Gdzie rodzić - placówka - Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Szpital im. Jadwigi Obodzińskiej-Król
Opis placówki
A A A

Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Szpital im. Jadwigi Obodzińskiej-Król

Armii Krajowej 105/106 82-200 Malbork Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 09-08-2017
55 646 02 00; sala porodowa - 55 646 02 93, oddział położniczy i noworodkowy - 55 646 02 07, oddział ginekologiczny - 55 646 02
www. pcz.net.pl
sekretariat@pcz.net.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa -  Janusz Zalewski (od 2011), neonatologii -  Danuta Ostrowska Perskiewicz (od 1996). Położne oddziałowe: położnictwa - Anna Gawryluk (od 2015) , neonatologii - Małgorzata Zasempa (od 2010).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi i współpracuje z bezpłatną szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Iwona Przybylska, tel: 692 742 666, email: ivona2310@o2.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, skierowanie w przypadku planowego cięcia cesarskiego. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - badanie w kierunku WZW B w ciąży, posiew GBS, zaświadczenia od lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. okulisty czy kardiologa. Jeśli rodząca posiada plan porodu, jest on dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, pobranie krwi do badań laboratoryjnych, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.
W izbie przyjęć nie wykonuje się rutynowego zakładania wenflonu.

Warunki i wyposażenie
Oddział porodowy składa się z 1 stanowiska na trakcie porodowym oraz 1 sali jednoosobowej dostępnej dla wszystkich bez opłat. We wszystkich salach na trakcie porodowym znajdują się worki sako, piłki, drabinki i materace. W niektórych salach znajduje się prysznic.

Poród
Plan porodu omawiany jest najczęściej z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka jest prowadzony co 120 minut, trwa około 30 minut. Brak informacji dotyczącej częstotliwości wykonywania badania wewnętrznego.
Rodząca może pić (wodę, herbatę) oraz jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja (TENS), muzykoterapia, aromaterapia.
- farmakologiczne: gaz wziewny
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne podczas porodu.Cały personel położniczy ukończył kurs specjalistyczny "Monitorowanie dobrostanu płodu w czasie ciąży i porodu". Poza certyfikatem jakości ISO 9001, w 2008 roku placówce przyznano certyfikat :Szpital bez bólu" ramach którego wprowadzono m.in. standard postępowania przeciwbólowego po cesarskim cięciu.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w II okresie porodu to parcie na boku oraz parcie w kucki na łóżku porodowym.
Rodząca zawsze jest informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Jedna lub kilka osób bliskich może przebywać z rodzącą przez cały czas trwania porodu. W porodzie może towarzyszyć doula.
Osoba towarzysząca może zostać z kobietą po porodzie oraz przebywać w oddziale położniczym w godzinach odwiedzin.
Osoba bliska nie może przebywać na bloku operacyjnym w trakcie planowego cesarskiego cięcia.

Kontakt z dzieckiem 
Po porodzie drogami natury zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się podczas kontaktu skóra do skóry. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki tylko wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena noworodka w skali Apgar jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się najwcześniej 2 godziny po porodzie. Badanie zdrowego noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze)  i po cięciu cesarskim odbywa się w czasie od 10 do 30 minut po porodzie.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cięcia cesarskiego, wraca na kilka minut na pierś mamy, następnie zostaje przekazany osobie bliskiej (ojciec ma możliwość kangurowania noworodka). Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
Oddział położniczy składa się z 2 sal dwuosobowych z łazienkami, 1 sali dwuosobowej  oraz 1 sali trzyosobowej bez łazienek.
Zdrowe matki przebywają z dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na kilka godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, rodzic może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze położnicze), 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony jak pielęgnować noworodka. Rodzice są informowani o stanie zdrowia dziecka najczęściej podczas obchodu. Opiekun zawsze ma możliwość towarzyszenia dziecku podczas badania lekarskiego i szczepień.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie, której udzielają położne i doradcy laktacyjni.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę opiekuna, podczas zauważalnych trudności w karmieniu piersią (noworodek płacze, jest niespokojny) oraz ze wskazań medycznych (nadmierna utrata masy ciała, galaktozemia, hipoglikemia u dziecka, brak pokarmu u matki).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w sali w której leży matka od godziny 13 do 19.

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 15 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
541 Cesarskie cięcia
 
37.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
0.00%
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

VIOLA
04-01-2015 21:30
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Serdeczne podziękowania dla Pani Iwony Przybylskiej za opiekę w czasie porodu, pielęgniarkom z oddziału noworodkowego za opiekę po porodzie oraz Pani ordynator w/w oddziału za opiekę nad dzidziusiem:-) Bardzo polecam szpital...jak rodzić- to tylko w Malborku:-) Mama Marcelka:-)

Aga
25-03-2014 00:34
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Rodziłam w Malborku miesiąc temu i nie wyobrażam sobie lepszej opieki niż ta którą dostałam. Był to mój drugi poród, więc mam porównanie, a wydawało mi się że przy pierwszym opieka była super, ale w porównaniu do Malborka blednie.Jeśli chodzi o karmienie, położne wszystko tłumaczyły i delikatnie uczyły, a jak było trzeba i maluszek był głodny dokarmiły tak żeby nie zaburzyć karmienia. Nie było najmniejszego problemu, atmosfera na oddziale genialna a położne - jedna milsza od drugiej i gdyby ktoś kazał mi wybrać najsympatyczniejszą to bym nie umiała. Naprawdę opieka i atmosfera na miarę prywatnej kliniki. Ani Elbląg, ani Gdańsk nie mogą się pochwalić taką opieką, a wiem to z własnego doświadczenia i znajomych, które nie miały szczęścia rodzić w Malborku. Bardzo dziękuje całemu personelowi oddziału za to że nie zepsuli nam tej chwili, a uczynili ją jeszcze bardziej wyjątkową. Dzięki Wam dzień narodzin naszego synka jest drugim najpiękniejszym w naszym życiu.

Arla
23-03-2014 11:35
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Bardzo fajne położne , przynajmniej ja na takie trafiłam podczas porodu. Super położne laktacyjne (szczególnie pani Ela). Po porodzie szybki kurs jak opiekować się maluchem, wszystko w miłej atmosferze bez popędzania czy osadzania że powinnam już to wiedzieć . Minusem jest złe umieszczenie dzwonków (aby wezwać kogoś na pomoc np w nocy) ja nie byłam w stanie go dosięgnąć .Większa możliwość znieczuleń podczas porodu byłaby mile widziana. Sala przedporodowa mało przyjemna no ale jeszcze nie wszystko jest po remoncie. Polecam poród rodzinny, wszyscy pomagają i mamie i tacie .

olkafasolka
06-02-2014 22:02
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Polecam. Swietna opieka przed porodem, w trakcie i po porodzie. Bardzo mile panie Super pomoc laktacyjna jedyny minus to to ze oddzial jest przed remontem

Sóvka
31-01-2014 14:55
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Witam, w moim przypadku miał miejsce poród przez cesarskie cięcie. Jestem zadowolona z opieki medycznej. Jedyne moje zastrzeżenie to brak "brzęczków" przy łóżku, aby w nocy móc zaalarmować położne o potrzebie pomocy. Poza tym opiekę oceniam bardzo dobrze :)

annas
21-11-2012 20:03
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Jestem zachwycona opieką medyczną. Panie położne zrobiły wszystko abym poczuła się w tych dniach wyjątkowo- bardzo mi pomogły. Był to mój drugi poród (pierwszy w innym mieście) i naprawdę liczą się położne i ich podejście do drugiego człowieka i żaden nawet najlepszy sprzęt tego nie zastąpi. Bardzo dziękuję wszystkim Paniom położnym, które były ze mną podczas porodu. Jesteście wyjątkowe i niesamowite.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!