Gdzie rodzić - placówka - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 Szpital Miejski im. Jana Pawła II
Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 Szpital Miejski im. Jana Pawła II

Rycerska 4 35-241 Rzeszów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 03-01-2018
17 86 110 31 do 35
www.spzoz1.rzeszow.pl
biuro@spzoz1.rzeszow.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Bogdan Ostrowski (od 2013),  neonatologii – Elżbieta Cioch (od 2012), położna oddziałowa położnictwa - Elżbieta Hanus (od 2000),  pielęgniarka oddziałowa neonatologii – Barbara Pietucha (od 1995).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – III.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia.  Kontakt do szkoły rodzenia: Aneta Skitał, tel. 17 853-52-81 (84), biuro@spzoz1.rzeszow.pl, spzoz1.rzeszow.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem, tylko w grupie, w ramach zajęć szkoły rodzenia.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, dokument potwierdzający ubezpieczenie, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego (np. zaświadczenie od lekarza prowadzącego).
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, lewatywa
- na prośbę pacjentki: golenie krocza

Warunki i wyposażenie 
W oddziale porodowym jest trakt porodowy podzielony na boksy z 3 stanowiskami oraz 2 sale jednoosobowe. Szpital nie podał informacji na temat sprzętów dostępnych do dyspozycji rodzących.

Poród 
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.  Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 60 minut przez lekarza i co 120 minut przez położną.
Rodząca może pić wodę w trakcie porodu, nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic,
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe, paracetamol IV, buscopan, papaweryna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym i w kucki na łóżku porodowym.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), ale nie może zostać w oddziale położniczym na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem 
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 5 -30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż 2 godziny od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko prawie zawsze jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 5 – 10 minutach od narodzin. Osoba towarzysząca być przy tym obecna. Badanie po cięciu cesarskim odbywa się po 5 – 10 minutach od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 5 -10 minut, a potem zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli decyduje opiekun.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 12 dwuosobowych sal z łazienkami.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu.
Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 3 dni.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu i może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, jeśli o to poprosi.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych (np. refluks żołądkowo - przełykowy, wady podniebienia).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia w sali, w której matka leży, w miejscu przystosowanym do wizyt lub poza salami matek, na korytarzu.

Opłaty
Opłata od os. towarzyszącej w czasie porodu fizjologicznego (np. strój, posiłek) w wysokości 20 zł.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 22 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
1299 Cesarskie cięcia
 
48.00%
Nacięcia krocza
 
47.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Basia
16-10-2012 21:34
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

W szpitalu leżałam dwukrotnie w czasie jednej ciąży. Na oddziale patologii i na trakcie porodowym. Opieka medyczna na najwyższym poziomie. To przede wszystkim wysokiej klasy fachowcy ale również wyrozumiali,cierpliwi, ciepli i przyjaźni ludzie. Począwszy od lekarzy poprzez położne, skończywszy na salowych. Pobyt na oddziale oceniam bardzo dobrze. Sam poród pod względem medycznym również. Do dyspozycji miałam wannę do porodu w wodzie, środki znieczulające w tym gaz, który dawkowałam według potrzeb. Rodzić mogłam w dowolnej, "najwygodniejszej" pozycji. Poród zakończyłam CC. Sala i personel gotowi w kilka minut. Synka dostałam jak tylko byłam w stanie trzymać go w ramionach. Lekarze będący przy porodzie odwiedzali mnie jeszcze następnego dnia. Problemy z nawałem pokarmu pomogła opanować pielęgniarka, która siedziała przy mnie prawie całą noc ucząc mnie i maluczka technik karmienia. Z całym przekonaniem polecam ten szpital.

gdzierodzic
13-10-2012 14:12
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

W tym szpitalu na porodówce pracują normalni ludzie bo leżałam tam przed porodem, ale jest jedna zmiana bałwanów -położnych i lekarzy - na którą niestety trafiłam w czasie porodu. Porodówka: Hamstwo i pretensje że zachciało mi się rodzić właśnie teraz. Nie pozwolono mi być aktywną w czasie porodu. O pomocy lub wskazówkach położnej można zapomnieć. Zmuszali mnie żebym parła na żądanie, oczywiście w pozycji leżącej, kiedy jeszcze nie miałam bóli partych. Stres, strach i brak poczucia bezpieczeństwa spowodowały że musiałam mieć cesarkę. Noworodki: Dziecko zobaczyłam 14 godzin po zabiegu - kiedy przyniósł mi je mąż. Nikt nie pomógł mi przy 'pionizowaniu' 12 godzin po cc. Synek nie chciał ciągnąć z jednej piersi-pomoc położnej, doradcy laktacyjnego, polegała na wciskaniu cycka na siłe w buzie dziecka. Pielęgniarki kłuciły się jakie leki i jak przyjmowane pomogą mi na zespół popunkcyjny. Jedyną fajną rzeczą są dwuosobowe pokoje na noworodkach.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!