Gdzie rodzić - placówka - Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II
Opis placówki
A A A

Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II

Sikorskiego 9 64-980 Trzcianka Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 03-08-2017
67 352 32 29
www.szpital-trzcianka.pl
kancelaria@szpital-trzcianka.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Jarosław Politowski (od 2013), neonatologii – Justyna Grółdecka (od 2007), położne oddziałowe: położnictwa – Alina Kienitz (od 2007), neonatologii – Wiesława Urbańska (od 2012).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Alina Kienitz, tel.: 67 35 23 223, e-mail: oddzial.ginpol@vp.pl, www. www.szpital-trzcianka.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, pobyty w placówkach medycznych. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie USG,
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe, podzielone na boksy, dostępne dla wszystkich, bez opłat.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze, z położną w izbie przyjęć lub w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 60 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut. Rodząca może jeść i pić w trakcie porodu wodę, soki, herbatę.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS),
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne tylko ze wskazań medycznych. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie w kucki na łóżku porodowym, lub w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), może zostać w oddziale położniczym również na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna .

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po ok. 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w innym pomieszczeniu, po 2 godzinach po narodzinach a po cięciu cesarskim najwcześniej po 11 minutach do 30 minut po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą, jest przekazany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli decyduje matka.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest łącznie 6 sal: 2  dwuosobowe sale z łazienkami , 2 dwuosobowe sale  bez łazienek ,2 trzyosobowe sale z łazienkami.
Zdrowe matki po porodzie przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym a 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, zabiegu (np. szczepieniu). Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki/opiekuna , ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie o każdej porze w ciągu dnia w sali, w której matka leży.

Opłaty
Brak opłat .

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 24 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
598 Cesarskie cięcia
 
27.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Oldzias
19-08-2013 22:19
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Cudowna opieka zarówno przed jak i po porodzie. Położne cudowne, Lekarz również :) Polecam z całego serca :) poród był szybki dzięki Paniom Położnym; siłami natury. Po porodzie byłam pod opieka doktora Dmochowskiego- cudowny człowiek, przesympatyczny i dowcipny a do tego wybitny specjalista. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Warunki lokalowe również super. Gorąco polecam zwłaszcza, jeżeli ktoś ma wątpliwości albo się zastanawia, cz na pewno wybrać tą placówkę.

Kinga
11-08-2013 10:11
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Oddział położniczy w tym szpitalu zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. cały personel położne, lekarze bardzo kompetentni. W szpitalu czułam się prawie jak w domu. Opieka super. Na pewno tam jeszcze wrócę:) Polecam wszystkim, którzy mają dylemat gdzie rodzić.

Marta - Poznań
15-11-2012 18:18
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Szpital rewelacyjny!!! Nigdy nie spotkałam się z tak dużą dozą wyrozumiałości i życzliwości ze strony personelu jakiegokolwiek szpitala. Trafiłam na położnictwo ze skurczami porodowymi, niestety od początku było wiadomo, że czeka mnie cesarskie cięcie ze względu na ułożenie dziecka. Wszystko przebiegło sprawnie, z pełnym poszanowaniem mojej godności i uwzględnieniem (na ile to możliwe) moich próśb. Po cięciu miałam dziecko przy sobie. Przeprowadzono za moją zgodą badania dziecka (m.in. słuchu). Cały czas mogłam liczyć na pomoc położnych i pielęgniarek. Wszystko odbywało się z uśmiechem i serdecznym podejściem. Mąż praktycznie od rana do wieczora mógł być ze mną. Udzielano nam pomocy i instrukcji na każdą prośbę. Jeśli dziecko płakało dłużej niż chwilę, natychmiast pojawiała się pielęgniarka żeby sprawdzić, co się dzieje i jak może pomóc – zawsze z uśmiechem i pogodna. Poranne wizyty lekarzy odbywały się również w miłej, pozytywnej atmosferze. Lekarze, z którymi się zetknęłam, to dr Dmochowski oraz dr Solomon. Oczywiście codzienne badania pacjentek są konieczne, odbywają się jednak z zachowaniem godności badanych, w pełni profesjonalnie. Do domu wyszłam po 3 dobach. Polecam ten szpital osobom, które cenią sobie spokój, życzliwość, poszanowanie godności i podejście, które można określić mianem „czułego położnictwa”. Mam nadzieję, że uda mi się rodzić w tym szpitalu również następnym razem – liczę na poród siłami natury. Dla zainteresowanych szczegółowymi informacjami – mój mail: martus09@go2.pl lub gg:196182.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!