Armii Krajowej 105/106 82-200 Malbork Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 09-08-2017
55 646 02 00; sala porodowa - 55 646 02 93, oddział położniczy i noworodkowy - 55 646 02 07, oddział ginekologiczny - 55 646 02
www. pcz.net.pl
sekretariat@pcz.net.pl
Ordynatorzy: położnictwa - Janusz Zalewski (od 2011), neonatologii - Danuta Ostrowska Perskiewicz (od 1996). Położne oddziałowe: położnictwa - Anna Gawryluk (od 2015) , neonatologii - Małgorzata Zasempa (od 2010).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi i współpracuje z bezpłatną szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Iwona Przybylska, tel: 692 742 666, email: ivona2310@o2.pl
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, skierowanie w przypadku planowego cięcia cesarskiego. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - badanie w kierunku WZW B w ciąży, posiew GBS, zaświadczenia od lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. okulisty czy kardiologa. Jeśli rodząca posiada plan porodu, jest on dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, pobranie krwi do badań laboratoryjnych, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.
W izbie przyjęć nie wykonuje się rutynowego zakładania wenflonu.
Warunki i wyposażenie
Oddział porodowy składa się z 1 stanowiska na trakcie porodowym oraz 1 sali jednoosobowej dostępnej dla wszystkich bez opłat. We wszystkich salach na trakcie porodowym znajdują się worki sako, piłki, drabinki i materace. W niektórych salach znajduje się prysznic.
Poród
Plan porodu omawiany jest najczęściej z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka jest prowadzony co 120 minut, trwa około 30 minut. Brak informacji dotyczącej częstotliwości wykonywania badania wewnętrznego.
Rodząca może pić (wodę, herbatę) oraz jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja (TENS), muzykoterapia, aromaterapia.
- farmakologiczne: gaz wziewny
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne podczas porodu.Cały personel położniczy ukończył kurs specjalistyczny "Monitorowanie dobrostanu płodu w czasie ciąży i porodu". Poza certyfikatem jakości ISO 9001, w 2008 roku placówce przyznano certyfikat :Szpital bez bólu" ramach którego wprowadzono m.in. standard postępowania przeciwbólowego po cesarskim cięciu.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w II okresie porodu to parcie na boku oraz parcie w kucki na łóżku porodowym.
Rodząca zawsze jest informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Jedna lub kilka osób bliskich może przebywać z rodzącą przez cały czas trwania porodu. W porodzie może towarzyszyć doula.
Osoba towarzysząca może zostać z kobietą po porodzie oraz przebywać w oddziale położniczym w godzinach odwiedzin.
Osoba bliska nie może przebywać na bloku operacyjnym w trakcie planowego cesarskiego cięcia.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie drogami natury zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się podczas kontaktu skóra do skóry. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki tylko wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena noworodka w skali Apgar jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się najwcześniej 2 godziny po porodzie. Badanie zdrowego noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim odbywa się w czasie od 10 do 30 minut po porodzie.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cięcia cesarskiego, wraca na kilka minut na pierś mamy, następnie zostaje przekazany osobie bliskiej (ojciec ma możliwość kangurowania noworodka). Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest w drugiej lub kolejnej dobie życia.
Po porodzie
Oddział położniczy składa się z 2 sal dwuosobowych z łazienkami, 1 sali dwuosobowej oraz 1 sali trzyosobowej bez łazienek.
Zdrowe matki przebywają z dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na kilka godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, rodzic może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze położnicze), 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony jak pielęgnować noworodka. Rodzice są informowani o stanie zdrowia dziecka najczęściej podczas obchodu. Opiekun zawsze ma możliwość towarzyszenia dziecku podczas badania lekarskiego i szczepień.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie, której udzielają położne i doradcy laktacyjni.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę opiekuna, podczas zauważalnych trudności w karmieniu piersią (noworodek płacze, jest niespokojny) oraz ze wskazań medycznych (nadmierna utrata masy ciała, galaktozemia, hipoglikemia u dziecka, brak pokarmu u matki).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w sali w której leży matka od godziny 13 do 19.
Opłaty
Brak opłat.
| Liczba porodów | 541 | Cesarskie cięcia | 37.00% | |||
| Nacięcia krocza | - | Znieczulenie dolarganem | 0.00% | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Nie | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Opieka w szpitalu była wspaniała. Pielęgniarki, położne,lekarze bardzo życzliwi. Zamierzam urodzić w tej miłej atmosferze drugie dziecko w listopadzie . Do zobaczenia.
Naprawde bardzo, bardzo polecam! Ciesze sie ze zdecydowalam sie rodzic w Malborku. Pelen profesjonalizm. Super polozne. Pelne zrozumienia, szacunku do drugiego czlowieka i zawsze chetne do pomocy. Widac ze pracuja tam ludzie na wlasciwym miejscu. Bardzo polecam zajecia ze szkoly rodzenia.
Zdecydowanie polecam! Rewelacyjna opieka zarówno przed, w trakcie jak i po porodzie. Ogromne wsparcie personelu, cudowni lekarze i jeszcze wspanialsza damska część załogi! Polecam kobietom, które cenią sobie intymność i chcą świadomie urodzić swoje dziecko!
Urodziłam córeczkę w tym szpitalu 25.04.2016 przez cięcie cesarskie i mogę sie szczerze w wypowiedzieć co mnie tam zastało. Nigdy nie sądziłam, ze wrócę zadowolona ze szpitala. Tyle pomocy przy powrocie do zdrowia, wsparcia w walce o pokarm i zrozumienia nie zaznałam w żadnym szpitalu, a byl to moj trzeci poród. Panie położne " złote dziewczyny" które wspieraly na każdy kroku, dbały o to bym czuła sie komfortowo, pomagały przy przystawianiu córci do piersi, bym zawsze leżała w czystej pościeli i koszuli, a nawet same dopytywały sie czy podać leki przeciwbólowe. Pierwszy raz w trakcie pobytu w szpitalu nie bałam sie użyć" dzwonka" gdy pojawiał się jakiś u mnie dyskomfort lub problem z karmieniem córci - mało tego jak córka zbyt długo płakała to same zaglądały i oferowały swoją pomoc. Widać było, ze Panie położne posiadają wielką wiedzę, którą chetnie się dzieliły. Wszystkie zabiegi córki ( pielęgnacyjne i nie tylko ) wykonywane były w pokoju przy mnie, dzieki czemu czułam sie spokojniejsza. Na sali operacyjnej również panowie lekarze oraz reszta zespołu potrafiła rozładować moj stres, zaś Pani doktor wyczerpująco odpowiedziała na każde moje pytanie dotyczące stanu zdrowia dziecka. Wychodząc ze szpitala dostałam telefony kontaktowe do poradni laktacyjnej, położnej itp i możliwość telefonicznych konsultacji w razie potrzeby. Warto dodac, ze juz na sali operacyjnej miałam kontakt z córka skóra do skory, zaś gdy bylam " zszywana" moje dziecko bylo kangurowane przez tatusia. Bardzo ale bardzo polecam ten szpital. Dziękuję z całego serca zespołowi lekarzy i cudownym Paniom położnym za opiekę - oby częściej spotykało sie tak wspaniałych ludzi.
Wybrałam ten szpital m.in. na podstawie opinii przeczytanych tutaj i była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. Był to mój pierwszy poród i czułam się bardzo zagubiona, wszystko było dla mnie nowością i zaskoczeniem pomimo uczestnictwa w zajęciach w szkole rodzenia (nota bene rewelacyjnych! :-) ). Podczas porodu i po porodzie czułam się bardzo "zaopiekowana"!!! Lekarz przyjmujący poród miał tak ciepłą i misiowatą powierzchowność, że od razu się spokojniej rodziło, podczas szycia przepraszał, że to tak boli :-) A słowa z sali porodowej typu "Dasz radę!", "Dobrze Ci idzie!" pozostaną ze mną na zawsze. :) Położne po porodzie tak opiekuńcze jak mamusie, chciałam je wszystkie zabrać do domu, żeby dalej opiekowały się mną i dzieckiem. Do mankamentów należy zaliczyć stan techniczny sal poporodowych. W mojej odpadała farba z sufitu, ale jakoś nie zwracałam wtedy na to uwagi. Przy przyjmowaniu do porodu spotkał mnie też jeden niemiły komentarz z ust położnej, ale na szczęście szybko się zreflektowała, że był on nie na miejscu i później było wszystko super :) Nie zgodzę się również z tym, że podpisuje się zgodę pisemną na nacięcie krocza - ja nic takiego nie podpisywałam, albo nie poinformowano mnie, co podpisuję. Zgodę wyrażałam ustnie podczas porodu. Gdybym miała rodzić drugi raz, to bez zastanowienia: ten sam szpital, ten sam lekarz i ta sama położna!!!
Czytałam opinie na stronie i nie dowierzałam ze możne być tak dobrze w szpitalu wiec pojechałam z listą pytań obejrzeć oddział a tam bez łaski na spokojnie opowiedzieli mi i nie zadałam nawet jednego pytania bo powiedzieli więcej niż chciałam wiedzieć :) Był to mój drugi poród , wszystko intymnie spokojnie na luzie .Położne - jedna milsza od drugiej. Interesują się , pytają , pomagają , są wręcz natrętne w jak najbardziej pozytywnym sensie :) . nie spotkałam się z czymś niemiłym podczas całego pobytu. jak rodzic to tylko w Malborku !!POLECAM!i Dziękuję z całego serca za rodzinną atmosferę i wsparcie całej ekipie która towarzyszyła mi podczas porodu . pozdrawiamy rodzice i Olek :*
Polecam ten szpital. Rodziłam poraz pierwszy i uważam,że to super szpital. Położne bardzo pomagają, wszystko tłumaczą. Sala porodowa bardzo czysta,zadbana.Rodziłam w spokoju,bez zbędnych osób (tylko ja,mój partner i położna). Położna zachęcała do korzystania z ciepłych kąpieli,worka,piłki co bardzo pomogło przetrwać bóle. Po porodzie bardzo miła atmosfera. Jedyną wadą był "lekarz" , który zszywał mi krocze po porodzie (niestety nie wiem jak się nazywał) był bardzo nie miły i traktował mnie jak przedmiot. Wiadomo sale czy toalety mogłyby być w lepszym stanie,ale akurat wtedy najmniej mi to przeszkadzało. Dziękuje położnej Pani Joli za przyjęcie na świat naszej córeczki i z całego serca polecam ten oddział.
Jesteśmy szczęśliwymi rodzicami naszego Maluszka i te piękne chwile zawdzięczamy również zespołowi malborskiego szpitala. Bardzo polecamy szkołę rodzenia i dziękujemy pani Iwonie za przygotowanie nas do porodu zarówno pod względem praktycznym i psychicznym. Dziękujemy za opiekę podczas porodu oraz za pomoc położnych w pierwszych dniach macierzyństwa. Panie, które tu pracują dokładnie, cierpliwie i życzliwie udzielają wskazówek na temat karmienia piersią i pielęgnacji dziecka. Polecamy rodzenie w Malborku. Ania i Maciek.
polecam wszystkim dziewczynom rodzic w malborku. moze warunki lokalowe nie sa najnowoczesniejsze ale opieka w czasie porodu i po porodzie suuuper. polozne bardzo pomagaly i wszytsko tlumaczyly bez zadnych problemow. lekarze nie zwlekali z cesarka. szkoda tylko ze nie ma opcji znieczulenia zewnatrzoponowego przy porodzie naturalnym ale to chyba wina systemu i zbyt malej ilosci lekarzy anestezjologow generalnie. pozdrawiam cala zaloge oddzialu gin-poł.
Serdeczne pozdrowienia dla całego zespołu oddziału położniczego i neonatologicznego. Najlepszy zespół ludzi jaki można sobie życzyć w tak szczególnym dniu. Zaangażowanie, cierpliwość i fachowość na każdym kroku pozwala czuć się bezpiecznie i pewnie. Korzystaliśmy z mężem z zajęć szkoły rodzenia i polecam to wszystkim przyszłym rodzicom. Byliśmy dobrze przygotowani na to co będzie się działo podczas porodu. Dzięki temu poród był aktywny i udało mi się urodzić naturalnie. Jestem bardzo zadowolona zarówno z opieki podczas porodu jak i po porodzie. Wszystkie czynności przy dziecku, tj. szczepienie, badania, kąpiel itp. wykonywane przy mamie. Jak rodzić to tylko w Malborku.