Gdzie rodzić - placówka - Szpital Miejski w Miastku Sp. z o. o.
Opis placówki
A A A

Szpital Miejski w Miastku Sp. z o. o.

Wybickiego 30 77-200 Miastko Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 09-08-2017
59 857 09 02; 59 857 0900
www.szpitalmiastko.pl
biuro@szpitalmiastko.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Jarosław Świergiel (od 2016), neonatologii – Małgorzata Batruch (od 2016)  Położne oddziałowe: położnictwa – Małgorzata Czyczyn (od 2004), neonatologii – Urszula Muchowska (od 2003)

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia.  Kontakt do szkoły rodzenia: imię i nazwisko: Bogusława Węsierska, tel.: 600336560, e-mail: m.czyczyn@szpitalmiastko.pl , www: www.szpitalmiastko.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, zaświadczenie o uczestnictwie w zajęciach szkoły rodzenia, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego: oryginalny wynik grupy krwi z przeciwciałami odpornościowymi. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar RR, HR, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie USG
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami oddzielonymi parawanem. Do dyspozycji rodzących są dostępne na niektórych stanowiskach: worki sako, piłki, drabinki, stołki porodowe i materace.

Poród
Plan porodu jest często omawiany z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są regularnie. Rodząca może pić wodę niegazowaną i może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS)
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym i w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, także doula. Osoba bliska może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin) i może zostać w oddziale położniczym również na noc. W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie zawsze minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się bezpośrednio po porodzie. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonantologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 5-10 minutach po narodzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 5 minut, może być  “kangurowany” przez osobę towarzyszącą, jest przekazany osobie bliskiej w wózeczku szpitalnym lub zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie wykonywania pierwszej kąpieli decyduje opiekun i odbywa się na prośbę rodzica.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 5 dwuosobowych sal z łazienkami i 1 dwuosobowa  sala bez łazienki. Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym jak i po cięciu cesarskim przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności rodzica. Każda matka  jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzice są informowani  o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę. Opiekun zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych takich jak: brak pokarmu u matki; żółtaczka fizjologiczna w zależności od parametrów, spadek masy ciała.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.

Opłaty
Opłata od osoby towarzyszącej w czasie porodu fizjologicznego (np. strój, posiłek) w wysokości 150zł, od osoby bliskiej w czasie cc (np. strój, posiłek) 150zł, nocleg osoby towarzyszącej 70zł.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 12 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
483 Cesarskie cięcia
 
43.00%
Nacięcia krocza
 
73.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

MoniaBu
07-12-2013 18:42
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Witam. Długo zastanawiałam się nad wyborem szpitala w którym urodze swoje dziecko. Po niezbyt dobrych opiniach jaki ma szpital w Ustce, postanowiłam, że mimo wszystko wybiore Miasto- między innymi że dwa razy w tygodniu ma tam dyzyr mój lekarz prowadzacy. Bałam się tylko czy zdąze tam dojechać- 70 km, Ale udało się. Co prawda trafiłam najpierw na patologię ciąży z wysokim ciśnieniem- 40 tydzien, ale leżałam tylko dwa dni, bo Pani doktor, która własnie miała dyżur szybko zadecydowała się na cesarskie cięcie. Pomimo tego że mój maluszek urodził sie mniejszy niż myslałam, z wysokim CRP, jakimiś dziwnymi trzesawkami - na to wszystko musielismy zostać 6 dób w szpitalu, jestem BARDZO ZADOWOLONA. Szybka reakcja kadry lekarskiej na zaistniałe zagrozenie, miła opieka wszystkich położnych i pielęgniarek, ciągły nadzór lekarzy, smaczne posiłki, warunki lokalowe dobre,polecam każdej ciężarnej ten szpital.

weronika
18-06-2013 22:12
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w Miastku w zeszłym roku i bardzo miło wspominam pobyt. Panie pielęgniarki bardzo pomocne. Po porodzie pokazały mi karmić i ciągle pytały czy wszystko w porządku. polecam. Gdyby jeszcze było znieczulenie zewnątrzoponowe to już wogóle super by było.

Misiawampirek
14-05-2013 18:30
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Spokojnie mogę polecić szpital w Miastku, dzięki pomocy pań położnych i doktora poród przebiegał bardzo szybko i sprawnie, chociaż rodziłam pierwszy raz i miałam nacinane krocze to bardzo dobrze wspominam pobyt w tej placówce, może warunki nie są ekskluzywne ale najważniejsza jest miła i życzliwa obsługa. Ja i moja córeczka jesteśmy zadowolone..

EKOMAMA
24-02-2013 11:10
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Gdy odwiedziłam ten szpital przed porodem, wydawał mi się odpowiednim miejscem na poród. Może warunki lokalowe nie były rewelacyjne, ale personel wydawał mi się bardzo sympatyczny i otwarty. W praktyce okazało się, że nie wszyscy członkowie personelu tacy są. Na szczęście to były wyjątki. Niezbyt mile był widziany plan porodu, choć ostatecznie personel starał się w miarę możliwości przedystkutować go ze mną w zakresie, w jakim szpital nie był w stanie go dochować. W szpitalu znajduje się ładny pokój do porodu rodzinnego, z którego można skorzystać tylko wtedy, gdy nie jest zajęty. Najbardziej nie podobały mi się 3 rzeczy: niedziałające przy łóżkach przyciski przywołujące pomoc (wg mnie jest to niedopuszczalne w obecnych czasach), poranne trzaskanie drzwiami i wrzaski personelu pomimo, że na oddziale śpią noworodki oraz sposób sprzątania pokoju położnic przez salowe (salowa wlewa domestos do ubikacji przy otwartych drzwiach do pokoju położnic, gdzie leży noworodek). Rodziłam przez cięcie cesarskie, jednak poinformowano mnie, że rutynowo stosują nacięcie krocza, a także o tym, że możliwość trzymania noworodka na piersiach zaraz po urodzeniu może trwać tylko przez kilka minut (nie ma mowy np. o 2 godzinach).

Paula
16-11-2012 18:38
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Tylko jedna sala do porodu rodzinnego, w razie jeżeli jest zajęta, to kolejna pacjentka musi czekać, dziecko nie jest karmione od razu na sali porodowej, w moim przypadku nie pokazano mi jak mam karmić . Mimo to ogólnie oceniam bardzo dobrze.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!