Gdzie rodzić - placówka - Miejski Szpital Zespolony
Opis placówki
A A A

Miejski Szpital Zespolony

Niepodległości 44 10-045 Olsztyn Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 10-08-2017
89 532 62 30
www.szpital.olsztyn.pl
sekretariat@szpital.olsztyn.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Bogdan Krasucki (od 2013), neonatologii – Ewa Piotrowska (od 2016), położne oddziałowe: położnictwa – Danuta Piskorz (od 2004), neonatologii – Izabela Kundo (od 2015).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny: 1996, rok reoceny: 2009.

Szkoła Rodzenie
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia.  Kontakt do szkoły rodzenia: Wiesława Werner-Zienkiewicz, tel: 609 230 318, e-mail: wiesia123@op.pl, www.ciaza.szpital.olsztyn.pl

Izba Przyjęć 
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar RR, HR, temperatury, ważenie), badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie USG.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest  trakt porodowy z 18 stanowiskami podzielonymi na boksy,  4 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, drabinki, stołki porodowe, materace, prysznic, wanna.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały czas trwania akcji porodowej. Pacjentka leży na łóżku porodowym. Szpital nie podał informacji o częstotliwości wykonywania badania wewnętrznego. Rodząca może jeść i pić wodę w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: praca z oddechem, kąpiel/prysznic,
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne na życzenie, kobieta może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowana pozycja w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą 
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu, ale nie może przebywać na trakcie porodowym. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca nie może zostać przez 2 godziny po porodzie, ale może przebywać  w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w momencie, gdy noworodek wyraża chęć ssania. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury lub po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki na prośbę rodziców, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie  a po cięciu cesarskim przeprowadzane jest po 5-10 minutach od narodzin.  Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia najczęściej jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się na życzenie rodziców.

Po porodzie
W oddziale położniczym są sale z łazienkami: cztery jednoosobowe, jedna dwuosobowa i cztery trzyosobowe. Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym oraz 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona jak pielęgnować noworodka. Rodzic jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każde życzenie. Matka  zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych takich jak galaktozemia u dziecka lub brak laktacji u matki.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w dowolnych godzinach w ciągu dnia i nocy w sali, w której matka leży.

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 33 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
1354 Cesarskie cięcia
 
42.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Nie

Komentarze

dorota86
02-12-2013 14:53
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

14.11.2013r urodziłam w MZS w Olsztynie córeczkę. Chciałam z całego serca podziękować dr Jabłońskiemu za fachową opiekę i za to ze uratował życie mi i mojemu dziecku dzięki szybkiej decyzji o cesarskim cieciu. Dziękuję równiez pozostałym lekarzom dr Zukowskiemu, dr Schrandt-Litepło, dr Żuchlińskiej i wszystkim których nie wymienilam. Opieka w szpitalu była profesjonalna dzięki szybkiej decyzji uratowali mi życie powstrzymali krwotok i dzięki ich opiece bede mogła w przydzlosci myśleć jeszcze o dzieciach. Polecam szpital bez wahania.

ka_rzyna
18-11-2013 13:42
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Położne i pielęgniarki bardzo pomocne, nie tylko przy porodzie ale i po.

ka_rzyna
18-11-2013 13:40
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Opieka rewelacyjna, zarówno przed, po jak i w trakcie porodu. Po porodzie uzyskałam ogromną pomoc w karmieniu dziecka piersią.

asiab
16-10-2013 23:43
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Przede wszystkim: fachowa opieka. Rodziłam przez cc, był to mój pierwszy poród, ale dzięki cudownym położnym, przemiłym pielęgniarkom a nawet salowym czułam się bezpiecznie i dobrze. Codzienne konsultacje lekarskie rozwiewały wszelkie wątpliwości i pozwalały mi skupić się na sobie i synku. Jestem bardzo wdzięczna całemu personelowi za pomoc i otwartość dosłownie 24 godziny na dobę. :)

Milena
04-02-2013 10:12
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2009

Pod każdym względem mogę z czystym sumieniem pochwalić tę placówkę jako miejsce narodzin mojej córeczki i jak najbardziej polecić innym mamom! Zarówno opieka okołoporodowa jak i doradztwo co do karmienia na piątkę.Najbardziej zapadła mi w pamięć możliwość kontaktu z dzieckiem "skóra do skóry" przez dłuższy czas po porodzie,mozliwość uczestniczenia męża we wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych i ocenie noworodka oraz oczywiście piękna, nowoczesna,intymna sala porodowa wyposażona w wannę,piłkę etc.

karaluszek
13-11-2012 22:25
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Moj poród trwał 16h, pierwsze 4 spędziłam na poczekalni w WSS po czym skierowano mnie do Miejskiego. Przy przyjęciu pielęgniarki były miłe, wszystko tłumaczyły, lekarka fajna kobieta, pożartowała ze mną i mężem żeby trochę rozluźnić atmosferę. Na porodówce na początku położna traktowała mnie jak przedmiot ale jak sprawdziła jaki zawód wykonuje zaczęła być milsza i więcej z nami gadała. Dostałam opier** od salowej za to że zwymiotowałam na podłogę bo nie zdążyłam doczłapać się do zlewu. Potem było już coraz lepiej, śmieszny anestezjolog, szybka decyzja o vacum i ciach! Wojtek pojawił się na tym świecie:) polecam bo przed i po porodzie położne dbały o mój i dziecka komfort.

Asia_89
23-10-2012 09:31
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2008

Rodziłam w tym szpitalu 4 lata temu pierwszą córkę. Położne na porodówce różne. Jedne pomocne i potpowiedzą co robić - niestety nie chodziłam do szkoły rodzenia- inne są opryskliwe i niemiłe. Lekarz traktował mnie i męża jak gówniaż bo mieliśmy po 19 lat. Męczyłam się ponad 30 godzin zanim zdecydowali o cesarce z braku akcji porodowej. Znieczulenie robione nieudolnie. Zero informacji co robią i po co. Nawet nie próbowali mi podać jakiś leków przyspieszających poród. Podobno od tego czasu trochę się zmienilo na lepsze, ale nie polecam młodym kobietom z pierwszym dzieckiem. Po porodzie było już trochę lepiej. Córkę dostalam na karmienie od razu po cesarce. Mała była przy mnie w sali a położne do nas zaglądały. Szycie zrobione ładnie, szybko się zagoiło. Niestety mala miala e coli w ukł. moczowym, podobno zaraziła się ode mnie, ale bardziej prawdopodobne wydaje mi się że to ich wina, ale niestety tego nie udowodnie... Wyposażenie sali porodowej ok. Ogólnie warunki lokalowe bardzo dobre.

Mariolka_Agnik
10-10-2012 10:02
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2010

Zostałam przyjęta do szpitala 31 grudnia po zapisie ktg, jednak urodziłam dopiero po kilku dniach po podaniu oksytocyny. Położna na porodówce była miła i spokojna, wszystko profesjonalnie wytłumaczyła, natomiast po porodzie trafiłam na oddział gdzie położna nic nie wytłumaczyła. to było moje pierwsze dziecko i nie umiałam przystawić dziecka do piersi czy przewinąć. Trochę zabrakło takiej opieki po porodzie, ale generalnie polecam ten szpital. Jest to szpital nastawiony na naturalne porody a rzadko robione są cesarskie cięcia.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!