Gdzie rodzić - placówka - Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie
Opis placówki
A A A

Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie

Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1 62-510 Konin Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 02-08-2017
63 240 42 34
www.szpital-konin.pl
poloznictwo@szpital-konin.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Roman Kowalewski (od 2004), neonatologii – Anna Wolbach-Gołębiowska (od 2014); położne oddziałowe: położnictwa – p.o. położna oddziałowa Edyta Janczak (od 2013),neonatologii – Elżbieta Jabłońska (od 2016).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szkoła Rodzenia 
Szpital współpracuje z bezpłatną szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Halina Krzemińska, tel.: 607066620, e-mail: szkolarodzenia.konin@vp.pl, www.strefazdrowiakonin.pl

Izba Przyjęć 
Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem tylko w grupie, w ramach szkoły rodzenia, w wyznaczonym terminie i godzinie.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego: opinia lekarza prowadzącego i innych specjalistów.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS;, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie),
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie USG
- na prośbę pacjentki:  zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta

Warunki i wyposażenie 
W oddziale porodowym jest 5 sal jednoosobowych; dostępne dla wszystkich, bez opłat.Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, prysznic, w niektórych stołek porodowy, materac, wanna.

Poród 
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej, z położną w sali porodowej.  Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 60 minut. Szpital nie podał co ile czasu wykonywane są badania wewnętrzne.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę, nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach i na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Kobiecie nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, ale rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem 
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie min 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po ok. 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 2 godzinach po narodzinach,  noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze)  i po cięciu cesarskim po 11-30 minutach po narodzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji lub jest przekazany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 17 sal:  1 jednoosobowa sala z łazienką,  4 jednoosobowe sale bez łazienek ,6 dwuosobowych sal bez łazienek, 6 więcej niż  trzyosobowych sal z bez łazienek .
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 5 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka podczas obchodu.  Matka jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka jeśli o to poprosi.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki/opiekuna / ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) / ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie o każdej porze w ciągu dnia.
 

Opłaty
Opłat za poród z osobą towarzyszącą w wysokości 50 zł.
 

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 14 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
1679 Cesarskie cięcia
 
41.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

kasinderek88
03-10-2013 14:05
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Podczas porodu wszystko super. Nowoczesne sale, przemiłe położne. Sam poród oceniam więc wysoko. Niestety po porodzie tragedia - pielęgniarki niemiłe, niepomocne, nie umiały mi doradzić z karmieniem piersią. Warunki lokalowe kiepskie.

mamakonin
20-06-2013 09:33
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Poród rodzinny z mężem, położna wspaniała nam się trafiła, niestety mimo, że wody odeszły, skurczów nie było i odesłano mnie na patologię ciąży. Cały czas prawie podłączano mnie do KTG, opieka nad brzuszkiem była niemalże bez przerwy. Urodziłam przez indukcję, podano mi znieczulenie. Pani położna zmobilizowała mnie do parcia pomimo zmęczenia i braku snu przez 2 doby. Bardzo miło wspominam pobyt na porodówce. Na oddziale położniczym jest pani doradca laktacyjny z której rad i pomocy można skorzystać w każdej chwili, położne pomagają przy dzidziusiu jeśli ktoś sobie nie radzi, nawet w nocy. Jeśli chodzi o lekarzy na oddziale to średnio wspominam kontakt, dla nich kobieta jest przedmiotem.

mama3
19-11-2012 01:03
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Poród rodzinny z mężem, sala ładna, dobrze przygotowana, położna super nam się trafiła, miałam podawany gaz znieczulający przy skurczach, a poród trwał kilka godzin, siłami natury urodziłam zdrowego chłopca. Wspaniały neonatolog badał synka bo był problem z oddechem ale na szczęście doszedł do siebie dzidziuś. Pobyt na sali już poporodowej z maluchem źle wspominam, nikt z personelu nie interesuje się kobietą po porodzie, czy nie krwawi, czy nie potrzebuje pomocy przy dziecku, czy umie przystawić dziecko do piersi, czy ma pieluszki, ja osłabiona wieczorem szukałam pieluch nikt nie zajrzał do sali... to smutne jak my kobiety jesteśmy traktowane jak przedmioty, ale ten plus że szpital miałam blisko domu i dzieci starsze mogły nas odwiedzić z mężem. Pozdrawiam

betitka10
16-11-2012 14:45
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2010

ja mialam skomplikowany bardzo porod gdyz mialam wrosniete lozysko w macice i mam macice usunieta i tez ten porod byl wielkim wyczynem lekarzy gdyz statystycznie przy takim porodzie to polowa kobiet umiera,dlatego ja jestem zadowolona z opieki w trakcie i po porodzie a wylezalam sie tam dlugo bo 3 tygodnie.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!