaniu do pierwszego a opieka super tlumaczono co sie dzieje i co beda robic. Polecam bo warto urodzic bez stresu :)
Polecam ten szpital ze względu na profesjonalną opiekę przed, w trakcie i po porodzie. Położne zachęcają do aktywności w pierwszej fazie porodu - dostępny jest prysznic, piłka, worek sako oraz drabinka. Druga faza porodu jest prowadzona na leżąco lub półsiedząco. Personel jest bardzo życzliwy, respektuje plan porodu i pyta o zgodę na zabiegi w trakcie porodu. Sale porodowe są pojedyncze i bardzo nowoczesne. Na oddziale położniczym są dostępne sale jedno- i dwuosobowe. Dziecko po porodzie przebywa z matką w pokoju.
Większość opisu zgadza się z rzeczywistością, Położna trochę zimna, ale przyszłam w nocy na porodówkę. Lekarz świetny, choć w czasie porodu mnie denerwował ;-) Zmuszono mnie do leżenia w trakcie II fazy porodu choć mnie strasznie bolało, trzymano mi nogi, w trakcie drugiej fazy zakładano mi wenflon! Nacięto mi krocze bez znieczulenia i potem szycie było częściowo bez znieczulenia. Wpuszczono męża, który niestety się spóźnił. Po porodzie córka była cały czas przy mnie. Sala porodowa jednoosobowa i świetnie wyposażona, duże możliwości dla rodzącej i komfort psychiczny. Ogromny plus,że mogłam rodzić w swojej koszuli. Na oddziale po porodzie miły personel, gdy były problemy to można liczyć na pomoc. Pokój dla dwóch kobiet, łazienka na dwa pokoje, więc na max 4 osoby. Polecam ten szpital.
Rodziłam w szpitalu w 2010roku. Wówczas nie była zadowolona z opieki w tym szpitalu. Obecnie obserwuje, że bardzo dużo zmian tam nastąpiło. Łącznie z ordynatorem. Miło się obserwuje i serce raduje.
Odział położniczy został wyremontowany, teraz są tam bardzo ładne pokoje i czyste łazienki. Ja trafiłam do pokoju jednoosobowego przy którym była łazienka łączona z drugim pokojem. Bardzo dobre warunki, pielęgniarki bardzo miłe i pomocne w pierwszych godzinach po porodzie. Miałam cesarskie cięcie i bardzo sobie chwalę zarówno opiekę lekarską jak i panie położne. Chodziłam również na szkółkę rodzenia i wszystkim przyszłym mamą polecam te zajęcia bardzo profesjonalnie prowadzone i bardzo pomocne.