Bohaterów Warszawy 23 48-300 Nysa Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 10-03-2017
77 408 78 66
www.zoznysa.pl
sekretariat@zoznysa.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Norbert Krajczy (od 2010) neonatologii – Norbert Krajczy (od 2010)
Położne oddziałowe: położnictwa – Beata Sajboth (od 2002) neonatologii – Małgorzata Zazylna (od 2007)
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: imię nazwisko: Beata Sajboth, tel.: 774087882, e-mail: sajboth@zoznysa.pl, www: www.zoznysa.pl
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia i tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, przedstawienie personelu oddziału, zaznajomienie z topografią oddziału, analiza planu porodu, zapoznanie z regulaminem oddziału
Warunki i wyposażenie
Na oddziale porodowym są 3 sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących są dostępne drabinki, stołki porodowe, wanna.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem i położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co około 2-4 godziny. Rodząca może pić w trakcie porodu wodę mineralną niegazowaną. Rodząca nie może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, zimny okład, kąpiel/prysznic
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe, buscolizyna, papaveryna
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne na życzenie pacjentki. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym lub w kucki z pomocą osoby towarzyszącej na łóżku porodowym.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko wtedy, gdy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna za zgodą ordynatora.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie zawsze minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po określonym czasie od narodzin, na życzenie pacjentki. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonantologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, najwcześniej po 2 godzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest na prośbę rodzica i to on decyduje o jej czasie.
Po porodzie
Na oddziale położniczym jest 1 jednoosobowa sala z łazienką i 8 dwuosobowych sal z łazienkami . Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Matki po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 5 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności rodzica. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka.Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu i zabiegu oraz na każdą prośbę. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Każda kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w ramach promowania karmienia naturalnego. Porad laktacyjnych udzielają położne. Personel proponuje pomoc w zakresie porady laktacyjnej całodobowo dla pacjentek po porodzie, a także w szkole rodzenia. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki/opiekuna i ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz.14:00-17:00, w sali, w której matka leży.
Opłaty
Brak opłat
| Liczba porodów | 596 | Cesarskie cięcia | 36.00% | |||
| Nacięcia krocza | 23.00% | Znieczulenie dolarganem | 0.00% | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Tak | Znieczulenie gazem wziewnym | Tak |
Komentarze
Przed porodem wiele złego słyszałam o tej placówce. Urodziłam w Nysie synka o wadze prawie 4 kg siłami natury bez znieczulenia. Opieka na sali przedporodowej i w czasie porodu bardzo fajna, byłam mile zaskoczona z jaką troską byłam objęta. Po porodzie rozczarowana byłam niektórymi Paniami połoznymi, które zachowywały sie tak jakby pracowały za karę, a swoją złość wyładowywały na pacjentkach. Ogólnie nie żałuję wyboru tego Szpitala.
Wszyscy boją się tego szpitala, a ja z czystym sercem mogę polecić! Rodziłam siłami natury dziecko ważące prawie 4 kg (pierwszy poród). położna była super, bardzo miła, opiekuńcza, pomagała mi jak mogła. Lekarka odbierająca poród fachowa, z całych sił starała się bym zakończyła poród naturalnie, bo groziła mi na końcu cesarka, gdyż nie miałam skurczów partych. Po porodzie oieka pielęgniarek znakomita, pomagały mi zarówno w karmieniu piersią, wspierały psychicznie, pomagały w kąpieli noworodka, lekarze na obchodzie również mili i co ważne bardzo kompetnetni. Mają renomę, odpowiadają na pytania wyczerupująco, nie zbywają pacjnetki, nawet z błahymi pytaniami. jestem bardzo zadowolona i w Nysie chciałabym rodzić jeszcze raz.