Niepodległości 44 10-045 Olsztyn Pokaż na mapie
Ostatnia aktualizacja: 10-08-2017
89 532 62 30
www.szpital.olsztyn.pl
sekretariat@szpital.olsztyn.pl
Ordynatorzy: położnictwa – Bogdan Krasucki (od 2013), neonatologii – Ewa Piotrowska (od 2016), położne oddziałowe: położnictwa – Danuta Piskorz (od 2004), neonatologii – Izabela Kundo (od 2015).
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.
Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny: 1996, rok reoceny: 2009.
Szkoła Rodzenie
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Wiesława Werner-Zienkiewicz, tel: 609 230 318, e-mail: wiesia123@op.pl, www.ciaza.szpital.olsztyn.pl
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar RR, HR, temperatury, ważenie), badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie USG.
Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 18 stanowiskami podzielonymi na boksy, 4 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, drabinki, stołki porodowe, materace, prysznic, wanna.
Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały czas trwania akcji porodowej. Pacjentka leży na łóżku porodowym. Szpital nie podał informacji o częstotliwości wykonywania badania wewnętrznego. Rodząca może jeść i pić wodę w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: praca z oddechem, kąpiel/prysznic,
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne na życzenie, kobieta może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowana pozycja w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu, ale nie może przebywać na trakcie porodowym. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca nie może zostać przez 2 godziny po porodzie, ale może przebywać w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w momencie, gdy noworodek wyraża chęć ssania. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury lub po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki na prośbę rodziców, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie a po cięciu cesarskim przeprowadzane jest po 5-10 minutach od narodzin. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia najczęściej jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się na życzenie rodziców.
Po porodzie
W oddziale położniczym są sale z łazienkami: cztery jednoosobowe, jedna dwuosobowa i cztery trzyosobowe. Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym oraz 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona jak pielęgnować noworodka. Rodzic jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każde życzenie. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych takich jak galaktozemia u dziecka lub brak laktacji u matki.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w dowolnych godzinach w ciągu dnia i nocy w sali, w której matka leży.
Opłaty
Brak opłat.
| Liczba porodów | 1354 | Cesarskie cięcia | 42.00% | |||
| Nacięcia krocza | - | Znieczulenie dolarganem | - | |||
| Znieczulenie zwenątrzoponowe | Tak | Znieczulenie gazem wziewnym | Nie |
Komentarze
14.11.2013r urodziłam w MZS w Olsztynie córeczkę. Chciałam z całego serca podziękować dr Jabłońskiemu za fachową opiekę i za to ze uratował życie mi i mojemu dziecku dzięki szybkiej decyzji o cesarskim cieciu. Dziękuję równiez pozostałym lekarzom dr Zukowskiemu, dr Schrandt-Litepło, dr Żuchlińskiej i wszystkim których nie wymienilam. Opieka w szpitalu była profesjonalna dzięki szybkiej decyzji uratowali mi życie powstrzymali krwotok i dzięki ich opiece bede mogła w przydzlosci myśleć jeszcze o dzieciach. Polecam szpital bez wahania.
Położne i pielęgniarki bardzo pomocne, nie tylko przy porodzie ale i po.
Opieka rewelacyjna, zarówno przed, po jak i w trakcie porodu. Po porodzie uzyskałam ogromną pomoc w karmieniu dziecka piersią.
Przede wszystkim: fachowa opieka. Rodziłam przez cc, był to mój pierwszy poród, ale dzięki cudownym położnym, przemiłym pielęgniarkom a nawet salowym czułam się bezpiecznie i dobrze. Codzienne konsultacje lekarskie rozwiewały wszelkie wątpliwości i pozwalały mi skupić się na sobie i synku. Jestem bardzo wdzięczna całemu personelowi za pomoc i otwartość dosłownie 24 godziny na dobę. :)
Pod każdym względem mogę z czystym sumieniem pochwalić tę placówkę jako miejsce narodzin mojej córeczki i jak najbardziej polecić innym mamom! Zarówno opieka okołoporodowa jak i doradztwo co do karmienia na piątkę.Najbardziej zapadła mi w pamięć możliwość kontaktu z dzieckiem "skóra do skóry" przez dłuższy czas po porodzie,mozliwość uczestniczenia męża we wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych i ocenie noworodka oraz oczywiście piękna, nowoczesna,intymna sala porodowa wyposażona w wannę,piłkę etc.
Moj poród trwał 16h, pierwsze 4 spędziłam na poczekalni w WSS po czym skierowano mnie do Miejskiego. Przy przyjęciu pielęgniarki były miłe, wszystko tłumaczyły, lekarka fajna kobieta, pożartowała ze mną i mężem żeby trochę rozluźnić atmosferę. Na porodówce na początku położna traktowała mnie jak przedmiot ale jak sprawdziła jaki zawód wykonuje zaczęła być milsza i więcej z nami gadała. Dostałam opier** od salowej za to że zwymiotowałam na podłogę bo nie zdążyłam doczłapać się do zlewu. Potem było już coraz lepiej, śmieszny anestezjolog, szybka decyzja o vacum i ciach! Wojtek pojawił się na tym świecie:) polecam bo przed i po porodzie położne dbały o mój i dziecka komfort.
Rodziłam w tym szpitalu 4 lata temu pierwszą córkę. Położne na porodówce różne. Jedne pomocne i potpowiedzą co robić - niestety nie chodziłam do szkoły rodzenia- inne są opryskliwe i niemiłe. Lekarz traktował mnie i męża jak gówniaż bo mieliśmy po 19 lat. Męczyłam się ponad 30 godzin zanim zdecydowali o cesarce z braku akcji porodowej. Znieczulenie robione nieudolnie. Zero informacji co robią i po co. Nawet nie próbowali mi podać jakiś leków przyspieszających poród. Podobno od tego czasu trochę się zmienilo na lepsze, ale nie polecam młodym kobietom z pierwszym dzieckiem. Po porodzie było już trochę lepiej. Córkę dostalam na karmienie od razu po cesarce. Mała była przy mnie w sali a położne do nas zaglądały. Szycie zrobione ładnie, szybko się zagoiło. Niestety mala miala e coli w ukł. moczowym, podobno zaraziła się ode mnie, ale bardziej prawdopodobne wydaje mi się że to ich wina, ale niestety tego nie udowodnie... Wyposażenie sali porodowej ok. Ogólnie warunki lokalowe bardzo dobre.
Zostałam przyjęta do szpitala 31 grudnia po zapisie ktg, jednak urodziłam dopiero po kilku dniach po podaniu oksytocyny. Położna na porodówce była miła i spokojna, wszystko profesjonalnie wytłumaczyła, natomiast po porodzie trafiłam na oddział gdzie położna nic nie wytłumaczyła. to było moje pierwsze dziecko i nie umiałam przystawić dziecka do piersi czy przewinąć. Trochę zabrakło takiej opieki po porodzie, ale generalnie polecam ten szpital. Jest to szpital nastawiony na naturalne porody a rzadko robione są cesarskie cięcia.