Gdzie rodzić - placówka - Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Pirogowa
Opis placówki
A A A

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Pirogowa

Wileńska 37 94-029 Łódź Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 11-03-2017
42 680 47 77
www.pirogow.pl
pirogow@pirogow.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.
Ordynatorzy: oddziału ginekologiczno-położniczego - Jarosław Kalinka (od 2008); neonatologicznego: Marcin Kęsiak (od 2015); położne oddziałowe: oddziału ginekologiczno-położniczego - Anna Skotnicka (od 2002), neonatologicznego: Krystyna Borek (od 2006).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – III

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Telefon kontaktowy: 42 684 47 68

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, wyniki badań (grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu - z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży, zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa). Plan porodu jest dołączony do dokumentacji.
U wszystkich pacjentek wykonywane jest badanie wewnętrzne i badanie ogólne. Personel decyduje o badaniu KTG oraz założeniu wenflonu. Golenie i lewatywa w ogóle nie są wykonywane.

Warunki i wyposażenie
Na oddziale porodowym jest 6 sal jednoosobowych dostępnych dla wszystkich bez opłat. Do dyspozycji rodzących są: worki sako, piłki, a także w niektórych salach materac, stołek porodowy, prysznic lub wanna.

Poród
Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co jakiś czas przez okres ok. 25 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny przez położną lub lekarza. Można pić wodę, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: praca oddechem, masaż, ciepłe/zimne okłady, kąpiel lub prysznic, muzykoterapia,
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe przy porodzie drogami natury nieodpłatnie dla wszystkich kobiet, na życzenie. W znieczuleniu można się poruszać.
Parcie: 
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji na boku na łóżku porodowym lub w kucki na łóżku porodowym. 

Poród z osobą towarzyszącą
Rodzącej może towarzyszyć partner oraz doula. Osoba towarzysząca może zostać na oddziale położniczym także na noc. W trakcie cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej, nie później niż po 2 godzinach po urodzeniu. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę. Wstępna ocena Apgar dokonywana jest w kąciku noworodka w sali porodowej przez neonatologa. Ważenie i mierzenie wykonywane jest wtedy, kiedy rodzice wyrażą takie życzenie. Osoba bliska może być przy tym obecna. Kąpiel odbywa się w drugiej lub kolejnej dobie życia dziecka.
Po porodzie przez cesarskie cięcie noworodek kładziony jest matce na piersi na ok 5-10 minut po czym przewożony jest na oddział noworodkowy, szpital nie pozwala osobie towarzyszącej na “kangurowanie” noworodka. Pierwsze karmienie odbywa się po ok. 2 godzinach od narodzin.

Po porodzie
Na oddziale położniczym jest 1 sala jednoosobowa z łazienką, 13 sal jednoosobowych bez łazienki, 1 sala dwuosobowa z łazienką, 2 sale dwuosobowe bez łazienki, 1 sala więcej niż trzyosobowa. Matki przebywają z dziećmi przez całą dobę. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 doby po porodzie drogami natury, 3 doby po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Jeżeli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Każda kobieta uczona jest pielęgnacji dziecka a wszystkie zabiegi wykonywane są w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka w trakcie obchodu. Rodzic może być zawsze obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem tylko ze wskazań medycznych (np. nieefektywne ssanie, nieprawidłowa budowa piersi, zbyt duży spadek masy ciała dziecka, choroby matki). Można skorzystać z porady laktacyjnej, udzielanej przez położne oraz doradców laktacyjnych.
Jest możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny o dowolnej porze dnia i nocy w salach w których leżą matki lub w miejscu do tego przystosowanym.

Opłaty
Nie ma oplat

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 60 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
- Cesarskie cięcia
 
-
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
0.00%
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Nie

Komentarze

ignis
06-11-2013 16:57
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

MINUSY: -Oddzielają malucha i mamę po cięciu cesarskim na 24h. W tym czasie dziecko jest karmione sztucznie, a mama nie może się z nim widzieć i przystawić go do piersi. -Słabe warunki lokalowe - dwa prysznice na cały oddział, 2 toalety, stare łóżka, brak internetu, telewizora -Ograniczone godziny odwiedzin: 13-18 -Trafila się jedna położna, która nie chciała mi pomóc w opiece nad dzieckiem - nie spałam 48h, bo moja operacja była w środku nocy i położna nie chciała wziąć pod opiekę dziecka na kilka godzin, zebym mogła się przespać. PLUSY: -Bardzo kompetentni lekarze, położne, doradcy laktacyjni - są gotowi pomóc w każdym momencie - służą radą, opinią, fachową pomocą. Bardzo pomogli mi w tym czasie. -Sale 3-osobowe - to jest duży plus - można porozmawiać, podpatrzeć jak robi coś inna mama, jak zachowuje się inne dziecko... -Na korytarzu cały czas jest wystawiony termos z herbatą bądź kompotem. Oprócz tego ma się dostęp do czajnika i można sobie zrobić własną herbatę

Paulina
16-10-2013 17:49
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Miałam cc w szpitalu Madurowicza. Przez to, że mam chore serce trafiłam po porodzie na zamkniety oddział pooperacyjny, mogłam przytulić i przystawić do piersi swojego synka dopiero w 3 dobie, po przewiezieniu mnie na zwykły oddział poporodowy :( To było najgorsze, jednak na opiekę nie mam co narzekać. Położne oferowąły mi pomoc, mogłam zawieźć im dziecko w każdej chwili, mówiły, że jak tylko będzie mi słabo to one zajmą się małym. Jedna z położnych pokazała jak karmić, przewijać dziecko. Samo cesarskie cięcie też było ok, wszyscy byli bardzo mili, uspokajali mnie itd. Warunki sanitarne na salach oczywiście jak to w państwowym szpitalu słabe, po 3 kobiety z dziećmi w jednej sali to moim zdaniem za dużo.

Joanna
05-09-2013 23:51
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Zacznę od ocen "tabelkowych". Nacięcie krocza- oczywiście, bez zapytania oraz nawet poinformowania. Warunki- porodówka ok, oddział poporodowy dramat. Byłam w średniej formie po powikłanym porodzie na sali najdalej położonej od łazienki. 2 razy w drodze do WC zemdlałam, na dowóz wózkiem nie zawsze można liczyć... Poród- położna niby ok, ale straszenie rodzącej niemiłym lekarzem to raczej słabe zachowanie. Lekarz dramat. Gdyby nie mój lekarz prowadzący, który akurat miał dyżur to rodziłabym pewnie o wiele dłużej. Najgorsze wspomnienie z porodu- szarpanie mnie przez lekarza za pępowinę podczas kontaktu z córcią STS. Jeszcze gorsze co spotkało mnie po porodzie w tym szpitalu- 2 łyżeczkowania, które doprowadziły do Zespołu Ashermana i niepłodności wtórnej. Jeszcze jedno- na wszystkie prośby o pomoc w karmieniu dziecka tylko jedna odpowiedź: dać butelkę!

alunia80
05-08-2013 17:39
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Warunki lokalowe szpitala nie są najlepsze, ale opieka w porządku. Lekarze w większości kompetentni i życzliwi, położne też. W moim przypadku szybko zareagowano podczas porodu na spadające tętno płodu i wykonano cc. Znieczulenie zz do porodu bezpłatne, sami proponują. Opieka poporodowa na 4+, trochę trzeba się domagać uwagi położnych, ale jest sporo pacjentek, więc chyba nie ma co się dziwić. Dzieci dobrze zaopiekowane, bardzo dobra opieka pediatryczna. Fatalne są łóżka - zapadające się, nie można się ułożyć do karmienia, trudno wstać po cc z ciągnącą raną, po sn pewnie też nie lepiej. Jedzenie jak to w szpitalu, obiady niezłe, gorzej z kolacjami i śniadaniami (dostaje się wszystko to czego lekarze nie zalecają przy karmieniu piersią). Nie wiem jak jest w innych szpitalach, brak mi porównania, ale chyba ponownie wybrałabym tak samo.

Marcela
01-05-2013 09:27
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Rodziłam synka w styczniu tego roku. Mieszkam w Skierniewicach, a w tutejszym szpitalu bałam się rodzić. Ostatnie popisy kadry tego szpitala odstraszyły mnie! Rodziłam pierwszy raz i jak opowiadam znajomym, że jestem zachwycona porodem patrzą na mnie troche dziwnie. Wszystko to zasługa położnej, która prowadziła mój poród! Po prostu rewelacja. Konkretne komendy i pomoc przez cały poród. Masaż szyjki, bolesny ale dzięki temu nie mam nacięcia. Ze znieczulenia nie korzystałam ale wiem, że jest na życzenie i nie ma z tym problemu. Lekarze, położne odpowiadają na każde pytanie dodatkowo na oddziale ginekologicznym stażyści równie bardzo pomocni tak jak i studentki położnictwa na oddziale poporodowym. Mleko, podkłady, pieluszka bez ograniczeń dla mam i ich dzieci. Oczekiwałam profesjonalizmu i poczucia bezpieczeństwa i w tym szpitalu to miałam dlatego nie narzekam na słabe jedzenie i zarwane łóżka. Znalazłam sie w tym szpitalu żeby urodzić dziecko, a nie odpocząć. Zdecydowanie polecam w 100%.

Jowita Romaniuk
23-04-2013 10:45
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2009

Słaby szpital, nieco lepsza opieka w czasie porodu i całkowity brak opieki po porodzie. Ja rozumiem, ze szpitale kliniczne mają swoje specyficzne nawyki,a le brak zainteresowania pacjentka i dzieckiem po porodzie przez 9 godzin ... W trakcie porodu nie pytano mnie o zdanie, nacieto, wypchnięto dziecko ... brak słów. Nie polecam.

Katarzyna
13-03-2013 12:44
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Rodziłam w Madurowiczu (a właściwie w Pirogowie) dwoje dzieci, siłami natury. Za pierwszym razem - cztery lata temu - miałam jak najlepsze wrażenia z opieki przedporodowej i porodu (to się nie zmieniło - osobne salki, rewelacyjny zespół lekarzy i położnych, tym razem dodatkowo możliwość poproszenia o bezpłatne zzo do porodu czego poprzednio nie było - nie skorzystałam bo akcja u mnie była zbyt błyskawiczna, no ale możliwość jest), natomiast małym koszmarkiem był pobyt na oddziale położniczym. Za drugim razem zdziwiłam się niezmiernie bo coś drgnęło na oddziale położniczym również. Nie wiem czy zmieniła się obsada czy zmieniło się podejście, w każdym razie teraz jest tam rewelacyjna opieka, panie położne latają od sali do sali i dopytują czy pomóc, podać dziecko do karmienia, pokazać jak przewinąć, przebrać, dostawić do piersi... jest znaczy tak jak być powinno i szpital z czystym sumieniem mogę polecić każdemu. Jedyny mankament to kwestia toalet, na całym oddziale dwa oczka i dwa prysznice to trochę mało, ale to jest do przeżycia, pod względem opieki nie ma się do czego przyczepić.

olazakrzewska
01-02-2013 14:43
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2010

Mimo słabych warunków lokalowych, opieka w czasie porodu bardzo dobra. Na plus oddzielne sale.

jazzzy
24-11-2012 19:39
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Polecam ten szpital! Poród fizjologiczny, duża pomoc położnej i męża. Oczywiście było nacięcie krocza. Po porodzie rooming-in przez 2h. Na oddziale poporodowym dobra opieka położnych (niestety nie wszystkich); wielka pomoc z zastojem mleka w piersiach, ale kiepska pomoc z nauką karmienia piersią i poprawą samopoczucia. Niestety tylko jedna toaleta na cały oddział z 2 prysznicami :(

Alies
17-11-2012 11:38
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Poleciłabym ten szpital przyszłym mamom. Ja rodziłam przez cesarskie cięcie i opieka podczas operacji była bardzo dobra. Po operacji tez dobrze się mną zajmowano. Warunki lokalowe są całkiem dobre, na oddziałach można znaleźć zdjęcia dzieci. Można przyczepić się do łóżek, ponieważ są zapadające się i szczególnie po cesarce ciężko z takiego łóżka wstać. Pozdrawiam przyszłe mamy!

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!