Gdzie rodzić - placówka - Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy
Opis placówki
A A A

Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy

Armii Krajowej 1 56-400 Oleśnica Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 07-02-2019
71 776 73 82
www.pzsolesnica.pl
sekretariat@pzsolesnica.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2019, statystyki medyczne za rok 2018.

Ordynatorzy: położnictwa – Łukasz Jagielski, neonatologii – Alina Banasiewicz. Położna Oddziałowa: Iwona Pasternak

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: imię nazwisko: Iwona Pasternak , tel.: 717767382,
e-mail: ginekologia.olesnica@gmail.com, www.pzsolesnica.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzec oddział przed porodem; spotkania zorganizowane z położną Joanną Krzeszowiak – poniedziałki i środy godz.13.30.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, ewentualne wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu,
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala (oryginały): grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi,  HBS Ag i HIV z 35tc, WR, posiew GBS z pochwy i odbytu, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), badanie w kierunku toksoplazmozy, TSH, badanie w kierunku różyczki, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa Jeśli Rodząca nie posiada Planu Porodu, dokument wypełniany jest wraz z Położną na Izbie Przyjęć.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: badanie USG
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 3 oddzielnymi pomieszczeniami do porodu. Poza traktem porodowym, w bezpośrednim sąsiedztwie – tzw.Pokój Narodzin – dla pacjentek w ciąży fizjologicznej, podczas porodu bez powikłań; osobą sprawująca opiekę jest Połozna prowadząca.  Sprzęty ułatwiajace poród – drabinku, piłki, piłki-fasolki, worki sako, krzesło porodowe.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem i z położną w izbie przyjęć.  Zapis KTG wykonywany w systemie ciągłym (dostepne głowice telemetryczne – bez kabla) w przypadku ciąży powikłanej; w porodzie fizjologicznym – zapis KTG wykonywany przy przyjeciu, a następnie okresowe osłuchiwanie tętna. Badania wewnętrzne wykonywane są reguralnie. Rodząca może pić i  jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic
- farmakologiczne: gaz wziewny, opioidy, ZZO – w zależnosci od dostepności anestezjologa
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym i parcie w pozycji siedzącej oraz pozycje wertykalne – najczęściej na krześle porodowym oraz w pozycji kolankowo-łokciowej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna bliska osoba. W porodzie może towarzyszyć doula, ale pod warunkiem, że rodząca jest sama.  Osoba towarzysząca może zostać w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie zawsze powyżej 30 minut do 2 godzin. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po około 10-15 minutach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 31 minutach – 2 godzinach,  po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim po 11-30 minutach po narodzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy lub jest przekazany osobie towarzyszącej do kangurowania. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest w drugiej lub kolejnej dobie życia, na życzenie pacjentki.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 10 dwuosobowych sal bez łazienek.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym i zdrowe matki po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności rodzica. Każda matka jest uczona jak pielęgnować noworodka. Opiekun najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu. Rodzic zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Porad laktacyjnych udzielają położne. Personel proponuje pomoc w zakresie porady laktacyjnej w określonych sytuacjach. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki/opiekuna  lub ze wskazań medycznych, jak np. choroba matki dyskwalifikująca możliwość karmienia.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz.11:00-19:00 w sali, w której matka leży lub w wydzielonym miejscu w obrębie Oddziału.

Opłaty
Dobrowolne datki (skarbonka) lub prezenty dla oddziału (środki czystości, pieluchy).

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 24 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
1140 Cesarskie cięcia
 
40.00%
Nacięcia krocza
 
39.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Marta87
03-02-2014 16:12
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

W styczniu 2014 urodziłam w tym szpitalu córeczkę przez cesarskie cięcie i z czystym sumieniem polecam tą placówkę. Cesarka nie była planowana, zdecydowały o tym okoliczności, które ujawniły się w momencie przyjmowania na oddział (m. in. dziecko okręcone było pępowiną). Szybka i fachowa decyzja ordynatora, który nie chciał ryzykować zdrowia mojego maleństwa, spowodowało, że poród zakończył się właśnie przez cesarskie cięcie. Sama organizacja operacji przeprowadzona została błyskawicznie, a sympatyczna atmosfera panująca na sali operacyjnej, pomogła pokonać stres oraz niedogodności związane z operacją. Również opieka po porodzie na sali pooperacyjnej, jak i później na oddziale położniczym była bez zarzutu. Cały personel oddziału, począwszy od lekarzy przez położne i pielęgniarki oraz panie salowe jest pomocny i sympatyczny. Bardzo dobrze oceniam również opiekę nad maleństwem na oddziale noworodkowym. Personel chętnie pomagał w opiece nad noworodkiem, informował o każdym badaniu dziecka i odpowiadał na wszelkie pytania.

MATKA
27-12-2013 00:19
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w tym szpitalu 2 i 3 dziecko. Ogólnie nie narzekam. Chociaż czasami co niektórym trzeba przypomnieć o swoich prawach. Na porodówkę trafiłam już 9 cm rozwarciem i wszystko działo się szybko.Niejaka Pani położna E.zażyczyła sobie "dawrowizny" za osobę towarzyszącą w momencie gdy miałam skurcze parte i za 5min córka była na świecie.Jak powiedziałam jej o standardach okołoporodowych to zgodniła na oddziałową że karzą im pobierać taką opłatę.Ciekawe, że takich rzeczy nie było przy moim poprzednim porodzie, gdzie Pan Rusiecki był na porodówce. Generalnie jak Ordynatora nie ma to "róbta co chceta".Pielęgniarki z noworodków też są różne, jedna to nawet kazała mi cały czas czuwać na dzieckiem( zdrowym, 10 pkt apgar), ciekawe jak miałam spać? A sąsiadce obok nie dali mleka( bo p. T.nie pozwala) dla dziecka i mały płakał z głodu. Nie mogła go karmić bo miała wielkie krwawiące rany na brodawkach( tak jak w poprzedniej ciąży.Pielęgniarki z noworodków przemycały mleko jak nie było ordynatorki, no i jak miały co przemycać bo mleko było pod kluczem i miały wydzielone porcyjki. Normalnie cyrk. Generalnie trzeba upominać się o swoje prawa i niestety niektóre położne ( nawet te ze szkoły rodzenia) nie znają lub nie chcą stosować standardów okołoporodowych a plan porodu to dla nich i lekarzy również news, który powoduje nic poza usmiechem na twarzy. Prawda jest taka że nie pomoże zmiana prawa bez zmiany starej niereformowalnej kadry.

kataryna
28-11-2013 22:39
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Wszyscy zachwalają wiec i ja zdecydowałam się na poród w Oleśnicy....i niestety mam mieszane uczucia. Rodziłam 18godzin, 4godziny miałam podłączoną oksytocynę i skurcze parte...położna która sie mną "opiekowała" tak naprawdę miała mnie w nosie i zagladała tylko czy jeszcze żyję, nie pozwalała mi wyjść do toalety,zmienić pozycji,nie pomogła mi przez 3 godziny, po tym czasie skurcze ustały, nie miałam siły przeć. NA szczescie kończyła się zmiana i przyszła inna położna dzięki niej i pomocy Pani doktor Jadanowskiej urodziłam po godzince. Nie wiem czy położna liczyła na jakieś pieniądze ale wiem że jesli przyjdzie drugi raz mi z nią rodzić to zrobię wszystko żeby wyszła. Warunki sanitarne i opieka na noworodkach ok.

Patijka
22-11-2013 20:20
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Choć mieszkam we Wrocławiu i tu przez całą ciąże chodziłam do lekarza prowadzącego, to wiedziałam, że nie chcę rodzić we Wrocławkich "molochach". Z partnerem pojechaliśmy do Oleśnicy zwiedzić porodówkę. Przyjęto nas bardzo ciepło i serdecznie, pokazano wszystkie najważniejsze pomieszczenia, udzielono niezbędnych informacji. Ponieważ miałam mieć cc, w wyznaczonym przez ordynatora dniu stawiliśmy się w szpitalu o godz 8. Od razu się mną zajęto i o godz..10.10 synek był już na świecie :) Zarówno w trakcie operacji jak i przez cały pobyt cały personel zawsze był sympatyczny i chętny do pomocy :) Gorąco polecam ten szpital!

2xMama
11-08-2013 09:48
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Witam, drugi raz tu rodziłam i to poprzez 2gie cc synka ;) Cc miałam planowane dlatego też stawiłam się rano ok. 8 na czczo w szpitalu i na początku była cała procedura przyjęcia mnie na oddział (papierologia itp.) zrobili mi KTG. O godz. 10 zabrano mnie na salę operacyjną a o 10.30 syn był już ze mną. Znieczulenie miałam w kręgosłup - cały personel bardzo uprzejmy i życzliwy - nawet żartowaliśmy trochę bo się denerwowałam. Zaraz po przystawili mi małego, którego wycałowałam, później zabrali go na badania. Jakieś pół. godz. po operacji miałam go ze sobą na sali pooperacyjnej i mogłam przystawić do piersi (pomogła mi rewelacyjna położna ). Co do położnych to są "lepsze i gorsze" ale z większą przewagą tych lepszych - na opiekę nie mogę narzekać - jak trzeba to leki przeciwbólowe bez niczego podadzą - poinformują po których można karmić a po których nie ;) jeżeli chodzi o opiekę nad małym to 2 zmiany były nie najlepsze a reszta super (pomogą, wyjaśnią widać, że bardzo troskliwie się zajmują dziećmi). Jedzenie też nie najgorsze ;). Jedyny wielki minus to taki, że owszem jest możliwość porodu rodzinnego nawet przy cc (mąż jest wtedy za szybą) ale jest to usługa płatna ;( polegająca na wykupieniu cegiełki - dokonaniu wpłaty na fundację i to aż 150 zł :((( !!! Poza tym jak dziecko jest dokarmiane mm to też wykupuje się cegiełkę - 20 zł. Ogólnie polecam szpital bo oprócz tego minusu to nie ma do czego się doczepić a opieka jest ok. ;)

pulpetka
23-06-2013 10:16
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

w szpitalu w Oleśnicy rodziłam swoje pierwsze dziecko. Poród był cholernie ciężki, bóle z krzyża ponad 14 godzin, nieprawidłowa czynność skurczowa macicy, pełne rozwarcie dopiero nad ranem. sam poród szybko i sprawnie, choc mała rodziła się z rączką. opieka na oddziale przedporodowym i samej porodówce - bardzo dobra; ktg bardzo czesto, opieka połoznicza -oceniam na 5 z plusem. warunki lokalowe: sale po remoncie, schludne, czyste. Opieka po porodzie - FANTASTYCZNA:) za sprawą Pani ordynator Tarnawskjej - mocne parcie na karmienie piersią, co początkowo może być deprymujące, ale dzięki niej i pomocy położnych dzisiaj nie mam problemów z laktacja i ciesze się że pomogły przetrwać najtrudniejsze chwile zwątpienia:) oddział nie jest duży, położne maja czas aby każdą pacjentką się zająć, pokazują jak przystawiać dziecko, w razie problemów od razu reagują, można porozmawiać, zawsze znajdą czas, odpowiedzą nawet na najbardziej banalne pytania, jeśli jest potrzeba zabiorą dzieciaczka na kilka godzin, żeby można było sie troche przespać i odpocząć. z czystym sumieniem polecam szpital - jedyne minusy to brak mozliwości znieczulenia podczas porodu naturalnego, ze wzgledów zdrowotnych prawdopodobnie nie podano mi dziecka na brzuch a mąż nie przecinał pepowiny:/, mogłam dzieciątko tylko chwile zobaczyć i dopiero po szyciu i zbadaniu czyli po ok godz dostałam małą żeby przystawic do piersi. mimo drobnych niedociagnięć - polecam z czystym sumieniem i serdecznie dziekuje za profesjonalną opiekę:)

Aelreda
08-06-2013 13:13
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Zanim wpadłam na porodówkę, 3 razy lądowałam na patologii. Personel bardzo miły, można z paniami pogadać. Warunki są zadowalające. Na poród trafiłam w idealnym momencie - pusty blok porodowy. Miałam do dyspozycji lekarza i pielęgniarkę-położną która co chwilę do mnie zaglądała. Byłam przeniesiona na blok porodowy. Na pytanie o przeciwbólowy, nie mogą dać za małe rozwarcie, więc można spokojnie przy odpowiednim rozwarciu dostać. Czekali u mnie 18 h na rozwój sytuacji, rozwarcie nie postępowało a dziecko nie chciało zejść do dróg rodnych. Rano miałam przy sobie już 10 osób z personelu w tym ordynatora (swoją drogą Rusiecki to złoty człowiek), 4ech lekarzy oraz pielęgniarki. Blok porodowy jest po remoncie wygląda bardzo ładnie. Doznałam stanu przedrzucawkowego więc w ciągu 5 minut podjęto decyzję o cesarce. ok 25 minut zajęło przygotowanie mnie i wszystkiego do operacji. Na sali dwie panie anestezjolog, rozbawiały odwracały uwagę. Podczas operacji w pełni świadoma. Po wyciągnięciu przytulono małego do policzka, po czym zabrano do badań. Mnie przewieziono na salę obserwacyjną (położniczy). Synka dostałam 4-5 h po operacji z powodu spadającego ciśnienia. Opieka poporodowa bardzo dobra, pielęgniarki bardzo pomocne można było o wszystko pytać. W drugą noc na moją prośbę zabrano synka na noworodki, dostawałam tylko do karmienia. Jednym słowem atmosfera sprzyja rodzeniu. Polecam

Joanna
10-01-2013 10:34
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Witam,zostałam skierowana do tego szpitala w 36 tygodniu ciąży z wysokim ciśnieniem. Lekarze po zrobieniu natychmiast badań nie stwierdzili konieczności rozwiązania ciąży, podali leki i ciśnienie się unormowało. Ale dzięki czujności lekarzy ( a obserwowano mnie tydzień) po 6 dniach KTG wykazało słabe ruchy dziecka - szybka decyzja o CC. Nie wiem co by było gdyby z lekami odesłano mnie do domu. Opieka po porodzie bardzo dobra. Fachowi lekarze i położne. Kameralna atmosfera - wszyscy się znają. Polecam bo lekarze, szczególnie dr Rusiecki - ordynator- bardzo fachowo kieruje opieką i niczego nie bagatelizuje! Warunki lokalowe bardzo dobre, nowa sala porodowa i wyremontowany oddział poporodowy sale 2os z umywalką, dziecko z mamą, ale gdy mama bardzo zmęczona można oddać pod opiekę położnych (po CC dziecko z mamą od 2 doby). Przemiłe salowe.

K_milka
16-11-2012 11:17
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Witam, chciałabym z czystym sumieniem polecić Paniom z okolic Oleśnicy PZS w Oleśnicy. W sierpniu miałam przyjemność urodzić tam swoją córeczkę. Konkrety: klimatyzowane sale porodowe, nowiutki oddział z nowoczesnym sprzętem, o wszystkim byłam na bieżąco informowana, panie położne to anioły, nie robiono nic bez mojej wiedzy i przyzwolenia, w trakcie porodu można wybrać dogodną pozycję, mąż może być cały czas przy nas, krocze jest bardzo chronione, nie byłam nacinana, co prawda nie ma znieczulenia zewnątrz oponowego, ale w tej atmosferze jaka panuje podczas porodu nawet o nim nie pomyślałam. Poród odbierał ordynator R. Rusiecki, przemiły i cierpliwy lekarz. Po porodzie córcie mogłam przytulić i być z nią i z mężem przez 2h na obserwacji. Następnie opieka poporodowa równie profesjonalna, Panie wszystko wytłumaczą pokażą i nie ma z niczym problemu, można je o wszystko bez skrępowania zapytać. Najważniesze...córka była ze mną cały czas aż do wypisu, dzień i noc:) Jestem bardzo zadowolona i na pewno tam wrócę :)

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!