Gdzie rodzić - placówka - Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II
Opis placówki
A A A

Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II

Sikorskiego 9 64-980 Trzcianka Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 03-08-2017
67 352 32 29
www.szpital-trzcianka.pl
kancelaria@szpital-trzcianka.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Jarosław Politowski (od 2013), neonatologii – Justyna Grółdecka (od 2007), położne oddziałowe: położnictwa – Alina Kienitz (od 2007), neonatologii – Wiesława Urbańska (od 2012).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Alina Kienitz, tel.: 67 35 23 223, e-mail: oddzial.ginpol@vp.pl, www. www.szpital-trzcianka.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, pobyty w placówkach medycznych. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie USG,
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe, podzielone na boksy, dostępne dla wszystkich, bez opłat.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze, z położną w izbie przyjęć lub w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 60 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut. Rodząca może jeść i pić w trakcie porodu wodę, soki, herbatę.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS),
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne tylko ze wskazań medycznych. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie w kucki na łóżku porodowym, lub w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), może zostać w oddziale położniczym również na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna .

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po ok. 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w innym pomieszczeniu, po 2 godzinach po narodzinach a po cięciu cesarskim najwcześniej po 11 minutach do 30 minut po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą, jest przekazany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli decyduje matka.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest łącznie 6 sal: 2  dwuosobowe sale z łazienkami , 2 dwuosobowe sale  bez łazienek ,2 trzyosobowe sale z łazienkami.
Zdrowe matki po porodzie przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym a 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, zabiegu (np. szczepieniu). Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki/opiekuna , ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie o każdej porze w ciągu dnia w sali, w której matka leży.

Opłaty
Brak opłat .

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 24 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
598 Cesarskie cięcia
 
27.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Angela
22-01-2015 20:45
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Gorąco polecam ten oddział wszystkim kobietom oczekującym dziecka. Wspaniała opieka przed porodem, w trakcie, a także po. Cudowny personel-życzliwy, miły, służący pomocą. Ja rodziłam sama(męża nie było przy porodzie); jego brak rekompensowała mi przemiła położna, która żartując rozładowywała napięcie i sprawiała,że nie skupiałam się aż tak mocno na bólu. Córcię dostałam chwilę po porodzie i nie licząc sytuacji ważenia, mierzenia,itp. po porodzie, szczepień czy kąpieli miałam ją zawsze przy sobie. Gdy miałam jakieś pytanie lub potrzebowałam pomocy zawsze ją otrzymywałam. Co więcej panie same przychodziły i pytały, czy wszystko w porządku i czy nie trzeba pomóc. Pracę całego zespołu, jego fachowość, zaangażowanie, a także warunki bytowe oceniam na 6 z duuuuużym plusem! Dziewczyny dziękuję Wam za pierwszy poród, spotkamy się przy drugim! Pozdrawiam :-)

Gość
05-11-2014 22:13
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Rodzilam w 2013 r. I do dzisiaj nie moge o tym myśleć. Trafilam do szpitala w 37 tygodniu ciaży, skurcze co 3-4 minuty ale rozwarcie 3 cm także leżalam jak kloda , mojego chlopaka polozna odeslala do domu mowiac ,,SZPITAL TO NIE HOTEL" . Badala mnie praktycznie co 10 minut nie pytajac o zgode, rowniez nic ze mna nie konsultowano , nie moglam nawet jęknać podczas skurczow bo polozna na mnie krzyczala. W koncu nadeszly skurcze parte i wtedy kazali mi zadzwonic po ojca dziecka zeby przyjechal po 50 minutach urodzilam, ogolnie az tak nie bolalo ale moj koszmar dopiero sie zaczal, poniewaz podczas porodu pękłam i położna na moje prosby o znieczulenie

Gość
05-11-2014 21:58
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Powiedziala ze go nie dostane bo to tylko jeden szew, zaczela mnie szyc a raczej uczyc sie szyc bo kompletnie nie wiedziala jak to zrobic kilka razy wkladala igle i wyciagala , moj chlopak mial posiniaczone rece od moich paznokci bo z bolu myslalam ze umre, wreszcie lekarz sie zlitowal i zaczal mnie szyc jednak wyszly 2 szwy ale oczywiscie nie moglam krzyczec przeciez oni mnie wogole nie rozumieli, jak tak mozna szyc kogos na zywca przeciez Ci ludzie nie maja serca. Chcemy miec troje dzieci ale nie wiem czy jestem w stanie przezyc ten koszmar jeszcze raz, do dzisiaj mam koszmary . Nikomu nie zycze tego co przezylam.

HK
04-07-2014 14:10
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w 2012 r. i nie byłam zadowolona, wbrew dominującym tu opiniom. Trafiłam do szpitala tydzień po terminie, poród był wywoływany balonikiem. Pojawiłam się też wcześniej sama, z polecenia lekarza prowadzącego ciążę, ale odesłano mnie z kwitkiem, nie sprawdzając nawet czy wszystko jest w porządku. W momencie gdy zaczął się poród, nie konsultowano ze mną niczego - pozycji rodzenia, ewentualnego znieczulenia, nie dopytywano o kontakt z ojcem dziecka, który miał być przy porodzie. Wmawiano mi, na podst. wykresu KTG, że moje bóle nie są jeszcze porodowymi, choć zwijałam się z bólu, skurcze były od razu co 5 min. i krócej, nie mogłam złapać oddechu. Położne twierdziły, że urodzę następnego dnia rano... A cały poród zamknął się w rzeczywistości w niecałych 2 godzinach. Zwrócono mi uwagę, że sama zadzwoniłam po partnera. Kiedy przyjechał do porodu, powiedziano mu, że na "odwiedziny już za późno". Nie dość, że 2 położne wyganiały go do domu, to jeszcze w bólach, kazały mi jako trzeciej iść mu to powiedzieć. Po porodzie położne odwracały kota ogonem i na cały oddział podziwiały mnie i koleżankę, że obie urodziłyśmy tak szybko itp. W październiku czeka mnie kolejny poród i zastanawiam się czy tam znów jechać. Rozważam jeszcze poród w Drezdenku. Ogólnie rzecz biorąc, mojego porodu - pierwszego zresztą - nie wspominam tam dobrze...

gosc
13-05-2014 12:19
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Rodziłam w szpitalu w Trzciance 30 kwietnia ,poród przez cc.Jestem bardzo zadowolona,była to moja 4 cesarka,tym strach był większy,ale dzięki atmosferze panującej w szpitalu,tą cesarke wspominam najlepiej.Lekarze w szpitalu to super lekarze,doktor Salomon,i reszta wspaniali lekarze,położne to cudowne kobiety ,p.Jola,p.Kasia,p.Alina wszystkie dosłownie,a panie od noworodków super.Na prawde polecam poród w Trzciance ,jak dla mnie najlepszy Szpital w Wielkopolsce.

M.
06-02-2014 14:25
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Po nieprzyjemnościach w pilskim szpitalu trafiłam na oddział położniczy w Trzciance. Nikt nie podważał mojego skierowania do cesarskiego cięcia (tak jak to było w Pile) i wszystko odbyło się fachowo bez jakichkolwiek komplikacji. Szpital Trzcianecki był super wyborem! Lekarze z wysokimi kwalifikacjami, mili, ludzcy z odpowiednim podejściem do pacjenta, położne pomocne i jak to mówią: "do rany przyłóż", bardzo troskliwe, pomocne w pierwszych chwilach po porodzie, bardzo dobre warunki bytowe na salach, jedzenie w porządku, atmosfera ogólnie domowa, nie trzeba mieć wielkiej torby do szpitala - dla maluszka wystarczą tylko rzeczy na wyjście i nawilżane chusteczki + krem do pupy. W 100% POLECAM wszystkim ciężarnym mającym dylemat, który szpital wybrać.

A.
29-01-2014 14:52
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Po okropnościach w szpitalu w Pile, trafiłam na oddział ze zleceniem wykonania cesarskiego cięcia. Wykonane bez zarzutu, podczas samego zabiegu można było nawet żartować z zespołem, nikt nie był nieprzyjemny, zmęczony pracą, wredny. Wręcz przeciwnie! Położne w tym szpitalu powinno się ozłocić, szczególnie jedną, która zajmowała się mną po operacji. Sam pobyt bezstresowy. Jedyny minus to pielęgniarki od noworodków, miałam wrażenie, że wpadły w rutynę, ale nie mogę im zarzucić, że źle zajęły się moją Gosią. Dużym plusem, są łazienki w salach. Jest czysto, cicho i wygodnie. Nikt nie wyganiał odwiedzających. Bylam zadowolona, że dziecko mogło być ze mną chwilę po cc, nikt nie kazał odpoczywać na siłę, nie zabierał malucha. O każdym badaniu byłam informowana, nie musiałam się o nic dopytywać. Jeśli będę miała okazję rodzić jeszcze raz, na pewno wybiorę ten szpital.

Paulina
20-11-2013 17:57
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Rodziłam w sierpniu 2013. Jestem bardzo, bardzo zadowolona z opieki szpitala. Nastawiałam się na poród siłami natury, trafiłam tydzień po terminie i rozpoczęła się indukcja. Niestety poród zakończył się cc. Ale opieka personelu zarówno w trakcie przyjęcia jak i w czasie wywoływania porodu, a następnie po porodzie była wspaniała i fachowa. Panie pełne życzliwości oraz empatii, lekarze także. To był mój pierwszy poród, jestem histeryczką;) i nie wyobrażam sobie rodzić w lepszych warunkach, (zarówno dla siebie jak dla maleństwa). Szczerze polecam!

Kasia
26-10-2013 00:45
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

bardzo polecam!!! Rodziłam naturalnie po cesarskim cięciu. Opieka, szczególnie pani położnej, rewelacyjna. Fachowo, z dużym wsparciem, zrozumieniem dla moich reakcji. Urodziłam bez nacięcia, w pozycji, którą wybrałam':)

Aneczkapoznan
11-10-2013 07:37
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Opieka w szpitalu rewelacyjna. Położne zawsze chętnie służą pomocą, odpowiadają na wszystkie pytania, są wyrozumiałe i zawsze uśmiechnięte. W czasie porodu można również liczyć na pomoc. Przez cały pierwszy okres porodu mogłam przyjmować wygodną dla mnie pozycję, położna podpowiadała jak mogę się wygodnie ułożyć, żeby poczuć się lepiej. Cały czas mógł być przy mnie mąż. Poród niestety zakończył się vaccum ale dzięki wspaniałym lekarzom wszystko zakończyło się szczęśliwie i po 3 dniach wyszłam już do domu. GORĄCO POLECAM!!

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!