Niepodległości 44 10-045 Olsztyn Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 10-08-2017
89 532 62 30
www.szpital.olsztyn.pl
sekretariat@szpital.olsztyn.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Bogdan Krasucki (od 2013), neonatologii – Ewa Piotrowska (od 2016), położne oddziałowe: położnictwa – Danuta Piskorz (od 2004), neonatologii – Izabela Kundo (od 2015).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.
Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny: 1996, rok reoceny: 2009.
Szkoła Rodzenie
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Wiesława Werner-Zienkiewicz, tel: 609 230 318, e-mail: wiesia123@op.pl, www.ciaza.szpital.olsztyn.pl
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar RR, HR, temperatury, ważenie), badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie USG.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 18 stanowiskami podzielonymi na boksy, 4 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, drabinki, stołki porodowe, materace, prysznic, wanna.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały czas trwania akcji porodowej. Pacjentka leży na łóżku porodowym. Szpital nie podał informacji o częstotliwości wykonywania badania wewnętrznego. Rodząca może jeść i pić wodę w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: praca z oddechem, kąpiel/prysznic,
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne na życzenie, kobieta może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowana pozycja w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu, ale nie może przebywać na trakcie porodowym. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca nie może zostać przez 2 godziny po porodzie, ale może przebywać w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w momencie, gdy noworodek wyraża chęć ssania. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury lub po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki na prośbę rodziców, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie a po cięciu cesarskim przeprowadzane jest po 5-10 minutach od narodzin. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia najczęściej jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się na życzenie rodziców.
Po porodzie
W oddziale położniczym są sale z łazienkami: cztery jednoosobowe, jedna dwuosobowa i cztery trzyosobowe. Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym oraz 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona jak pielęgnować noworodka. Rodzic jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każde życzenie. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych takich jak galaktozemia u dziecka lub brak laktacji u matki.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w dowolnych godzinach w ciągu dnia i nocy w sali, w której matka leży.
Opłaty
Brak opłat.
| Liczba porodów | 1354 | Cesarskie cięcia | 42.00% | |||
| Nacięcia krocza | - | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Tak | Znieczulenie gazem wziewnym | Nie |
Komentarze
5 lat temu rodziłam w innej miejscowosci i opieka byla tragiczna. Natomiast w szpitalu miejskim Ordynator i Koordynator dobrze znają się na tym co robią! Położne świetne kobietki. Do reszty personelu rowzniez nie mam zastrzeżeń.
Jak dla mnie, szpital godny polecenia. Rodziłam tam w 2012 roku byłam zadowolona z personelu jaki z warunków :) w styczniu zamierzam rodzić tam ponownie
Niemily personel na Izbie przyjęć i brak brak jakiejkolwiek delikatności ze strony doktor przyjmującej doprowadziły mnie do placzu. Komentarz Pani Doktor "Pani dziś tak rodzi jak i ja" Minimalna pomoc po porodzie, niemiłe komentarze Brak pomocy w problemach laktacyjnych Źle zszycie krocza- miesiąc jeżdżenia po lekarzach, niemal półtora miesiąca niemożności chodzenia. 10szwow- lekarz interweniujący tydzień po porodzie stwierdził że powinno ich być o połowę mniej Rodziłam blisko końca zmiany, od razu po porodzie sprzątnięto wszystko z sali nie dając mi kontaktu z dzieckiem mimo iż po 5 min było 10/10. Dziecko zabrano do inkubatora otwartego- nie poinformowano że mogę do niego iść, nikt mi w tym nie pomógł a sama nie byłam w stanie. Dziecko umyto bez mojej zgody- chciałam to zrobić sama w domu. Nie polecam. Poród powinien być nakpiekniejszym Doswiadczeniem a stał się niemal koszmarem
Personel pierwsza klasa !!! Pełen profesjonalizm ! :) położne miłe, pomocne, wyrozumiale . No idealne babeczki . O wszystkim informowali , co beda teraz robić , na czym to polega , co dzięki temu będzie dalej itp . Poród przebiegł bez żadnych problemów. Pełna współpraca. Polecam
Jestem zadowolona z wyboru MSzZ i polecam. Porodówka- jednoosobowa, nowa, bardzo ładna, niestety w praktyce mitem jest możliwość rodzenia w wannie (mają, ale jej nie używają). Sala poporodowa - kilkuosobowa (ja byłam w 3), ładna, łazienka wspólna na 2 sale (papier toaletowy kończył się codziennie ok. 22 i trzeba było prosić położne o doniesienie). Posiłki - 5 x dziennie, syte i dość smaczne (nie oczekiwałam restauracyjnych standardów), minusem jest 14 h przerw miedzy kolacją a śniadaniem (musiałam w nocy podjadać herbatniki). Opieka - na sali ktoś z personelu pojawiał się kilka-kilkanaście razy na dobę, dzięki czemu byłyśmy pod stałym nadzorem, niestety prawie nikt się nie przedstawiał, więc nie wiadomo z kim się rozmawia; wielki plus za obecność doradczyni laktacyjnej (niezwykle pomocna p. Iwona pracuje pon.-pt. 7-14).
9.01.17 miałam cc. Strasznie się bałam ale anestezjolog, wspaniały człowiek, swoim spokojem i opowiadaniem po kolei co się dzieje szybko mnie zrelaksował. Lekarze w trakcie operacji podtrzymali luźną atmosferę więc po moim strachu nie było śladu. Po porodzie trafiłam na pojedynczą salę. Warunki były super a opieka rewelacyjna. Nie mogę się do niczego przyczepić. Następny poród też na pewno będzie w Miejskim :)
Miałam rodzić w Wojewódzkim,ale nie było dla nas miejsca. I bardzo dobrze. Personel w Szpitalu Miejskim to prawdziwi lekarze i pielęgniarki z powołania. Anestezjolog konkretny facet nie bojący sie tatuaży. Jak trzeba to wszyscy stawiają do pionu i przede wszystkim pomagają w każdej chwili. Są pełni empatii i profesjonalni. Położne to prawdziwe anioły,choć same żartują,że są"najgorsze na świecie" Nie ma w naszym województwie bardziej przyjaznego i profesjonalnego miejsca do rodzenia. Jedynym minusem jest to,ze nie każdy pokój ma łazienkę. Polecam!
Wszystko byloby w porzadku gdyby nie wyniosla pani pediatra dwojga nazwisk, ktora nie tlumaczy a niesubordynacje karze mowiac do pacjenta stojac do niego plecami. Reszta zepołu cudowna. Jedzenie w porzadku i warunki nie najgorsze. Polecam
Witam. Rodziłam tu 2 razy.Pierwszy w 2005 , drugi w 2008 roku. Pomimo 3 letniej różnicy nie stwierdzam różnicy w podejściu do pacjentki.Lekarze słabo - położne - świetne .
Rodziłam tam 2 razy. Za pierwszym razem nie miałam tak dużej świadomości czego oczekuję i zdałam się na wiedzę lekarzy. Jednak później, gdy czytałam o Rodzicielstwie Bliskości, to porównałam treść z moimi wspomnieniami i okazało się, że wiele zasad RB było zastosowanych. 2,5 roku później nie miałam wątpliwośći, że będę rodzić właśnie tam (tym bardziej, że teraz mieszkamy w Elblągu, który nie cieszy się zbyt dobrą opinią). Wprowadzili kilka pozytywnych zmian (np. gdy młody się urodził, to pielęgniarka zajęła się nim w pokoju, w którym rodziłam, a nie - jak ostatnim razem - wyszła z tatą do innego pomieszczenia). Panie bardzo miłe i pomocne. Zarówno w czasie porodu, jak i po. Mają bardzo "ludzkie" podejście, namawiają do karmienia piersią i pomagają, gdy są trudności. Polecam z czystym sumieniem :)