Gdzie rodzić - placówka - COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp.z o.o.
Opis placówki
A A A

COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp.z o.o.

Nowe Ogrody 1-6 80-803 Gdańsk Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 09-08-2017
58 764 02 95, 58 764 01 00
www.copernicus.gda.pl
sekretariat@wss.gda.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa- Piotr Zygmuntowicz (od 1978), neonatologii- Beata Gis (od 2015), położne oddziałowe: położnictwa- Ewa Zarach ( od 2011), neonatologii- Marzena Miller (od 2011).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i  neonatologicznego - II.

Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny:  2013

Szkoła Rodzenia
Szpital współpracuje ze szkołą rodzenia, w której zajęcia są płatne. Kontakt do szkoły rodzenia: Ewa Lisius, Dorota Kawiak, tel.: 605 601 855, 602 461 573, e-mail: ewalisius@op.pl, dorotakawiak@gmail.com, www: http://dobrypoczatek.edu.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, skierowanie ze wskazaniem od specjalisty w przypadku planowanego cc.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs- HBS Ag- badanie w kierunku WZW B- w ciąży, OWA, WR- odczyn Wassermanna- badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV
( badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży, zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje, np. od okulisty lub kardiologa, skierowanie ze wskazaniami od specjalisty w przypadku planowanego cc. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne ( tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu.
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są 3 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są: worek sako, piłka, drabinka, materac; w niektórych salach jednoosobowych dostępne są również: stołek porodowy, lina, wanna.  

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w izbie przyjęć i w sali porodowej, z położną w izbie przyjęć i w sali porodowej.  Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane co 120 minut przez położną, co 180 minut przez lekarza.
Rodząca może jeść i  pić w trakcie porodu płyny niegazowane.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS), aromaterapia.
- farmakologiczne:  gaz wziewny., znieczulenie zewnątrzoponowe, paracetamol, NO-SPA dożylnie .
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach i na boku  na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, także doula.
Osoba bliska może zostać przez dwie godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem 
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po określonym czasie od narodzin; jak tylko noworodek jest gotowy, czasami od razu po porodzie. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza ginekologa- położnika.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze)  odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 2 godzinach po narodzinach, 
Badnie noworodka po cięciu cesarskim  przeprowadzane jest po 5- 10 minutach po narodzinach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, wraca na pierś mamy,  może być“kangurowany” przez osobę bliską. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 11 sal: 1 sala jednoosobowa bez łazienki, 6 sal dwuosobowych bez łazienki, 4 sale trzyosobowe bez łazienki.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 4 dni .
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic zawsze może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, najczęściej jest informowany o stanie zdrowia noworodka podczas obchodu.
Kobiet otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie, porad udzielają położne, doradcy laktacyjni, lekarze.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę opiekuna, ze wskazań medycznych (hipoglikemia, 10% spadku masy ciała, brak pokarmu matki, HIV, galaktozemia u dziecka, choroba metaboliczna dziecka, czynna gruźlica matki, zmiany zakaźne okolicy brodawki sutkowej).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia, w miejscu przystosowanym do wizyt, poza salami matek. 

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 76 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
2035 Cesarskie cięcia
 
30.00%
Nacięcia krocza
 
62.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Marta
16-11-2012 19:44
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Na izbie przyjęć Panie Pielęgniarki zignorowały moje skurcze, zaczęłam rodzić w piątek i usłyszałam że w weekend urodzę na pewno. Bardzo nieprzyjemnie na izbie przyjęć, miałam ochotę uciec! Niestety lub stety odeszły mi tam wody płodowe, na co zdziwione pielęgniarki zabrały mnie na porodówkę. Nie było problemu, żeby wszedł ze mną mój partner. I gdyby nie on, pozostałabym sama sobie... Leżałam dwie godziny bokiem, bo byłam podłączona pod KTG z powodu zielonych wód. Pielęgniarki wchodziły tylko z mnóstwem papierów do wypełnienia, albo żeby założyć wenflon. Nie wiem czy jest podobnie gdzie indziej, ale papierków i podpisów składałam kilkanaście w trakcie porodu. W końcu wzięto mnie na cesarkę z powodów zdrowotnych - pod tym względem szpital ma plus. Od tego momentu resztę wspominam dobrze. Trafiłam do bardzo ładnej sali 3 os, niestety łazienka była jna samym końcu korytarza (chyba po 4wc) a obok niej pomieszczenie z 3 prysznicami. Ogromnym plusem jest to, że odwiedziny są w jednym wspólnym pomieszczeniu i dzieci są za szybką. Dlatego w sali nie ma żadnych obcych osób i jest dosyć intymnie, można odpocząć. Położne różne, jak ludzie. Niektóre bardzo pomocne. Po wyjściu ze szpitala karmiłam jeszcze 2 miesiące, chociaż nie było mi łatwo. Położne pomagały przy karmieniu zawszę jak o to poprosiłam. Leki również nawet uspakajające dostawałam na prośbę. Mimo młodego wieku (20 lat) nie mam bardzo złych wspomnień. Nastawiałam się na bardzo komunistyczne nastawienie i pozytywnie zostałam zaskoczona, może dlatego tak dobrze się tam czułam. Powodzenia przy wyborze szpitala. Ja z perspektywy uważam, że ważne jest nastawienie mamy, bo opinie są bardzo różne, ponieważ wszystko zależy od przypadku i indywidualnej sytuacji. Pozdrawiam wszystkie przyszłe i obecne już mamy!

anetaspice
16-11-2012 19:36
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w tym szpitalu w marcu 2012 roku. Pobyt na oddziale położniczym wspominam bardzo dobrze - niestety na porodówce o zgrozo wspominam strasznie. Nie chciałam rodzić w tym szpitalu ale niestety nie miałam wyjścia bo 2 pozostałe nie miały wolnych miejsc. W szpitalu Kopernika nie mogłam się doprosić znieczulenia przez 12 godzin. Po prostu nie byłam na szkoleniu w bibliotece więc nie miałam co marzyć. Szpital niestety niezbyt ładny. Łożka porodowe jak z XIX wieku. Ogólnie sale wyglądają niezbyt ładnie. Opieka w nocy też niezbyt miła. Krzyczałam więc nikt nie chciał mi pomóc. Masaż szyjki dwukrotnie bez mojej zgody. Bardzo bolesny. W końcu i tak miałam cc - wysokie proste stanie główki. Po porodzie super. Dziecko przy mnie 24 na dobę. Pani od laktacji bardzo fachowa i miła. Sale dwuosobowe. Jedynki są płatne. Tatuś dzidzię ogląda przez szybę. Smutne. No i trzeba mieć swój papier toaletowy :) Ogólnie nie polecam porodówki. Tym bardziej nocą. Lekarz na izbie przyjęć nawet mnie nie zbadał bo przez 2 godziny zdążył przyjąć tylko 2 panie. Ehhh oby następnym razem było miejsce gdzie indziej.Chciałabym jeszcze napisać ,że nikt nie omawiał ze mną planu porodu. Immersja wodna to zwykły prysznic w łazience na korytarzu. No i nie pozwolono mi jeść pomimo ,że chciałam.

SylBi
16-11-2012 12:22
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Warunki na sali porodowej średnie, do prysznica daleka droga, choć plus że duża toaleta, ale minus że pojedyncza, położne bardzo poważne (co zwiększa uczucie strachu), bez wyrozumiałości, że ktoś rodzi pierwszy raz i że boli, że brakuje siły. O zgodę na obecność studentek nikt mnie się nie pytał. O godz 7 duża liczba personelu wspierała i pomagała nauczyć się parcia. Plus że KTG nie jest podłączone cały czas tylko co godzinę mierzone. Ogromny minus za szycie krocza bez znieczulenia, potworny ból w dodatku źle zszyte i duże problemy z tym związane (łącznie z brakiem możliwości pobrania cytologii po okresie połogu). Oddział położniczy bardzo ładny, środki p- bólowe na życzenie, tylko jedna położna Pani Iza, która pomaga w nauce przystawiania do piersi, stymulacji laktacji. Jest położną miłą, pracowitą, bezpretensjonalną, empatyczną, czego brakuje innym położnym na tym oddziale. Również dzięki Pani Izie nadal karmie synka.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!